REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zakup zegarka z funkcją chronografu może być odliczony od podatku VAT?

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że zakup zegarka z funkcją chronografu przez mężczyznę nie kwalifikuje się jako wydatek związany z prowadzoną działalnością gospodarczą generującą podatek VAT, ponieważ służy on głównie poprawie wizerunku i prestiżu.

Zakup zegarka a VAT 

Wnioskodawcą jest mężczyzna, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Działalność polega na inwestowaniu w innowacyjne przedsiębiorstwa, zwane "start-upami". Podatnik pozyskuje inwestorów, którzy dysponują dużymi środkami finansowymi. W kontekście prowadzonej działalności kontakt z inwestorami wymaga zachowania bardzo wysokich standardów osobistego wizerunku, co jest istotne dla osiągnięcia sukcesu w środowisku biznesowym. W celu skutecznego zarządzania swoją pracą, wnioskodawca potrzebuje zegarka z funkcją chronografu. Zegarek pomoże mężczyźnie dokładnie mierzyć czas poświęcany na różne czynności, co jest istotne ze względu na dokładność rozliczeń i ograniczenie nadmiernego poświęcania czasu na poszczególne projekty. Ponadto, niektóre spotkania biznesowe mogą trwać kilka godzin, dlatego precyzyjna kontrola czasu jest niezbędna dla podatnika. 

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik uważa, że zakup zegarka nie jest tylko praktyczny, ale także postrzegany jako inwestycja. Wnioskodawca liczy na to, że zegarek może zyskać na wartości w przyszłości i być sprzedany z zyskiem. Jednakże, zegarek będzie używany wyłącznie w celach zawodowych, nie będzie zabierany do domu ani wykorzystywany prywatnie.

Mężczyzna skierował pytanie do KIS czy może obniżyć kwotę podatku należnego o podatek naliczony za zakupiony zegarek w rozumieniu ustawy o VAT. Podatnik jest zdania, że  że ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu zegarka z funkcją chronografu, ponieważ zegarek będzie wykorzystywany wyłącznie w jego działalności gospodarczej, która obejmuje inwestycje i wymaga dokładnego odmierzania czasu oraz utrzymania odpowiedniego wizerunku biznesowego.

KIS: zakup zegarka z chronografem nie kwalifikuje się do odliczenia VAT

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez mężczyznę było nieprawidłowe. Organ podatkowy uznał, że zakup zegarka z funkcją chronografu nie spełnia warunków do uznania za wydatek związany z prowadzoną działalnością gospodarczą, która generuje podatek VAT. KIS stwierdziła, że zakup zegarka z funkcją chronografu nie jest istotnie związany z prowadzoną działalnością gospodarczą wnioskodawcy. Choć zegarek może być używany do planowania spotkań biznesowych i pomiaru czasu, to nie jest on niezbędny ani bezpośrednio związany z prowadzeniem konkretnej działalności generującej przychody opodatkowane podatkiem VAT. 

Organ zauważył, że zakup zegarka służy głównie poprawie wizerunku i prestiżu wnioskodawcy. W opinii KIS, nie był to więc wydatek bezpośrednio związany z generowaniem przychodów opodatkowanych podatkiem VAT. Organ podatkowy zaznaczył, że zakupy, które mają na celu podkreślenie statusu społecznego lub osobistej pozycji, nie są uważane za wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą w rozumieniu przepisów podatkowych. Dodatkowo, organ stwierdził, że zakup zegarka z chronografem nie wpływa istotnie na efektywność ani opłacalność prowadzonej działalności gospodarczej podatnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 24 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.519.2023.5.MKA

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

REKLAMA

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

REKLAMA