REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy transport towarów importowanych może korzystać ze stawki VAT 0%?

kierowca ciężarówki delegowanie kierowców tir tirowiec transport drogowy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi transportowe wykonane na terenie Polski, będące częścią importu międzynarodowego, mogą korzystać ze stawki VAT 0%. 

Transport towarów importowanych a stawka VAT 0%

Wnioskodawca jest jednoosobowym przedsiębiorcą, który zarejestrowany jest jako czynny podatnik VAT w Polsce, Mężczyzna prowadzi działalność gospodarczą na terytorium Polski, świadcząc usługi transportowe towarów importowanych. Usługi realizowane są na zlecenie polskiego podmiotu, będącego również czynnym podatnikiem VAT. Towary, będące przedmiotem transportu, pochodzą ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a ich odbiorca ma siedzibę w tym samym kraju, bez stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce. Cały proces transportu odbywa się w sposób ciągły, z ewentualnymi przystankami technicznymi, niezwiązanymi z nowym transportem.

REKLAMA

Wnioskodawca zapytał organ podatkowy, czy w przypadku świadczenia usług transportowych na terenie Polski, które stanowią część większego procesu importu międzynarodowego, prawidłowe jest zastosowanie preferencyjnej stawki VAT 0%. Wnioskodawca opiera się na przekonaniu, że świadczone usługi transportowe kwalifikują się do zastosowania 0% stawki VAT, jako że stanowią one integralną część procesu importu międzynarodowego. Podatnik podkreślił, iż posiada niezbędne dokumenty transportowe, w tym deklarację tranzytową T1, które świadczą o międzynarodowym charakterze świadczonej usługi.

KIS: transport towarów importowanych może być objęty stawką VAT 0%

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez wnioskodawcę było prawidłowe. Organ podatkowy uznał, że usługi transportu międzynarodowego mogły być opodatkowane stawką 0%, pod warunkiem posiadania odpowiednich dokumentów. W szczególności, dokumenty muszą jednoznacznie potwierdzać, że transportowany towar przekroczył granicę z państwem trzecim. KIS zaznaczyła, że zgodnie z art. 28b ustawy o VAT, miejsce świadczenia usług dla podatnika z siedzibą działalności gospodarczej w Polsce znajduje się na terytorium Polski. 

Organ podkreślił, że wnioskodawca świadczył usługi transportowe na terenie Polski, co sprawiło, że miejsce opodatkowania tych usług również znajdowało się w Polsce. Dodatkowo, KIS wskazała, że wnioskodawca świadczył usługi transportowe będące częścią transportu międzynarodowego. Transport dotyczył towarów importowanych - przywożonych spoza terenu Unii Europejskiej. Organ uznał, że usługa  wpisywała się w definicję transportu międzynarodowego, co pozwalało na zastosowanie preferencyjnej stawki podatku. Ponadto, wnioskodawca posiadał odpowiednie dokumenty transportowe, które były wymagane do zastosowania stawki 0% VAT, zgodnie z art. 83 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 22 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.474.2023.2.JK

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA