REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy adwokat zatrudniający radcę prawnego na podstawie umowy zlecenia może opodatkować przychody ryczałtem?

prawo adwokat
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody uzyskiwane przez adwokata, zatrudniającego radcę prawnego na podstawie umowy zlecenia, mogą podlegać opodatkowaniu 15% ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Zatrudnienie radcy prawnego na podstawie umowy zlecenia a ryczałt

Adwokat-wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie świadczenia usług prawnych (PKWiU 69). W dniu 1 lutego 2022 r. zawarł umowę zlecenia z radcą prawnym, do którego obowiązków należy udzielanie porad prawnych z zakresu przepisów dotyczących prawa ochrony danych osobowych, prawa cywilnego, prawa własności intelektualnej oraz prawa nowych technologii. Porady uzyskane od zleceniobiorcy służą wnioskodawcy do wykonywania własnych czynności w ramach świadczenia pomocy prawnej. Wnioskodawca złożył właściwemu miejscowo naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów w formie ryczałtu ewidencjonowanego. 

REKLAMA

Zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy przychody z usług prawnych, przy zatrudnieniu radcy prawnego na podstawie umowy zlecenia, mogą podlegać 15% ryczałtowi od przychodów, niezależnie od ilości czasu poświęconego przez radcę na realizację zleceń.

KIS: adwokat może opodatkować przychody ryczałtem w stawce 15% 

Organ podatkowy wskazał, że z wolnym zawodem mamy do czynienia wówczas, gdy adwokat wykonuje działalność gospodarczą osobiście, czyli bez zatrudniania na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze osób, które wykonują czynności związane z istotą tego zawodu. Wówczas opodatkowanie przychodów ze świadczonych usług wynosi 17%.

W konsekwencji Dyrektor KIS wskazał, że dla możliwości zastosowania 15% stawki podatku dochodowego, istotne jest spełnienie dwóch kluczowych przesłanek. Po pierwsze, podatnik musi zatrudnić osobę fizyczną. Po drugie, zatrudniona osoba musi wykonywać czynności ściśle związane z istotą zawodu prowadzonego przez pracodawcę. W tym kontekście, jeśli adwokat zatrudnia osobę fizyczną, która realizuje czynności bezpośrednio związane z profesją prawniczą, oznacza to, że adwokat nie prowadzi działalności osobiście.

Dalej organ podatkowy podkreślił, że w sytuacji, gdy adwokat zatrudnia radcę prawnego na mocy umowy zlecenia i powierza mu wykonanie usług prawnych, które są realizowane na korzyść zleceniodawcy, oznacza to, że usługi te nie są świadczone w ramach wolnego zawodu, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. W związku z tym, przychody uzyskane przez adwokata począwszy od 1 lutego 2022 r. w zakresie świadczenia usług prawnych, sklasyfikowanych zgodnie z PKWiU w dziale 69, kwalifikują się do opodatkowania w wysokości 15% stawką ryczałtu, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. l wspomnianej ustawy, bez względu na czas, w którym usługi te są realizowane przez radcę prawnego.

Źródło: Przychody ze świadczenia usług prawnych, sklasyfikowanych według PKWiU w dziale 69 opodatkowane 15% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, o... - Interpretacja - 0115-KDST2-2.4011.297.2023.1.KK - (interpretacje.pl)

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wspólnika?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez wspólnika działalności gospodarczej proporcjonalnie do jego udziałów w zyskach spółki, jeśli spełnione są określone warunki.

Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

REKLAMA

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody z tytułu wytwarzania protez zębowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przychody osiągane w ramach działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu protez zębowych ruchomych i stałych z powierzonych przez zleceniodawcę materiałów, są opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.

Czy przeniesienie praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu PCC, gdy jest opodatkowana VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

REKLAMA

Czy gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wypłacona przez Ministra Edukacji i Nauki jednorazowa gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł, który należy rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-37 w części „E” poz. 76-80 – wraz z pozostałymi dochodami uzyskanymi w tym samym roku.

Czy szkolenia zawodowe finansowane w 70% ze środków publicznych podlegają zwolnieniu z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi szkoleniowe finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych mogą być zwolnione z podatku od towarów i usług (VAT) na podstawie § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług.

REKLAMA