REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak opodatkować wynagrodzenie earn-out? Czy świadczenie podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?

podatki
podatki
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie earn-out związane ze sprzedażą przedsiębiorstwa powinno być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, proporcjonalnie do przychodu uzyskanego w ramach działalności prowadzonej przez spółkę cywilną, właściwe dla roku podatkowego realizacji transakcji.

Opodatkowanie warunkowej części wynagrodzenia

Wnioskodawca - polski rezydent podatkowy i wspólnik spółki cywilnej, nie prowadził jednocześnie innej jednoosobowej działalności gospodarczej. Spółka ta, specjalizująca się w usługach weterynaryjnych, była opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym. 9 stycznia 2023 roku, wnioskodawca sprzedał przedsiębiorstwo, działające w dwóch lokalizacjach. W planach jest likwidacja spółki w IV kwartale 2023 r., a następnie rozpoczęcie przez wnioskodawcę jednoosobowej działalności gospodarczej w I kwartale 2024 r.

REKLAMA

REKLAMA

Wnioskodawca zapytał, czy dla opodatkowania warunkowej części wynagrodzenia (earn out) za zbycie przedsiębiorstwa, po likwidacji spółki, właściwe będą stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przypisane proporcjonalnie do przychodu uzyskanego w ramach działalności Spółki.

Wnioskodawca przekonany był, że stawki opodatkowania przychodu z tytułu earn out powinny być ryczałtowe, proporcjonalne do przychodu uzyskanego w ramach działalności spółki, właściwe dla roku podatkowego realizacji transakcji. Argumentował, że stawka podatku powinna być określona w momencie powstania obowiązku podatkowego, a zdarzenia w danym roku podatkowym powinny być opodatkowane według stawek obowiązujących w tym czasie.

Przychód z działalności gospodarczej spółki cywilnej

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe. W uzasadnieniu wskazał, że wynagrodzenie earn-out z umowy sprzedaży przedsiębiorstwa kwalifikuje się jako przychód z działalności gospodarczej spółki cywilnej. W przypadku świadczenia różnych usług opodatkowanych różnymi stawkami ryczałtu, podatek ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności. Dodatkowo, ustawa nie przewiduje odrębnej stawki ryczałtu dla wynagrodzenia earn-out, stąd opodatkowanie odbywa się według stawek proporcjonalnych do uzyskanego przychodu.

"Tym samym jako prawidłowe należy uznać Pana stanowisko, że dla określenia stawki opodatkowania przychodu z tytułu warunkowej części wynagrodzenia za zbyte przez Spółkę przedsiębiorstwo (earn out) zastosowanie znajdą stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przypisane proporcjonalnie do przychodu uzyskanego w ramach działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej, właściwe dla roku podatkowego realizacji transakcji." - wskazał organ.

Podsumowanie

Organ podatkowy zgodził się z interpretacją wnioskodawcy, potwierdzając, że sposób opodatkowania wynagrodzenia earn-out jest zgodny z obowiązującym prawem podatkowym.

Źródło: Sposób opodatkowania przychodu z tytułu wypłaty warunkowej części wynagrodzenia za zbyte przez Spółkę przedsiębiorstwo (earn out). - Interpretacja - 0115-KDIT1.4011.625.2023.1.MN 

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy zajęcia ruchowo-taneczne dla dzieci mogą być zwolnione z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że opłata za udział w zajęciach ruchowo-tanecznych dla dzieci, organizowanych przez instytucję kultury, może być zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33.a ustawy o podatku od towarów i usług.

  Czy osiągane przez fundację rodzinną przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych są zwolnione z CIT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że osiągane przez fundację rodzinną przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  Czy nieodpłatne przekazanie punktów w serwisie internetowym podlega opodatkowaniu VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że nieodpłatne przekazanie pakietu punktów dla nowo zarejestrowanych użytkowników serwisu internetowego nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

  Czy senior może skorzystać z ulgi podatkowej przed otrzymaniem emerytury?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że senior prowadzący działalność gospodarczą i nie pobierający emerytury ma prawo do skorzystania z ulgi dla seniora do momentu faktycznego otrzymania świadczenia emerytalnego.

  REKLAMA

  Czy udostępnianie powierzchni reklamowej przez nierezydentów podlega podatkowi u źródła w Polsce?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie wypłacane nierezydentom za udostępnianie powierzchni reklamowej nie podlega podatkowi u źródła w Polsce, pod warunkiem, że świadczone usługi nie mieszczą się w kategorii usług wymienionych w art. 29 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  Czy przekazywanie środków pieniężnych przez żonę na konto męża w ramach nakładów na wspólny dom należy zgłosić do urzędu skarbowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że przekazywanie środków pieniężnych, które żona przelewa na konto bankowe męża jako swój własny wkład na opłacenie kosztów związanych z budową wspólnego domu, nie rodzi po stronie mężczyzny obowiązku zgłaszania tego faktu do właściwego urzędu skarbowego, ponieważ nie generuje żadnych skutków na gruncie podatku od spadków i darowizn.

  Czy lekarze specjaliści mają prawo do opodatkowania ryczałtem po zakończeniu rezydentury?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że lekarz specjalista, po zakończeniu rezydentury i rozpoczęciu działalności gospodarczej, może opodatkować swoje przychody w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, pod warunkiem, że działalność ta różni się od obowiązków wykonywanych w ramach rezydentury.

  Czy środki ze sprzedaży nieruchomości przeznaczone na spłatę kredytu refinansującego wydatki mieszkaniowe korzystają ze zwolnienia podatkowego?

  REKLAMA

  Czy praca dla organizacji ONZ w Polsce zwalnia od podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że dochody osiągnięte przez osobę współpracującą z organizacją działającą w ramach ONZ w Polsce nie są zwolnione z opodatkowania, mimo finansowania z bezzwrotnej pomocy międzynarodowej.

  Czy cykliczna darowizna środków pieniężnych od dziadków na rzecz małoletniej wnuczki przekazywana na konto bankowe jej ojca korzysta ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że cykliczna darowizna środków pieniężnych od dziadków na rzecz małoletniej wnuczki przekazywana na konto bankowe jej ojca może korzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn pod warunkiem spełnienia określonych wymagań przewidzianych w przepisach ustawy o podatku od spadków i darowizn.

  REKLAMA