REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przychody osiągane przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej z tytułu świadczonych usług sklasyfikowanych pod kodem PKWiU 33.20.60.0 – Usługi instalowania systemów do sterowania procesami przemysłowymi podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przy zastosowaniu stawki w wysokości 8,5%.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przychody osiągane w ramach działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu protez zębowych ruchomych i stałych z powierzonych przez zleceniodawcę materiałów, są opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że dyrektor przedszkola może stosować stawkę ryczałtu w wysokości 3% dla przychodów z dotacji oświatowej przeznaczonych na jego wynagrodzenie, pod warunkiem prowadzenia odpowiedniej ewidencji przychodów.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi projektowania wnętrz, jako twórcze dzieło objęte przeniesieniem praw autorskich, mogą być opodatkowane obniżoną stawką VAT wynoszącą 8%.
Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie za pełnienie funkcji dyrektora niepublicznego przedszkola, pokryte środkami z dotacji oświatowej, podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w stawce 3%.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że przychody uzyskane ze sprzedaży wybudowanych domów jednorodzinnych, jako przychody z działalności wytwórczej podlegają opodatkowaniu stawką 5,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi doradztwa związane z pozyskiwaniem funduszy unijnych, klasyfikowane w grupowaniu PKWiU 70.22.30, mogą podlegać opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym według stawki 8,5%.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że lekarz specjalista, po zakończeniu rezydentury i rozpoczęciu działalności gospodarczej, może opodatkować swoje przychody w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, pod warunkiem, że działalność ta różni się od obowiązków wykonywanych w ramach rezydentury.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi doskonalenia zawodowego sklasyfikowane pod kodem PKWiU 85.59.1 kwalifikują się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5% zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że możliwe jest opodatkowanie przychodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, nawet w przypadku współpracy z byłym pracodawcą, o ile rodzaj świadczonych usług różni się od tych wykonywanych w ramach stosunku pracy.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że sprzedaż kosmetyków, która obejmuje proces ich tworzenia oraz produkcję kwalifikuje się do opodatkowania 5,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jako działalność wytwórcza.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prowizje uzyskane z pośrednictwa w sprzedaży hurtowej mogą być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 15%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. c) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi transportowe wykonane na terenie Polski, będące częścią importu międzynarodowego, mogą korzystać ze stawki VAT 0%.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychód uzyskiwany z wytwarzania protez zębowych ruchomych i stałych może być opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 5,5%.
Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że firma specjalizująca się w naprawie, konserwacji statków oraz instalacjach elektrycznych powinna stosować stawkę ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynoszącą 8,5%, a nie 5,5%, jak przypuszczał wnioskodawca.
Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że dostawa ługu sodowego na potrzeby statków może korzystać ze stawki 0% VAT tylko w przypadku dostaw bezpośrednio na rzecz armatorów, a nie pośredników.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi montażu ogrodzeń, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, podlegają opodatkowaniu wg stawki 5,5%.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymywane przez wynajmującego lokal użytkowy opłaty za refaktury za media powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził możliwość opodatkowania przychodu uzyskanego z najmu majątku osobistego, tj. apartamentów, pokoi gościnnych oraz lokalu użytkowego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że przychody uzyskiwane ze świadczenia usług przygotowywania raportów i analiz w informatycznym systemie ERP (sklasyfikowanych według PKWiU 82.19.13.0.) mogą być opodatkowane 8,5% stawką zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.
Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że do przychodów uzyskanych z tytułu świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi, mieszczących się w grupowaniach PKWiU 77.32.10.0 oraz PKWiU 77.39.19.0, stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5%.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność pośrednictwa w branży fotowoltaicznej, może być opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne według stawki 8,5%.
Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie earn-out związane ze sprzedażą przedsiębiorstwa powinno być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, proporcjonalnie do przychodu uzyskanego w ramach działalności prowadzonej przez spółkę cywilną, właściwe dla roku podatkowego realizacji transakcji.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że osiągane przez podatnika przychody otrzymywane za pośrednictwem portalu internetowego za umożliwienie pobrania gry i korzystania z gry podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5% w myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że sprzedaż e-booków jest traktowana jako działalność wytwórcza i podlega opodatkowaniu 5,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że działalność polegająca na produkcji i sprzedaży pączków w punkcie gastronomicznym kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem w wysokości 3% zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że podatniczka świadcząca usługi opracowywania scenariuszy seriali oraz produkcji filmów i nagrań wideo może opodatkować uzyskiwane przychody ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawek 15%, oraz 8,5% w zależności od rodzaju świadczonej usługi.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że polski rezydent podatkowy może opodatkować przychody uzyskane ze sprzedaży praw autorskich do projektów wentylatorów sufitowych podatkiem liniowym, zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że spółka nie może zastosować indywidualnej stawki amortyzacji w stosunku do pojazdów, ponieważ były one używane przez podmioty niezwiązane z jej własną działalnością gospodarczą przez co najmniej 6 miesięcy przed ich wykupieniem.
Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przedszkola i żłobki prowadzone jako jednoosobowa działalność gospodarcza mogą być opodatkowane ryczałtem, pod pewnymi warunkami i zastosowaniem odpowiedniej stawki oraz złożeniem oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że przychody uzyskiwane z tytułu usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 43.21.10.2 - wykonywanie instalacji elektrycznych, podlegają opodatkowaniu 5,5% stawką ryczałtu określoną w art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że lekarz specjalista, który świadczy usługi medyczne o innym charakterze niż te, które wykonywał podczas swojej rezydentury, może korzystać z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność pośrednictwa w obrocie nieruchomościami podlega opodatkowaniu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, ale stawka ryczałtu wynosi 15%, a nie 8,5%.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził możliwość opodatkowania zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5% czynszu otrzymywanego na podstawie umowy dzierżawy znaku towarowego oraz zastosowania stawki 12,5% dla kwoty czynszu przekraczającego 100.000 zł.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że podatnik może opodatkować swoje przychody z usług instalowania i uruchamiania urządzeń telemechaniki i elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej stawką 8,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) stwierdził, że samochód osobowy, będący przedmiotem leasingu, używany przez wnioskodawcę w jego działalności gospodarczej, a następnie wykupiony i wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie może zostać uznany za używany środek trwały w rozumieniu art. 22j ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym, podatnik po wykupie auta nie może zastosować stawki odpisów amortyzacyjnych w wysokości 40% rocznie.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że sprzedaż wirtualnych skórek w grach internetowych jest opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 3% na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. b) ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.)
Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) świadczone przez wnioskodawczynię usługi zostały uznane za związane z oprogramowaniem, co skutkuje opodatkowaniem wyższą stawką ryczałtu wynoszącą 12%, a nie preferencyjną stawką 8,5%.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka stosuje prawidłową 14%-ową stawkę amortyzacyjną dla betoniarek samochodowych zgodnie z ustawą CIT i Klasyfikacją Środków Trwałych (KŚT)
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka nie może zastosować stawki VAT w wysokości 0% przy planowanej dostawie części dla sił zbrojnych NATO na terytorium Polski.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przychody ze świadczenia usług w zakresie szkoleń sklasyfikowane według symbolu PKWiU 85.59.B, mogą podlegać opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w wysokości 8,5%.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi świadczone przez scrum mastera sklasyfikowane według PKWiU pod kodami 74.90.20.0 oraz 85.59.19.0, są opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wnioskodawca może opodatkować swoje przychody z usług niespecjalistycznego sprzątania obiektów stawką 8,5% zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody uzyskiwane przez adwokata, zatrudniającego radcę prawnego na podstawie umowy zlecenia, mogą podlegać opodatkowaniu 15% ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że działalność gospodarcza, polegająca na wykonywaniu nagrobków z zakupionego granitu spełnia przesłanki zawarte w definicji działalności wytwórczej, z uwagi na to możliwe jest opodatkowanie przychodu ryczałtem w stawce 5,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że działalność agenta ubezpieczeniowego z zatrudnionym pracownikiem na umowę zlecenie nie kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych z 17% stawką dla wolnych zawodów, lecz z 15% stawką przewidzianą dla usług ubezpieczeniowych.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że przychody z działalności gospodarczej związanej ze świadczeniem usług zdrowotnych, realizowane po zakończeniu służby wojskowej i niezwiązane z wcześniejszym stosunkiem pracy, mogą być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
REKLAMA