REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy dostawy ługu sodowego dla statków mogą korzystać ze stawki 0% VAT?

VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że dostawa ługu sodowego na potrzeby statków może korzystać ze stawki 0% VAT tylko w przypadku dostaw bezpośrednio na rzecz armatorów, a nie pośredników.

W jaki sposób zastosować stawkę 0% VAT dla dostaw ługu sodowego?

Wnioskodawca - pewna spółka, planuje dostarczać wodorotlenek sodu w roztworze (ług sodowy) dla statków używanych do żeglugi na pełnym morzu. Produkt, używany do odsiarczania i neutralizacji odpadów, ma służyć wyłącznie na statkach i nie będzie odsprzedawany. Dostawy realizowane będą zarówno dla właścicieli statków, jak i pośredników.

REKLAMA

Spółka zapytała, w jaki sposób może zastosować stawkę 0% VAT dla dostaw ługu sodowego, zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 10 lit. a) ustawy o VAT, gdy dostawa służy bezpośrednio zaopatrzeniu statków.

Podatnik argumentował, że ma prawo do zastosowania stawki 0% podatku VAT dla dostaw ługu sodowego na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 10 lit. a) ustawy o VAT, o ile zostaną spełnione odpowiednie wymogi dokumentacyjne opisane w art. 83 ust. 2 tej ustawy. Spółka stwierdziła, że dostawa towarów jest bezpośrednio związana z zaopatrzeniem statków używanych do żeglugi na pełnym morzu i nie podlega dalszej odsprzedaży. Dokumentacja gromadzona przez spółkę obejmuje listy przewozowe, zamówienia/zlecenia oświadczenia od armatorów potwierdzające, że dostarczane towary służą bezpośrednio zaopatrzeniu statków.

0% stawka podatku dla dostawy ługu sodowego gdy przedmiot dostawy służy bezpośrednio zaopatrzeniu statku.

Dyrektor KIS stwierdził, że stanowisko Wnioskodawcy jest:

  • prawidłowe w zakresie prawa do zastosowania 0% stawki podatku dla dostawy ługu sodowego na rzecz armatora, prowadzącego żeglugę na pełnym morzu, gdy przedmiot dostawy służy bezpośrednio zaopatrzeniu statku;
  • nieprawidłowe w zakresie prawa do zastosowania 0% stawki podatku dla dostawy ługu sodowego na rzecz pośrednika dostarczającego towar wprost na statek, gdyż w takim przypadku nie będzie miała miejsca preferencyjna stawka podatku.

Organ podatkowy uzasadnił swoje stanowisko, odnosząc się do przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) oraz wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) z 3 września 2015 roku o sygn. C-526/13.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Dyrektor KIS powołał się na art. 83 ust. 1 pkt 10 lit. a) ustawy o VAT, który przewiduje stawkę podatku w wysokości 0% dla dostaw towarów służących bezpośrednio zaopatrzeniu statków używanych do żeglugi na pełnym morzu oraz przewożących pasażerów za opłatą lub używanych dla celów gospodarczych, przemysłowych lub do połowów. Jednakże zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy, opodatkowaniu stawką 0% podlegają te czynności, które zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych w tym przepisie.

Organ podatkowy przytoczył też wyrok TSUE z 3 września 2015 roku (sprawa C-526/13), który stwierdza, że zwolnienie z podatku VAT przewidziane w art. 148 lit. a) dyrektywy 2006/112/WE Rady, odnoszące się do dostaw towarów w celu zaopatrzenia w paliwo i zaopatrzenia ogólnego jednostek pływających, nie ma zastosowania do dostaw towarów na rzecz pośredników działających we własnym imieniu, nawet jeśli ostateczne przeznaczenie towarów jest znane i zostało wykazane w należyty sposób.

Organ podatkowy w oparciu o ten wyrok TSUE wywnioskował, że preferencyjna stawka podatku 0% w odniesieniu do dostaw towarów służących bezpośrednio zaopatrzeniu statków używanych do żeglugi na pełnym morzu nie ma zastosowania w sytuacji, gdy dostawa dokonywana jest na rzecz pośrednika, nawet jeśli w chwili dostawy ostateczne przeznaczenie towarów jest znane.

