REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaką stawkę ryczałtu powinna zastosować firma naprawiająca statki dla świadczonych przez siebie usług?

PIT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że firma specjalizująca się w naprawie, konserwacji statków oraz instalacjach elektrycznych powinna stosować stawkę ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynoszącą 8,5%, a nie 5,5%, jak przypuszczał wnioskodawca.

Naprawa oraz konserwacja statków i łodzi

Wnioskodawca - firma, zajmuje się naprawą, konserwacją statków i łodzi oraz instalacjami elektrycznymi na jednostkach pływających, klasyfikując swoje działania pod PKWiU 30.11.99.0. Działalność, rozpoczęta 3 października 2022 roku, jest opodatkowana na zasadach ryczałtu, z usługami wykonywanymi z materiałów dostarczonych przez klientów.

REKLAMA

Wnioskodawca zapytał, czy właściwą stawką ryczałtu dla świadczonych usług jest 5,5% czy 8,5%. Firma argumentowała, że na podstawie opisanego stanu faktycznego, właściwą stawką ryczałtu jest 5,5%.

Firma powinna stosować stawkę 8,5%

REKLAMA

Organ podatkowy, opierając się na przepisach prawa podatkowego, stwierdził, że firma powinna stosować stawkę 8,5%. Organ podatkowy dokładnie przeanalizował opisywaną działalność gospodarczą prowadzoną przez wnioskodawcę. W oparciu o dostarczoną dokumentację i opis czynności, stwierdził, że działalność ta jest usługowa, a nie wytwórcza. Następnie podatkowy sklasyfikował rodzaj działalności do określonego grupowania PKWiU, co jest kluczowe dla ustalenia stawki podatku w formie ryczałtu. W wyniku tej klasyfikacji stwierdzono, że działalność należy do grupowania PKWiU 30.11.99.0 - "Usługi podwykonawców związane z produkcją statków i konstrukcji pływających." 

W oparciu o powyższe ustalenia i zgodnie z przepisami ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, organ podatkowy uznał, że działalność wnioskodawcy podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych stawką podatku w wysokości 8,5%.

"W konsekwencji, na podstawie powołanych wyżej przepisów oraz opisu sprawy stwierdzam, że prowadzona przez Pana działalność gospodarcza polegająca na świadczeniu usług naprawy, konserwacji oraz wykonywania nowej instalacji elektrycznej na statkach, sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 30.11.99.0 - „Usługi podwykonawców związane z produkcją statków i konstrukcji pływających”, podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne stawką podatku w wysokości 8,5% określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit.a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne." - wskazał Dyrektor KIS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowanie

Stanowisko organu podatkowego jest uzasadnione i zgodne z prawem. Dokładna analiza i klasyfikacja działalności pozwala na zastosowanie stawki 8,5%, co jest zgodne z przepisami podatkowymi. Wnioskodawca, w świetle tych ustaleń, powinien dostosować swoje rozliczenia do wyższej stawki podatku.

Źródło: Stawka ryczałtu ewidencjonowanego dotycząca usług naprawy, konserwacji oraz wykonywania nowej instalacji elektrycznej - Interpretacja - 0112-KDSL1-1.4011.349.2023.2.MJ

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA