Czy przesyłanie faktur elektronicznych poprzez aplikację mobilną jest zgodne z przepisami ustawy o VAT?
REKLAMA
REKLAMA
E-faktura przez aplikację a zgodność z przepisami VAT
Wnioskodawca, prowadzący działalność gospodarczą na podstawie umowy franczyzy, wprowadza rozwiązanie płatności mobilnych za paliwo i inne produkty poprzez aplikację dedykowaną.
REKLAMA
Przedsiębiorca chciał się dowiedzieć czy przesłanie faktury w formie PDF na adres e-mail nabywcy wskazany w aplikacji mobilnej spełnia kryteria faktury elektronicznej zgodnie z ustawą o VAT.
Stanowisko KIS
REKLAMA
W odpowiedzi na zadane pytanie, organ podatkowy wskazał na przepisy ustawy o VAT. Zgodnie z art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy o VAT, wystawienie faktury elektronicznej jest możliwe za zgodą nabywcy, poprzez przesłanie dokumentu w sposób z nim uzgodniony. Dodatkowo, faktura ta musi spełniać wszystkie wymagania, jakie są stawiane fakturze papierowej, w tym być zabezpieczona przed dostępem osób trzecich i dostępna do weryfikacji przez upoważnionego urzędnika.
KIS zgodziła się ze stanowiskiem wnioskodawcy i potwierdziła, że wysłanie faktury w formie PDF na wskazany przez nabywcę w aplikacji mobilnej adres e-mail, zgodnie z jego żądaniem oznacza, że dokument został nabywcy udostępniony i w odniesieniu do faktury elektronicznej świadczy o tym, że wypełniony został warunek, o którym mowa w art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy o VAT, tj. wydano fakturę nabywcy.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA