Czy produkcja nagrobków z granitu podlega opodatkowaniu ryczałtem?
REKLAMA
REKLAMA
- Działalność gospodarcza związana z wykonywaniem nagrobków a ryczałt
- Wykonywanie nagrobków opodatkowane ryczałtem w stawce 5,5%
Działalność gospodarcza związana z wykonywaniem nagrobków a ryczałt
Wnioskodawca jest właścicielem zakładu kamieniarskiego i prowadzi działalność gospodarczą sklasyfikowaną pod symbolem PKWiU 23.70.12.0 - Pozostałe kamienie ozdobne i budowlane poddane obróbce oraz wyroby z nich. Działalność jest opodatkowana ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Przedsiębiorca wykonuje nagrobki na zamówienie klienta, czasami ze wzorów, jakie proponuje, a czasami ze wzoru klienta. Podatnik kupuje płytę granitową, którą następnie firma tylko tnie pod wymiar. Dalszą obróbką, czyli polerowaniem, wycinaniem tablicy i innych małych elementów, zajmuje się sam wnioskodawca. Zdaniem podatnika, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wykonywane przez niego usługi są działalnością wytwórczą i powinny być opodatkowane ryczałtem w stawce 5,5%.
REKLAMA
Zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy stanowisko, które przedstawił, jest prawidłowe.
Wykonywanie nagrobków opodatkowane ryczałtem w stawce 5,5%
REKLAMA
Dyrektor KIS stwierdził, że prowadzona przez wnioskodawcę działalność gospodarcza, polegająca na wykonywaniu nagrobków z zakupionego granitu spełnia przesłanki zawarte w definicji działalności wytwórczej, w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Z uwagi na powyższe, do uzyskiwanych przez wnioskodawcę przychodów znajdzie zastosowanie ryczałt w stawce 5,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Organ podatkowy wskazał, że zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy: "użyte w ustawie określenie działalność wytwórcza oznacza działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzoną przez podatnika". Kluczowym kryterium klasyfikacji działalności jako wytwórczej jest końcowy efekt, którym jest stworzenie nowego wyrobu z zakupionych lub wytworzonych materiałów. W świetle powyższej definicji, organ uznał, że działalność wnioskodawcy spełnia przesłanki działalności wytwórczej, co uprawnia go do zastosowania stawki ryczałtowego podatku w wysokości 5,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a ww. ustawy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.