Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Sprzedaż urządzeń wielofunkcyjnych a stawka VAT 0%
Wnioskodawca działający jako dostawca rozwiązań IT oraz sprzętu audiowizualnego, fotograficznego, RTV i gospodarstwa domowego, od lat uczestniczy w rynku zamówień publicznych, jako wykonawca. W skład dostarczanych przez niego sprzętów wchodzą urządzenia elektroniczne, w tym również m.in. drukarki, skanery, urządzenia wielofunkcyjne, które łączą w sobie funkcje drukarki, skanera, a także mają dodatkowe funkcje faksu lub kopiarki. Częstymi nabywcami tych urządzeń są placówki oświatowe.
REKLAMA
Przedsiębiorca zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, na rzecz placówek oświatowych, podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o VAT. Jednocześnie mężczyzna argumentował, że zastosowanie stawki 0% VAT jest uzasadnione, a dodatkowe funkcje sprzedawanych urządzeń nie powinny wykluczać preferencyjnej stawki podatku.
Stawka VAT 0% nie obejmuje urządzeń wielofunkcyjnych
REKLAMA
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe i wyjaśnił, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki i/lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 0%.
Organ podatkowy w swojej interpretacji wskazał na przepisy ustawy o VAT, które przewidują warunki, jakie należy spełnić, aby móc zastosować preferencyjną stawkę podatku. Po pierwsze, dostawa musi być realizowana na rzecz placówki oświatowej. Na potrzeby art. 83 ustawy o VAT, w treści art. 43 ust. 9 tej ustawy, wymieniono zamknięty katalog placówek oświatowych. Po drugie, preferencyjną stawką objęta może być jedynie dostawa ściśle określonego sprzętu komputerowego, czy też urządzeń wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy, w którym enumeratywnie wymienione są urządzenia objęte stawką 0% VAT.
REKLAMA
Następnie KIS zauważyła, że przepisy ww. ustawy oraz rozporządzenia wykonawcze nie przewidują możliwości zastosowania obniżonej stawki VAT dla dostawy urządzeń wielofunkcyjnych, które łączą w sobie funkcje kilku różnych urządzeń. Ponadto, aby móc zastosować preferencyjną stawkę VAT, towary muszą być wyraźnie wymienione w załączniku nr 8. Dodatkowe funkcje takie jak kopiowanie czy faksowanie sprawiają, że urządzenie wielofunkcyjne nie kwalifikuje się do kategorii towarów wymienionych w załączniku, dlatego też ich dostawa podlega opodatkowaniu stawką podstawową, czyli 23%.
„W konsekwencji, z uwagi na fakt, że urządzenie wielofunkcyjne, które łączy w sobie funkcje drukarki, skanera, a także dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu nie zostało literalnie wymienione w katalogu urządzeń mieszczących się w załączniku nr 8 do ustawy, do ich dostawy nie będzie mogła mieć zastosowania preferencyjna stawka podatku VAT w wysokości 0% na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 26 ustawy, a zatem sprzedaż przedmiotowych urządzeń wielofunkcyjnych będzie podlegała opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 23%, zgodnie z art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146aa ust. 1 pkt 1 ustawy” - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.