Czy Stowarzyszenie na rzecz rozwoju wsi ma prawo odliczyć VAT w ramach realizacji zadania grantowego?
REKLAMA
REKLAMA
Wzbogacenie oferty świetlic wiejskich
Stowarzyszenie na rzecz rozwoju wsi jest zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym. Stowarzyszenie działa w sferze pożytku publicznego, którego głównym źródłem dochodu są składki członkowskie. Dnia 1 września 2022 r. Stowarzyszenie podpisało umowę o powierzenie grantu na realizację zadania służącego osiągnięciu celu projektu grantowego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
REKLAMA
REKLAMA
Zadanie polegało na wzbogaceniu oferty świetlic wiejskich, a koszty poniesione przez Stowarzyszenie kwalifikują się do refundacji PROW 2014-2020. Towary i usługi nabywane w ramach realizacji operacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, nie będą wykorzystywane przez Stowarzyszenie do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.
W związku z tym, Stowarzyszenie zadało pytanie: Czy Stowarzyszenie na rzecz rozwoju wsi może odliczyć VAT poniesiony w ramach realizacji działania objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, poddziałanie 19.2: „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” – Realizacja Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego Przez Społeczność (LSR) na lata 2016-2022 dla obszaru działania Stowarzyszenia, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w zakresie realizacji zadania, służącego osiągnięciu celu projektu grantowego?
Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego
REKLAMA
Dyrektor KIS stwierdził, że według art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikowi, jeśli towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Stowarzyszenie wykonuje wyłącznie czynności statutowe, które są zwolnione z VAT, dlatego nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego.
"Podstawowym warunkiem, którego spełnienie należy analizować w aspekcie prawa do odliczenia podatku VAT jest związek dokonywanych nabyć towarów i usług ze sprzedażą uprawniającą do dokonywania takiego odliczenia, czyli sprzedażą generującą podatek należny. W analizowanej sprawie związek taki nie występuje. Jak bowiem Państwo wskazali, dokonane zakupy towarów i usług w ramach realizacji przedmiotowego projektu nie są wykorzystywane przez Stowarzyszenie do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. W związku z powyższym, nie mają Państwo prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków ponoszonych z tytułu realizacji ww. zadania. Tym samym, z tego tytułu nie przysługuje Państwu prawo do zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 1 ustawy.
Podsumowując, Państwa Stowarzyszenie nie może odliczyć podatku VAT od wydatków ponoszonych w trakcie realizacji zadania pn.: „ ... ”, ponieważ efekty zrealizowanego zadania nie będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem VAT ponieważ towary i usługi nabywane w ramach realizacji projektu nie są wykorzystywane przez Państwa Stowarzyszenie do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. - wskazał organ.
Podsumowanie
Wynikiem interpretacji jest stwierdzenie, że Stowarzyszenie na rzecz rozwoju wsi nie może odliczyć VAT poniesionego w ramach realizacji zadania objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Stowarzyszenie wykonuje czynności zwolnione z VAT, dlatego nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.