REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zakup zegarka z funkcją chronografu może być odliczony od podatku VAT?

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że zakup zegarka z funkcją chronografu przez mężczyznę nie kwalifikuje się jako wydatek związany z prowadzoną działalnością gospodarczą generującą podatek VAT, ponieważ służy on głównie poprawie wizerunku i prestiżu.

Zakup zegarka a VAT 

Wnioskodawcą jest mężczyzna, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Działalność polega na inwestowaniu w innowacyjne przedsiębiorstwa, zwane "start-upami". Podatnik pozyskuje inwestorów, którzy dysponują dużymi środkami finansowymi. W kontekście prowadzonej działalności kontakt z inwestorami wymaga zachowania bardzo wysokich standardów osobistego wizerunku, co jest istotne dla osiągnięcia sukcesu w środowisku biznesowym. W celu skutecznego zarządzania swoją pracą, wnioskodawca potrzebuje zegarka z funkcją chronografu. Zegarek pomoże mężczyźnie dokładnie mierzyć czas poświęcany na różne czynności, co jest istotne ze względu na dokładność rozliczeń i ograniczenie nadmiernego poświęcania czasu na poszczególne projekty. Ponadto, niektóre spotkania biznesowe mogą trwać kilka godzin, dlatego precyzyjna kontrola czasu jest niezbędna dla podatnika. 

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik uważa, że zakup zegarka nie jest tylko praktyczny, ale także postrzegany jako inwestycja. Wnioskodawca liczy na to, że zegarek może zyskać na wartości w przyszłości i być sprzedany z zyskiem. Jednakże, zegarek będzie używany wyłącznie w celach zawodowych, nie będzie zabierany do domu ani wykorzystywany prywatnie.

Mężczyzna skierował pytanie do KIS czy może obniżyć kwotę podatku należnego o podatek naliczony za zakupiony zegarek w rozumieniu ustawy o VAT. Podatnik jest zdania, że  że ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu zegarka z funkcją chronografu, ponieważ zegarek będzie wykorzystywany wyłącznie w jego działalności gospodarczej, która obejmuje inwestycje i wymaga dokładnego odmierzania czasu oraz utrzymania odpowiedniego wizerunku biznesowego.

KIS: zakup zegarka z chronografem nie kwalifikuje się do odliczenia VAT

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez mężczyznę było nieprawidłowe. Organ podatkowy uznał, że zakup zegarka z funkcją chronografu nie spełnia warunków do uznania za wydatek związany z prowadzoną działalnością gospodarczą, która generuje podatek VAT. KIS stwierdziła, że zakup zegarka z funkcją chronografu nie jest istotnie związany z prowadzoną działalnością gospodarczą wnioskodawcy. Choć zegarek może być używany do planowania spotkań biznesowych i pomiaru czasu, to nie jest on niezbędny ani bezpośrednio związany z prowadzeniem konkretnej działalności generującej przychody opodatkowane podatkiem VAT. 

Organ zauważył, że zakup zegarka służy głównie poprawie wizerunku i prestiżu wnioskodawcy. W opinii KIS, nie był to więc wydatek bezpośrednio związany z generowaniem przychodów opodatkowanych podatkiem VAT. Organ podatkowy zaznaczył, że zakupy, które mają na celu podkreślenie statusu społecznego lub osobistej pozycji, nie są uważane za wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą w rozumieniu przepisów podatkowych. Dodatkowo, organ stwierdził, że zakup zegarka z chronografem nie wpływa istotnie na efektywność ani opłacalność prowadzonej działalności gospodarczej podatnika.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 24 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.519.2023.5.MKA

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

  Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

  Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

  Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

  REKLAMA

  Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

  Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

  Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

  Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

  REKLAMA

  Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

  W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

  Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

  REKLAMA