Jak opodatkować wynagrodzenie earn-out? Czy świadczenie podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?
REKLAMA
REKLAMA
Opodatkowanie warunkowej części wynagrodzenia
Wnioskodawca - polski rezydent podatkowy i wspólnik spółki cywilnej, nie prowadził jednocześnie innej jednoosobowej działalności gospodarczej. Spółka ta, specjalizująca się w usługach weterynaryjnych, była opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym. 9 stycznia 2023 roku, wnioskodawca sprzedał przedsiębiorstwo, działające w dwóch lokalizacjach. W planach jest likwidacja spółki w IV kwartale 2023 r., a następnie rozpoczęcie przez wnioskodawcę jednoosobowej działalności gospodarczej w I kwartale 2024 r.
REKLAMA
REKLAMA
Wnioskodawca zapytał, czy dla opodatkowania warunkowej części wynagrodzenia (earn out) za zbycie przedsiębiorstwa, po likwidacji spółki, właściwe będą stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przypisane proporcjonalnie do przychodu uzyskanego w ramach działalności Spółki.
Wnioskodawca przekonany był, że stawki opodatkowania przychodu z tytułu earn out powinny być ryczałtowe, proporcjonalne do przychodu uzyskanego w ramach działalności spółki, właściwe dla roku podatkowego realizacji transakcji. Argumentował, że stawka podatku powinna być określona w momencie powstania obowiązku podatkowego, a zdarzenia w danym roku podatkowym powinny być opodatkowane według stawek obowiązujących w tym czasie.
Przychód z działalności gospodarczej spółki cywilnej
REKLAMA
Dyrektor KIS potwierdził, że stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe. W uzasadnieniu wskazał, że wynagrodzenie earn-out z umowy sprzedaży przedsiębiorstwa kwalifikuje się jako przychód z działalności gospodarczej spółki cywilnej. W przypadku świadczenia różnych usług opodatkowanych różnymi stawkami ryczałtu, podatek ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności. Dodatkowo, ustawa nie przewiduje odrębnej stawki ryczałtu dla wynagrodzenia earn-out, stąd opodatkowanie odbywa się według stawek proporcjonalnych do uzyskanego przychodu.
"Tym samym jako prawidłowe należy uznać Pana stanowisko, że dla określenia stawki opodatkowania przychodu z tytułu warunkowej części wynagrodzenia za zbyte przez Spółkę przedsiębiorstwo (earn out) zastosowanie znajdą stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przypisane proporcjonalnie do przychodu uzyskanego w ramach działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej, właściwe dla roku podatkowego realizacji transakcji." - wskazał organ.
Podsumowanie
Organ podatkowy zgodził się z interpretacją wnioskodawcy, potwierdzając, że sposób opodatkowania wynagrodzenia earn-out jest zgodny z obowiązującym prawem podatkowym.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.