REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy adwokat zatrudniający radcę prawnego na podstawie umowy zlecenia może opodatkować przychody ryczałtem?

prawo adwokat
prawo adwokat
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody uzyskiwane przez adwokata, zatrudniającego radcę prawnego na podstawie umowy zlecenia, mogą podlegać opodatkowaniu 15% ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Zatrudnienie radcy prawnego na podstawie umowy zlecenia a ryczałt

REKLAMA

Adwokat-wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie świadczenia usług prawnych (PKWiU 69). W dniu 1 lutego 2022 r. zawarł umowę zlecenia z radcą prawnym, do którego obowiązków należy udzielanie porad prawnych z zakresu przepisów dotyczących prawa ochrony danych osobowych, prawa cywilnego, prawa własności intelektualnej oraz prawa nowych technologii. Porady uzyskane od zleceniobiorcy służą wnioskodawcy do wykonywania własnych czynności w ramach świadczenia pomocy prawnej. Wnioskodawca złożył właściwemu miejscowo naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów w formie ryczałtu ewidencjonowanego. 

REKLAMA

Zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy przychody z usług prawnych, przy zatrudnieniu radcy prawnego na podstawie umowy zlecenia, mogą podlegać 15% ryczałtowi od przychodów, niezależnie od ilości czasu poświęconego przez radcę na realizację zleceń.

KIS: adwokat może opodatkować przychody ryczałtem w stawce 15% 

Organ podatkowy wskazał, że z wolnym zawodem mamy do czynienia wówczas, gdy adwokat wykonuje działalność gospodarczą osobiście, czyli bez zatrudniania na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze osób, które wykonują czynności związane z istotą tego zawodu. Wówczas opodatkowanie przychodów ze świadczonych usług wynosi 17%.

W konsekwencji Dyrektor KIS wskazał, że dla możliwości zastosowania 15% stawki podatku dochodowego, istotne jest spełnienie dwóch kluczowych przesłanek. Po pierwsze, podatnik musi zatrudnić osobę fizyczną. Po drugie, zatrudniona osoba musi wykonywać czynności ściśle związane z istotą zawodu prowadzonego przez pracodawcę. W tym kontekście, jeśli adwokat zatrudnia osobę fizyczną, która realizuje czynności bezpośrednio związane z profesją prawniczą, oznacza to, że adwokat nie prowadzi działalności osobiście.

Dalej organ podatkowy podkreślił, że w sytuacji, gdy adwokat zatrudnia radcę prawnego na mocy umowy zlecenia i powierza mu wykonanie usług prawnych, które są realizowane na korzyść zleceniodawcy, oznacza to, że usługi te nie są świadczone w ramach wolnego zawodu, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. W związku z tym, przychody uzyskane przez adwokata począwszy od 1 lutego 2022 r. w zakresie świadczenia usług prawnych, sklasyfikowanych zgodnie z PKWiU w dziale 69, kwalifikują się do opodatkowania w wysokości 15% stawką ryczałtu, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. l wspomnianej ustawy, bez względu na czas, w którym usługi te są realizowane przez radcę prawnego.

Źródło: Przychody ze świadczenia usług prawnych, sklasyfikowanych według PKWiU w dziale 69 opodatkowane 15% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, o... - Interpretacja - 0115-KDST2-2.4011.297.2023.1.KK - (interpretacje.pl)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy emerytura z Węgier podlega opodatkowaniu w Polsce?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że emerytura wypłacana z systemu zabezpieczeń socjalnych Węgier osobie posiadającej miejsce zamieszkania w Polsce nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

  Czy przychody fundacji rodzinnej z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego spółek podlegają zwolnieniu z opodatkowania CIT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że fundacja rodzinna w zakresie przychodu z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego polskich spółek kapitałowych oraz spółek zagranicznych, będących odpowiednikami polskich spółek kapitałowych, będzie korzystała ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  Czy wynagrodzenie za radę nadzorczą i umowę o pracę podlega odrębnym zasadom opodatkowania?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie otrzymywane zarówno z tytułu umowy o pracę, jak i za pełnienie funkcji w radzie nadzorczej, podlega odrębnym zasadom opodatkowania.

  Czy sprzedaż internetowa wymaga kas rejestrujących?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż internetowa, spełniająca określone warunki, nie wymaga ewidencjonowania na kasie rejestrującej dla transakcji dokonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

  REKLAMA

  Czy usługi montażu ogrodzeń podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu 5,5%?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi montażu ogrodzeń, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, podlegają opodatkowaniu wg stawki 5,5%.

  Czy refaktury za media w najmie lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymywane przez wynajmującego lokal użytkowy opłaty za refaktury za media powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłacone przez spółkę kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  Czy zakup domu jednorodzinnego nieoddanego do użytkowania korzysta ze zwolnienia od PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup domu jednorodzinnego w trakcie budowy, nieoddanego jeszcze do użytkowania nie kwalifikuje się do zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli nieruchomość ta będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe.

  REKLAMA

  Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że zwrot zwaloryzowanej kwoty kaucji zabezpieczającej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a najemca ma obowiązek rozliczenia tego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

  Czy przechowywanie podatkowych ksiąg i dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przechowywanie podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów od 2017 roku oraz dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami.

  REKLAMA