REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wnioskodawca nie ma prawa do odliczenia podatku VAT, ponieważ zakupy w ramach projektu nie były związane z opodatkowaną działalnością, a działalność miała charakter niezarobkowy i nie miała na celu osiągania zysku.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że polski rezydent podatkowy może opodatkować przychody uzyskane ze sprzedaży praw autorskich do projektów wentylatorów sufitowych podatkiem liniowym, zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że brak faktury VAT nie pozwala na skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej, mimo poniesionych i udokumentowanych wydatków związanych z projektem. Konieczność posiadania faktury VAT wynika wprost z art. 26h ust. 3 w zw. z art. 26h ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że gmina nie będzie uprawniona do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki inwestycyjne związane z budową sieci sanitarnej i wodociągowej, ponieważ inwestycja nie będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych.
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że jeżeli zakupy towarów i usług w ramach projektu nie będą służyć działalności opodatkowanej VAT, to wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego na podstawie tych faktur.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że podmiot prowadzący działalność leczniczą realizujący projekt opieki zdrowotnej nie ma prawa do odzyskania VAT od zakupionego wyposażenia medycznego, jeśli używane towary i usługi są wykorzystywane do czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że gmina, realizując projekt usuwania azbestu, działając jako organ władzy publicznej realizujący zadania o charakterze publicznym, nie ma prawa do odliczenia podatku VAT w związku z tym przedsięwzięciem.
Gmina ubiega się o dotację na zakup trzech samochodów elektrycznych dla straży miejskiej w celu efektywniejszego wykonywania zadań związanych z ochroną porządku publicznego. Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że gmina nie może odliczyć podatku naliczonego związanego z tym zakupem. KIS powołała się na przepisy ustawy o VAT, które wyłączają organy władzy publicznej z obniżania podatku należnego.
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że miasto nie ma prawa do odliczenia podatku VAT od projektu związanego z budową kompleksu turystyczno-rekreacyjnego, który ma zostać udostępniony bezpłatnie, ponieważ projekt ten nie jest wykorzystywany w działalności opodatkowanej.
Dyrektor KIS potwierdził, że Stowarzyszenie, które świadczy usługi opieki paliatywnej, nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającego z faktur dokumentujących dostawę towarów i usług, w związku z realizacją projektu polegającego na budowie ogrodu dla chorych i ich bliskich odwiedzających w hospicjum. Wynika to z faktu, że towary i usługi nabywane w ramach realizacji projektu nie są wykorzystywane przez Stowarzyszenie do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.
Dyrektor KIS potwierdził, że Gmina realizując projekt, nie ma możliwości odzyskania podatku VAT, tj. nie przysługuje jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, powstałego w ramach realizacji przedmiotowego projektu, ani prawo do zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 1 ustawy.
Dyrektor KIS potwierdził, że Uniwersytetowi nie przysługuje obniżenie kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od zakupów dokonywanych w związku z realizacją projektu.
Dyrektor KIS potwierdził, że jeśli Stowarzyszenie wykonuje wyłącznie czynności statutowe (zwolnione od VAT), to nie będzie miało prawa do odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z faktur dokumentujących zakup towarów i usług w ramach projektu.
Dyrektor KIS potwierdził, że Bankowi nie będzie przysługiwało, ani w całości ani w części, prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT wynikającego z faktury dokumentującej zakup mikroinstalacji fotowoltaicznej. Wynika to z faktu, że współczynnik proporcji stosowany przez Bank w roku podatkowym, w którym Bank dokonał zakupu, zgodnie z w/w przepisami wynosi 0%.
Dyrektor KIS potwierdził, że Parafii Rzymsko-Katolickiej nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy realizacji projektu.
Dyrektor KIS potwierdził, że Gmina nie będzie miała prawa do odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z realizacją projektu, ponieważ – jak wynika z okoliczności sprawy – nabywane na potrzeby projektu towary i usługi będą wykorzystywane do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że uczelnia realizująca projekt badawczy nie będzie mogła skorzystać z prawa do odliczenia VAT, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Powodem jest brak bezpośredniego związku wyników badań, które mają być udostępniane bezpłatnie, z jakąkolwiek czynnością opodatkowaną.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT od wydatków związanych z realizacją projektu remediacji gruntów, dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wydatki związane z realizacją projektu dotyczą podstawowej działalności wnioskodawcy, która nie jest związana ze sprzedażą opodatkowaną.
Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że stowarzyszenie nie ma prawa do odzyskania podatku VAT, z uwagi na to, że nie jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT, a sprzęt laboratoryjny zakupiony w związku z realizacją warsztatów edukacyjnych, nie będzie wykorzystywany do czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.
Dyrektor KIS potwierdził, że Gmina nie ma możliwości odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z realizacją projektu, który polega na zakupie 3 modułów UTM, 4 stacji roboczych do USC i Ewidencji Ludności, diagnozy cyberbezpieczeństwa oraz usługi szkolenia z zakresu podstaw cyberbezpieczeństwa dla pracowników Urzędu Miejskiego, ponieważ nabyte wyposażenie i usługi w ramach realizacji projektu będą wykorzystywane do poprawy realizacji usług publicznych na drodze teleinformatycznej oraz wzmocnienia cyfrowej odporności na zagrożenia i będą wykorzystywane do poprawy obsługi administracyjnej mieszkańców.
Dyrektor KIS potwierdził, że Uczelnia nie będzie miała prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją projektu, który ma służyć edukacji studentów, ponieważ efekty realizowanego projektu będą wykorzystywane przez Uczelnię do czynności zwolnionych z opodatkowania podatkiem VAT oraz do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.
Gmina, która realizuje projekt budowy tężni solankowej, nie ma prawa do odliczenia podatku VAT, gdyż zakupy w ramach projektu nie są związane z czynnościami opodatkowanymi i mają charakter niezarobkowy. Gmina będzie musiała pokryć koszt VAT z własnych środków.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS)potwierdził, że Gminie nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że Stowarzyszeniu nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT w całości ani w części w związku z realizacją przedsięwzięcia finansowanego ze środków publicznych. Wynika to z faktu, że Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej i nie posiada statusu podatnika VAT.
Dyrektor KIS potwierdził, że Gmina nie ma możliwości odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu rozbudowy infrastruktury teleinformatycznej, ponieważ towary i usługi nabyte w ramach realizacji ww. projektu nie są związane z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług.
Dyrektor KIS potwierdził, że Parafia nie ma możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dotyczących wydatków dokonywanych w związku z realizacją projektu.
Dyrektor KIS potwierdził, że Miasto nie będzie miało prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu kompleksowego zagospodarowania terenów zielonych, ponieważ nabyte towary i usługi w ramach realizacji tego projektu nie będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że Gmina nie będzie miała prawa do odzyskania podatku VAT od poniesionych wydatków na modernizację świetlicy wiejskiej, ponieważ efekty przedmiotowej operacji nie będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że Gmina nie będzie miała możliwości odzyskania, ani odliczenia podatku od towarów i usług (VAT) w związku z realizacją prac w zakresie usuwania odpadów zawierających azbest, zgromadzonych na terenach nieruchomości, będących własnością osób fizycznych.
Dyrektor KIS potwierdził, że Gminie nie będzie przysługiwało prawo do pomniejszenia podatku VAT naliczonego, wykazanego na fakturach zakupowych Gminy i otrzymanych w związku z budową baz rekreacyjnych.
Ochotnicza Straż Pożarna nie ma prawa do odzyskania podatku VAT z inwestycji zrealizowanej w ramach rozwoju obszarów wiejskich - potwierdził Dyrektor KIS.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że Parkowi Narodowemu nie przysługuje prawo do odliczenia VAT od czynności, związanych z realizacją przedsięwzięcia, finansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że nie można skorzystać z prawa do odliczenia podatku VAT przy realizacji projektów finansowanych z funduszy europejskich, jeżeli poniesione wydatki, nie są związane z opodatkowaną działalnością.
