REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przychód z wytwarzania protez zębowych podlega opodatkowaniu ryczałtem 5,5%?

dentysta zęby leczenie stomatolog
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychód uzyskiwany z wytwarzania protez zębowych ruchomych i stałych może być opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 5,5%.

Opodatkowanie przychodu z wytwarzania protez zębowych ryczałtem 5,5%

Technik dentystyczny, który zwrócił się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej zajmował się tworzeniem ruchomych i stałych protez zębowych, przy wykorzystaniu różnorodnych materiałów takich jak tworzywa sztuczne, cyrkon czy ceramika. Proces produkcyjny charakteryzował się szczegółowością i precyzją, gdzie na przygotowane struktury metalowe nakładana była ręcznie masa ceramiczna, która poddawana była wypalaniu w piecu do ceramiki. Kolejne etapy obejmowały obróbkę mechaniczną i szkliwienie.

REKLAMA

Wnioskodawca, chciał się dowiedzieć czy ma możliwość opodatkowania przychodu z wytwarzania protez zębowych stosując ryczałt od przychodów ewidencjonowanych według stawki 5,5%. Zwrócił uwagę, że jego działalność sklasyfikowana jest pod PKWiU 32.50.Z, a zatem wytwarzanie protez zębowych powinno być traktowane jako działalność wytwórcza. Technik podkreślał, że samodzielnie produkuje protezy zębowe, korzystając z nabytych materiałów, co spełnia kryteria działalności wytwórczej.

Stanowisko KIS

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa zgodziła się ze stanowiskiem wnioskodawcy, potwierdzając, że przychody uzyskane z wytwarzania protez zębowych mogą być opodatkowane według stawki 5,5%. W uzasadnieniu interpretacji wskazano na art. 12 ust. 1 pkt 6 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, który przewiduje taką stawkę dla przychodów z działalności wytwórczej. Podkreślono, że działalność wytwórcza, zdefiniowana w art. 4 ust. 1 pkt 4 tej ustawy, obejmuje działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym sprzedaż wyrobów własnej produkcji.

Wnioskodawca, przedstawiając swój przypadek, szczegółowo opisał proces produkcyjny, który obejmował zakup surowców i materiałów, ich obróbkę i wytwarzanie finalnych produktów, czyli protez zębowych. Takie działania, zdaniem organu podatkowego, spełniały kryteria działalności wytwórczej, co uprawniało do stosowania preferencyjnej stawki podatkowej.

Dodatkowo, w swojej interpretacji, KIS zaznaczyła, że działalność wnioskodawcy nie podlega wyłączeniom zawartym w art. 6 ust. 4 oraz art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Zryczałtowany podatek dochodowy od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - stawka ryczałtu z tytułu wytwarzania protez zębowych ruchom... - Interpretacja - 0112-KDSL1-1.4011.396.2023.2.DS

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

    Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

    Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

    Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

    REKLAMA

    Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

    Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

    Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    REKLAMA

    Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

    REKLAMA