Czy dostawy ługu sodowego dla statków mogą korzystać ze stawki 0% VAT?
REKLAMA
REKLAMA
W jaki sposób zastosować stawkę 0% VAT dla dostaw ługu sodowego?
Wnioskodawca - pewna spółka, planuje dostarczać wodorotlenek sodu w roztworze (ług sodowy) dla statków używanych do żeglugi na pełnym morzu. Produkt, używany do odsiarczania i neutralizacji odpadów, ma służyć wyłącznie na statkach i nie będzie odsprzedawany. Dostawy realizowane będą zarówno dla właścicieli statków, jak i pośredników.
REKLAMA
Spółka zapytała, w jaki sposób może zastosować stawkę 0% VAT dla dostaw ługu sodowego, zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 10 lit. a) ustawy o VAT, gdy dostawa służy bezpośrednio zaopatrzeniu statków.
Podatnik argumentował, że ma prawo do zastosowania stawki 0% podatku VAT dla dostaw ługu sodowego na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 10 lit. a) ustawy o VAT, o ile zostaną spełnione odpowiednie wymogi dokumentacyjne opisane w art. 83 ust. 2 tej ustawy. Spółka stwierdziła, że dostawa towarów jest bezpośrednio związana z zaopatrzeniem statków używanych do żeglugi na pełnym morzu i nie podlega dalszej odsprzedaży. Dokumentacja gromadzona przez spółkę obejmuje listy przewozowe, zamówienia/zlecenia oświadczenia od armatorów potwierdzające, że dostarczane towary służą bezpośrednio zaopatrzeniu statków.
0% stawka podatku dla dostawy ługu sodowego gdy przedmiot dostawy służy bezpośrednio zaopatrzeniu statku.
Dyrektor KIS stwierdził, że stanowisko Wnioskodawcy jest:
- prawidłowe w zakresie prawa do zastosowania 0% stawki podatku dla dostawy ługu sodowego na rzecz armatora, prowadzącego żeglugę na pełnym morzu, gdy przedmiot dostawy służy bezpośrednio zaopatrzeniu statku;
- nieprawidłowe w zakresie prawa do zastosowania 0% stawki podatku dla dostawy ługu sodowego na rzecz pośrednika dostarczającego towar wprost na statek, gdyż w takim przypadku nie będzie miała miejsca preferencyjna stawka podatku.
Organ podatkowy uzasadnił swoje stanowisko, odnosząc się do przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) oraz wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) z 3 września 2015 roku o sygn. C-526/13.
REKLAMA
Dyrektor KIS powołał się na art. 83 ust. 1 pkt 10 lit. a) ustawy o VAT, który przewiduje stawkę podatku w wysokości 0% dla dostaw towarów służących bezpośrednio zaopatrzeniu statków używanych do żeglugi na pełnym morzu oraz przewożących pasażerów za opłatą lub używanych dla celów gospodarczych, przemysłowych lub do połowów. Jednakże zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy, opodatkowaniu stawką 0% podlegają te czynności, które zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych w tym przepisie.
Organ podatkowy przytoczył też wyrok TSUE z 3 września 2015 roku (sprawa C-526/13), który stwierdza, że zwolnienie z podatku VAT przewidziane w art. 148 lit. a) dyrektywy 2006/112/WE Rady, odnoszące się do dostaw towarów w celu zaopatrzenia w paliwo i zaopatrzenia ogólnego jednostek pływających, nie ma zastosowania do dostaw towarów na rzecz pośredników działających we własnym imieniu, nawet jeśli ostateczne przeznaczenie towarów jest znane i zostało wykazane w należyty sposób.
Organ podatkowy w oparciu o ten wyrok TSUE wywnioskował, że preferencyjna stawka podatku 0% w odniesieniu do dostaw towarów służących bezpośrednio zaopatrzeniu statków używanych do żeglugi na pełnym morzu nie ma zastosowania w sytuacji, gdy dostawa dokonywana jest na rzecz pośrednika, nawet jeśli w chwili dostawy ostateczne przeznaczenie towarów jest znane.
Na podstawie powyższych przepisów i wyroku TSUE organ podatkowy doszedł do wniosku, że spółka nie ma prawa do zastosowania stawki 0% dla dostaw ługu sodowego, dokonanych na rzecz pośrednika dostarczającego towar wprost na statek.
Podsumowanie
REKLAMA
Organ podatkowy logicznie uzasadnił swoje stanowisko, opierając się na obowiązujących przepisach prawa i wyroku TSUE. Spółka powinna dostosować swoje działania podatkowe do tych wytycznych, szczególnie w zakresie stosowania stawki VAT dla dostaw na rzecz pośredników.
"Biorąc pod uwagę przedstawiony opis sprawy w kontekście powyższych wyjaśnień należy stwierdzić, że skoro będą Państwo dokonywać dostawy towarów pośrednikowi, który dokonuje dalszej ich dostawy, tj. pośrednik ten nie jest podmiotem bezpośrednio wykorzystującym te wyroby, to w takim przypadku nie będą mieli Państwo prawa do zastosowania stawki 0% dla dostawy towarów (ługu sodowego) na rzecz pośrednika. Jeśli więc pośrednik nabywający od państwa towar (ług sodowy ), nie będzie podmiotem bezpośrednio wykorzystującym ten towar (tj. armatorem), to w takim przypadku nie będą Państwo mieli prawa do zastosowania stawki 0% dla dostawy tego towaru (ługu sodowego).
Należy przy tym podkreślić, że o braku możliwości zastosowania stawki 0% dla dostawy towarów (ługu sodowego) na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 10 lit. a) ustawy decydujące znaczenie ma to, że nabywcą tych towarów będzie podmiot, który bezpośrednio nie będzie wykorzystywał zakupionych towarów (ługu sodowego). W związku z tym, bez znaczenia w tym przypadku pozostaje to, że towar (ług sodowy) zostanie dostarczony wprost na statek.
Podsumowując, Spółka zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 10 lit. a) i ust. 2 ustawy o VAT, nie będzie miała prawa do zastosowania stawki 0% dla dostaw ługu sodowego, dokonanych na rzecz pośrednika dostarczającego towar wprost na statek." - wskazał organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.