REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy dostawy ługu sodowego dla statków mogą korzystać ze stawki 0% VAT?

VAT
VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że dostawa ługu sodowego na potrzeby statków może korzystać ze stawki 0% VAT tylko w przypadku dostaw bezpośrednio na rzecz armatorów, a nie pośredników.

W jaki sposób zastosować stawkę 0% VAT dla dostaw ługu sodowego?

Wnioskodawca - pewna spółka, planuje dostarczać wodorotlenek sodu w roztworze (ług sodowy) dla statków używanych do żeglugi na pełnym morzu. Produkt, używany do odsiarczania i neutralizacji odpadów, ma służyć wyłącznie na statkach i nie będzie odsprzedawany. Dostawy realizowane będą zarówno dla właścicieli statków, jak i pośredników.

REKLAMA

Spółka zapytała, w jaki sposób może zastosować stawkę 0% VAT dla dostaw ługu sodowego, zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 10 lit. a) ustawy o VAT, gdy dostawa służy bezpośrednio zaopatrzeniu statków.

Podatnik argumentował, że ma prawo do zastosowania stawki 0% podatku VAT dla dostaw ługu sodowego na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 10 lit. a) ustawy o VAT, o ile zostaną spełnione odpowiednie wymogi dokumentacyjne opisane w art. 83 ust. 2 tej ustawy. Spółka stwierdziła, że dostawa towarów jest bezpośrednio związana z zaopatrzeniem statków używanych do żeglugi na pełnym morzu i nie podlega dalszej odsprzedaży. Dokumentacja gromadzona przez spółkę obejmuje listy przewozowe, zamówienia/zlecenia oświadczenia od armatorów potwierdzające, że dostarczane towary służą bezpośrednio zaopatrzeniu statków.

0% stawka podatku dla dostawy ługu sodowego gdy przedmiot dostawy służy bezpośrednio zaopatrzeniu statku.

Dyrektor KIS stwierdził, że stanowisko Wnioskodawcy jest:

  • prawidłowe w zakresie prawa do zastosowania 0% stawki podatku dla dostawy ługu sodowego na rzecz armatora, prowadzącego żeglugę na pełnym morzu, gdy przedmiot dostawy służy bezpośrednio zaopatrzeniu statku;
  • nieprawidłowe w zakresie prawa do zastosowania 0% stawki podatku dla dostawy ługu sodowego na rzecz pośrednika dostarczającego towar wprost na statek, gdyż w takim przypadku nie będzie miała miejsca preferencyjna stawka podatku.

Organ podatkowy uzasadnił swoje stanowisko, odnosząc się do przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) oraz wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) z 3 września 2015 roku o sygn. C-526/13.

REKLAMA

Dyrektor KIS powołał się na art. 83 ust. 1 pkt 10 lit. a) ustawy o VAT, który przewiduje stawkę podatku w wysokości 0% dla dostaw towarów służących bezpośrednio zaopatrzeniu statków używanych do żeglugi na pełnym morzu oraz przewożących pasażerów za opłatą lub używanych dla celów gospodarczych, przemysłowych lub do połowów. Jednakże zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy, opodatkowaniu stawką 0% podlegają te czynności, które zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych w tym przepisie.

Organ podatkowy przytoczył też wyrok TSUE z 3 września 2015 roku (sprawa C-526/13), który stwierdza, że zwolnienie z podatku VAT przewidziane w art. 148 lit. a) dyrektywy 2006/112/WE Rady, odnoszące się do dostaw towarów w celu zaopatrzenia w paliwo i zaopatrzenia ogólnego jednostek pływających, nie ma zastosowania do dostaw towarów na rzecz pośredników działających we własnym imieniu, nawet jeśli ostateczne przeznaczenie towarów jest znane i zostało wykazane w należyty sposób.

Organ podatkowy w oparciu o ten wyrok TSUE wywnioskował, że preferencyjna stawka podatku 0% w odniesieniu do dostaw towarów służących bezpośrednio zaopatrzeniu statków używanych do żeglugi na pełnym morzu nie ma zastosowania w sytuacji, gdy dostawa dokonywana jest na rzecz pośrednika, nawet jeśli w chwili dostawy ostateczne przeznaczenie towarów jest znane.

Na podstawie powyższych przepisów i wyroku TSUE organ podatkowy doszedł do wniosku, że spółka nie ma prawa do zastosowania stawki 0% dla dostaw ługu sodowego, dokonanych na rzecz pośrednika dostarczającego towar wprost na statek.

Podsumowanie

REKLAMA

Organ podatkowy logicznie uzasadnił swoje stanowisko, opierając się na obowiązujących przepisach prawa i wyroku TSUE. Spółka powinna dostosować swoje działania podatkowe do tych wytycznych, szczególnie w zakresie stosowania stawki VAT dla dostaw na rzecz pośredników.

"Biorąc pod uwagę przedstawiony opis sprawy w kontekście powyższych wyjaśnień należy stwierdzić, że skoro będą Państwo dokonywać dostawy towarów pośrednikowi, który dokonuje dalszej ich dostawy, tj. pośrednik ten nie jest podmiotem bezpośrednio wykorzystującym te wyroby, to w takim przypadku nie będą mieli Państwo prawa do zastosowania stawki 0% dla dostawy towarów (ługu sodowego) na rzecz pośrednika. Jeśli więc pośrednik nabywający od państwa towar (ług sodowy ), nie będzie podmiotem bezpośrednio wykorzystującym ten towar (tj. armatorem), to w takim przypadku nie będą Państwo mieli prawa do zastosowania stawki 0% dla dostawy tego towaru (ługu sodowego).

Należy przy tym podkreślić, że o braku możliwości zastosowania stawki 0% dla dostawy towarów (ługu sodowego) na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 10 lit. a) ustawy decydujące znaczenie ma to, że nabywcą tych towarów będzie podmiot, który bezpośrednio nie będzie wykorzystywał zakupionych towarów (ługu sodowego). W związku z tym, bez znaczenia w tym przypadku pozostaje to, że towar (ług sodowy) zostanie dostarczony wprost na statek.

Podsumowując, Spółka zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 10 lit. a) i ust. 2 ustawy o VAT, nie będzie miała prawa do zastosowania stawki 0% dla dostaw ługu sodowego, dokonanych na rzecz pośrednika dostarczającego towar wprost na statek." - wskazał organ. 

Źródło: Prawo do zastosowania 0% stawki podatku dla dostawy ługu sodowego na rzecz armatora i na rzecz pośrednika. - Interpretacja - 0112-KDIL1-3.4012.493.2023.1.KK

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

    Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

    Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

    Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

    REKLAMA

    Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

    Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

    Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

    REKLAMA

    Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

    W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

    Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    REKLAMA