REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy refaktury za media w najmie lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

mieszkanie umowa najem
mieszkanie umowa najem
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymywane przez wynajmującego lokal użytkowy opłaty za refaktury za media powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Refaktury za media a ryczałt 

Wnioskodawcą jest mężczyzna, który prowadzi działalność gospodarczą. Wnioskodawca zdecydował się na rozliczenie przychodu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Wcześniej, przez wiele lat podatnik rozliczał się, płacąc podatek liniowy w wysokości 19%. Jednym z obszarów prowadzonej działalności przez podatnika jest najem lokali użytkowych. Wnioskodawca wystawia comiesięcznie oddzielne refaktury najemcom za zużycie mediów, tj. energii elektrycznej, ogrzewania, wody, wywóz śmieci. W umowach wynajmu zawartych z najemcami zawarte są informacje o wysokości czynszu oraz o osobnym obciążeniu ich kosztami. 

REKLAMA

Podatnik zapytał KIS czy powinien opodatkować przychody ryczałtem w wysokości 12,5%, a do kwoty 100 000 zł przychodu - w wysokości 8,5%, kwoty otrzymanej od najemców jako zapłatę za refaktury mediów. Mężczyzna jest zdania, że otrzymane kwoty od najemców z tytułu refaktur za media nie powinny być uznawane za przychód z działalności gospodarczej, ponieważ stanowią one jedynie zwrot poniesionych wydatków, które nie są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów i nie przynoszą żadnego przysporzenia majątkowego.

KIS: opłaty za zużycie mediów stanowią przychód z działalności

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez mężczyznę było błędne. Organ podatkowy zaznaczył, że opłaty za zużycie mediów (energii elektrycznej, gazu, wody, wywozu śmieci), które są refakturowane przez wnioskodawcę najemcom, powinny być uznawane za przychód z jego działalności gospodarczej. Oznacza to, że kwoty podlegały opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych. KIS wskazała, że przychodem z działalności gospodarczej są wszelkie wpływy majątkowe uzyskane w związku z prowadzeniem działalności. Przychód obejmuje nie tylko otrzymane pieniądze, ale także wartości pieniężne oraz wartości świadczeń w naturze. Organ podatkowy odwołał się do art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który definiuje, że za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane. Oznacza to, że przychody podatkowe mogą wynikać z umów, choćby jeszcze nie były realizowane w postaci gotówki.

Organ podatkowy uznał, że refaktura kosztów opłat za media, poniesionych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, stanowi koszty zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Dodatkowo, KIS podkreśliła, że nie istnieją przepisy wyłączające poniesione wydatki przez mężczyznę z kosztów uzyskania przychodów. Reasumując, organ podatkowy przyznał, że mężczyzna poprzez refakturowanie kosztów poniesionych na media swoim najemcom w związku z wynajmem lokali użytkowych, powinien opodatkować przychody ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Stawka ryczałtu wynosi 8,5% od przychodów do kwoty 100 000 zł oraz 12,5% od nadwyżki przychodów ponad tę kwotę.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 27 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-2.4011.432.2023.2.KS

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

    Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

    Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

    Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

    REKLAMA

    Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

    Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

    Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

    REKLAMA

    Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

    W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

    Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    REKLAMA