Gmina ma prawo do pełnego odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących wydatki inwestycyjne związane z budową kaplicy na cmentarzu komunalnym - potwierdził Dyrektor KIS.
Dyrektor KIS potwierdził, że Ośrodek nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu, ponieważ efekty ww. projektu – jak wynika z okoliczności sprawy – nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.
Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony istnieje jedynie dla podatników, którzy używają towarów i usług w związku z opodatkowaną działalnością.
Dyrektor KIS potwierdził, że Stowarzyszeniu, które realizuje projekt współpracy, realizowany w partnerstwie z innymi krajowymi lokalnymi grupami działania, nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy. W konsekwencji, nie przysługuje również prawo do zwrotu podatku na podstawie art. 87 ust. 1 ustawy.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że Państwowy Instytut Badawczy nie ma prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, jaki wynika z faktur, dokumentujących nabycie towarów i usług w toku realizacji projektu badawczego.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że gmina nie ma prawa do odliczenia VAT naliczonego z tytułu wydatków poniesionych w związku z realizacją inwestycji polegającej na budowie toru typu "pumptrack".
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że gmina nie może odliczyć podatku VAT w związku z budową indywidualnej oczyszczalni ścieków w ramach realizowanego projektu, z uwagi na to, że towary i usługi nabywane w ramach realizacji nie będą przez gminę wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że gmina nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z wydatkami poniesionymi na realizację projektu organizacji wydarzenia publicznego.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że stowarzyszenie, które nie jest czynnym podatnikiem VAT i nie prowadzi działalności gospodarczej, nie ma możliwości odzyskania podatku VAT od wydatków poniesionych w związku z realizacją projektu grantowego.
Dyrektor KIS potwierdził, że stowarzyszenie - Ochotnicza Straż Pożarna, która realizuje operację modernizacji i budowy infrastruktury turystycznej i nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT, nie ma możliwości odzyskania podatku VAT z faktur, dokumentujących wydatki w ramach projektu.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wnioskodawca nie może odliczyć podatku VAT od zakupów związanych z projektem, ponieważ jego działalność jest zwolniona z VAT, a tym samym nie spełnia warunków do odliczenia.
W odpowiedzi na pytanie podatnika dotyczące zwolnienia podatkowego dla wynagrodzenia Indywidualnego Kontraktora ONZ, Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że podlega ono zwolnieniu podatkowemu. Interpretacja ta dotyczy osoby, która jako konsultant współpracuje z Agencją Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) w ramach projektu związanego z ochroną warstwy ozonowej w Pakistanie.
Dyrektor KIS potwierdził, że Zespół Opieki Zdrowotnej nie ma możliwości odliczenia podatku VAT w całości lub części, ponieważ zakupy opodatkowane dotyczą w całości działalności zwolnionej z podatku w ramach zwolnienia przedmiotowego.
Dyrektor KIS potwierdził, że Gminie nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług dotyczących realizowanego Projektu (remontu dwóch mieszkań z przeznaczeniem na zakwaterowanie uchodźców z Ukrainy), z tego względu, że Gmina podejmując działania zmierzające do realizacji Inwestycji, efekty tych prac udostępni nieodpłatnie na rzecz Uchodźców. Tym samym nie będą to czynności, które podlegają opodatkowaniu VAT.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdza, że Ochotnicza Straż Pożarna nie będzie miała prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z realizacją zadania polegającego na zakupie samochodu ratowniczo-gaśniczego, ponieważ wydatki poniesione na realizację inwestycji nie będą miały związku ze sprzedażą opodatkowaną.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że pomoc otrzymana z rządowego programu Pomoc dla sektorów energochłonnych związana z nagłymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2022 r., nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, gdyż nie ma bezpośredniego wpływu na cenę dostarczanych towarów i usług.
Dyrektor KIS potwierdził, że jeżeli wyliczony przez Wnioskodawcę prewspółczynnik nie będzie przekraczał 2%, a Państwa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna uzna - jak to ma miejsce w przedmiotowej sprawie - że wynosi on 0%, to nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z faktur dokumentujących zakupy towarów i usług związanych z realizacją inwestycji.
REKLAMA