REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można opodatkować przychody z działalności gospodarczej ryczałtem współpracując z byłym pracodawcą na nowych zasadach?

mężczyzna
mężczyzna
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że możliwe jest opodatkowanie przychodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, nawet w przypadku współpracy z byłym pracodawcą, o ile rodzaj świadczonych usług różni się od tych wykonywanych w ramach stosunku pracy.

Ryczałt przy nowych usługach dla byłego pracodawcy

Wnioskodawcą jest mężczyzna, który prowadzi działalność gospodarczą od 2022 roku i planuje zmianę charakteru współpracy z firmą „A” - dotychczasowym pracodawcą na podstawie umowy o pracę. W ramach nowej współpracy, podatnik będzie realizować zadania, które znacząco różnią się od tych, które wykonywał jako pracownik firmy. Nowa rola będzie obejmować świadczenie usług doradczych, które będą wykonywane na warunkach mężczyzny, bez bezpośredniego nadzoru firmy „A”. Kluczowym elementem planu podatnika jest to, że będzie działał samodzielnie, ponosząc pełną odpowiedzialność za rezultaty swojej pracy oraz ryzyko związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. W przeciwieństwie do wcześniejszej umowy o pracę, gdzie zadania mężczyzny były bezpośrednio podległe przełożonym i określone przez nich, teraz będzie miał pełną autonomię w wykonywaniu swoich usług.

REKLAMA

Mężczyzna skierował pytanie do KIS czy może stosować ryczałt, świadcząc dla firmy „A” inne usługi niż na etacie. Podatnik stwierdził, że może stosować ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w swojej działalności gospodarczej dla firmy „A” w 2024 r., ponieważ świadczone usługi będą różne od tych, które były wykonywane podczas zatrudnienia na etacie. 

KIS: możliwość stosowania ryczałtu przy zmienionych usługach dla byłego pracodawcy

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez podatnika było prawidłowe. Organ zwrócił uwagę na wyraźną różnicę między czynnościami wykonywanymi przez mężczyznę w ramach stosunku pracy, a planowanymi usługami w ramach działalności gospodarczej. Zmiana charakteru usług była decydująca, gdyż art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym wskazuje, że ryczałt nie jest dostępny, jeśli usługi świadczone na rzecz byłego pracodawcy są tożsame z wykonywanymi w ramach stosunku pracy. Podkreślenie samodzielności w wykonywaniu usług było kolejnym ważnym czynnikiem. Mężczyzna nie tylko świadczył usługi bez kierownictwa i nadzoru firmy „A”, ale także ponosił ryzyko związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Według KIS, niezależność operacyjna i finansowa różniła się od warunków stosunku pracy.

Ponadto, zgodnie z art. 6 ust. 4 pkt 1 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, mężczyzna spełnił wymogi dotyczące limitu przychodów, nie przekraczając progu 2 000 000 euro w roku poprzedzającym rok podatkowy. Organ potwierdził, że działalność mężczyzny nie była objęta żadnym z wykluczeń określonych w art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, otwierając tym samym drogę do korzystania z tej formy opodatkowania.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 8 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDST2-1.4011.463.2023.2.MDO

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

    Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

    Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

    Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

    REKLAMA

    Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

    Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

    Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

    REKLAMA

    Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

    W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

    Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    REKLAMA