Czy adwokat zatrudniający radcę prawnego na podstawie umowy zlecenia może opodatkować przychody ryczałtem?
REKLAMA
REKLAMA
Zatrudnienie radcy prawnego na podstawie umowy zlecenia a ryczałt
Adwokat-wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie świadczenia usług prawnych (PKWiU 69). W dniu 1 lutego 2022 r. zawarł umowę zlecenia z radcą prawnym, do którego obowiązków należy udzielanie porad prawnych z zakresu przepisów dotyczących prawa ochrony danych osobowych, prawa cywilnego, prawa własności intelektualnej oraz prawa nowych technologii. Porady uzyskane od zleceniobiorcy służą wnioskodawcy do wykonywania własnych czynności w ramach świadczenia pomocy prawnej. Wnioskodawca złożył właściwemu miejscowo naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów w formie ryczałtu ewidencjonowanego.
REKLAMA
Zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy przychody z usług prawnych, przy zatrudnieniu radcy prawnego na podstawie umowy zlecenia, mogą podlegać 15% ryczałtowi od przychodów, niezależnie od ilości czasu poświęconego przez radcę na realizację zleceń.
KIS: adwokat może opodatkować przychody ryczałtem w stawce 15%
Organ podatkowy wskazał, że z wolnym zawodem mamy do czynienia wówczas, gdy adwokat wykonuje działalność gospodarczą osobiście, czyli bez zatrudniania na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze osób, które wykonują czynności związane z istotą tego zawodu. Wówczas opodatkowanie przychodów ze świadczonych usług wynosi 17%.
W konsekwencji Dyrektor KIS wskazał, że dla możliwości zastosowania 15% stawki podatku dochodowego, istotne jest spełnienie dwóch kluczowych przesłanek. Po pierwsze, podatnik musi zatrudnić osobę fizyczną. Po drugie, zatrudniona osoba musi wykonywać czynności ściśle związane z istotą zawodu prowadzonego przez pracodawcę. W tym kontekście, jeśli adwokat zatrudnia osobę fizyczną, która realizuje czynności bezpośrednio związane z profesją prawniczą, oznacza to, że adwokat nie prowadzi działalności osobiście.
Dalej organ podatkowy podkreślił, że w sytuacji, gdy adwokat zatrudnia radcę prawnego na mocy umowy zlecenia i powierza mu wykonanie usług prawnych, które są realizowane na korzyść zleceniodawcy, oznacza to, że usługi te nie są świadczone w ramach wolnego zawodu, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. W związku z tym, przychody uzyskane przez adwokata począwszy od 1 lutego 2022 r. w zakresie świadczenia usług prawnych, sklasyfikowanych zgodnie z PKWiU w dziale 69, kwalifikują się do opodatkowania w wysokości 15% stawką ryczałtu, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. l wspomnianej ustawy, bez względu na czas, w którym usługi te są realizowane przez radcę prawnego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.