Na podstawie powyższych przepisów i wyroku TSUE organ podatkowy doszedł do wniosku, że spółka nie ma prawa do zastosowania stawki 0% dla dostaw ługu sodowego, dokonanych na rzecz pośrednika dostarczającego towar wprost na statek.

Podsumowanie

REKLAMA

Organ podatkowy logicznie uzasadnił swoje stanowisko, opierając się na obowiązujących przepisach prawa i wyroku TSUE. Spółka powinna dostosować swoje działania podatkowe do tych wytycznych, szczególnie w zakresie stosowania stawki VAT dla dostaw na rzecz pośredników.

"Biorąc pod uwagę przedstawiony opis sprawy w kontekście powyższych wyjaśnień należy stwierdzić, że skoro będą Państwo dokonywać dostawy towarów pośrednikowi, który dokonuje dalszej ich dostawy, tj. pośrednik ten nie jest podmiotem bezpośrednio wykorzystującym te wyroby, to w takim przypadku nie będą mieli Państwo prawa do zastosowania stawki 0% dla dostawy towarów (ługu sodowego) na rzecz pośrednika. Jeśli więc pośrednik nabywający od państwa towar (ług sodowy ), nie będzie podmiotem bezpośrednio wykorzystującym ten towar (tj. armatorem), to w takim przypadku nie będą Państwo mieli prawa do zastosowania stawki 0% dla dostawy tego towaru (ługu sodowego).

Należy przy tym podkreślić, że o braku możliwości zastosowania stawki 0% dla dostawy towarów (ługu sodowego) na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 10 lit. a) ustawy decydujące znaczenie ma to, że nabywcą tych towarów będzie podmiot, który bezpośrednio nie będzie wykorzystywał zakupionych towarów (ługu sodowego). W związku z tym, bez znaczenia w tym przypadku pozostaje to, że towar (ług sodowy) zostanie dostarczony wprost na statek.

Podsumowując, Spółka zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 10 lit. a) i ust. 2 ustawy o VAT, nie będzie miała prawa do zastosowania stawki 0% dla dostaw ługu sodowego, dokonanych na rzecz pośrednika dostarczającego towar wprost na statek." - wskazał organ. 

Źródło: Prawo do zastosowania 0% stawki podatku dla dostawy ługu sodowego na rzecz armatora i na rzecz pośrednika. - Interpretacja - 0112-KDIL1-3.4012.493.2023.1.KK

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy masaże oferowane w SPA mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi masażu klasycznego, relaksacyjnego i orientalnego świadczone w ramach działalności SPA mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Warunkiem jest, aby były one wykonywane przez dyplomowanych fizjoterapeutów lub techników masażystów, służąc jednocześnie celom takim jak profilaktyka, zachowanie, przywracanie lub poprawa zdrowia.

Czy nadpłata zasiłku chorobowego umorzona pracownikowi generuje przychód podatkowy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że nadpłacony zasiłek chorobowy, umorzony jako dług pracownika, nie generuje przychodu ze stosunku pracy. Tym samym nie wymaga odprowadzenia podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy wydatki na studia podyplomowe poniesione przed założeniem firmy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wydatki na studia podyplomowe poniesione przed zarejestrowaniem działalności gospodarczej mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. Decyzja ta wynika z bezpośredniego związku tych wydatków z planowaną działalnością oraz ich wpływu na osiągnięcie i zabezpieczenie przyszłych przychodów.

Czy zakup okularów korekcyjnych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatku poniesionego na zakup okularów korekcyjnych do pracy przy komputerze nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wydatek ten jest traktowany jako osobisty, niezależny od prowadzenia działalności gospodarczej.

REKLAMA

Czy sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta oparta została na przepisach art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, które przewidują zwolnienie od podatku dla dostawy budynków po upływie co najmniej 2 lat od ich pierwszego zasiedlenia.

Czy wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wspólnika?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez wspólnika działalności gospodarczej proporcjonalnie do jego udziałów w zyskach spółki, jeśli spełnione są określone warunki.

Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

REKLAMA