REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy Miasto ma prawo do odliczenia VAT w związku z projektowaniem terenów zielonych?

VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że Miasto nie będzie miało prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu kompleksowego zagospodarowania terenów zielonych, ponieważ nabyte towary i usługi w ramach realizacji tego projektu nie będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Kompleksowe zagospodarowanie obszarów zielonych miasta

Wnioskodawcą w sprawie jest Miasto, które jest zarejestrowanym podatnikiem VAT. Miasto planuje realizację projektu, polegającego na kompleksowym zagospodarowaniu obszarów zielonych na swoim terenie. Miasto ubiega się o przyznanie dofinansowania na projekt ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2014-2020.

REKLAMA

REKLAMA

"Efekty zrealizowanego Projektu będą ogólnodostępne i przeznaczone do użytku niekomercyjnego (tj. działalności innej niż gospodarcza). Będą służyły one nieodpłatnie mieszkańcom Państwa Miasta, jak i osobom odwiedzającym Państwa Miasto, zgodnie z celami, w których zostały one wykonane - tj. w szczególności przyczynią się do zwiększenia na terenie Państwa Miasta liczby zagospodarowanych terenów zielonych o wysokiej bioróżnorodności, stanowiących równocześnie przestrzeń wypoczynku dla osób korzystających z tych miejsc. W związku z powyższym, Państwa Miasto nie będzie osiągało jakichkolwiek dochodów z tytułu wykorzystania terenów objętych Projektem przez wskazane powyżej osoby. Państwa Miasto nie planuje przy tym w przyszłości zmiany charakteru korzystania z ww. terenów, w tym ich udostępniania za odpłatnością na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy cywilnoprawnej o podobnym charakterze." - zostało wskazane w stanie faktycznym wniosku.

W związku z tym, Miasto skierowało pytanie do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotyczące prawa do odliczenia VAT naliczonego w związku z nabyciem towarów i usług na potrzeby realizacji projektu.

Brak prawa do odliczenia VAT naliczonego

Zgodnie z odpowiedzią Dyrektora KIS, Miasto nie ma prawa do odliczenia VAT naliczonego w związku z nabyciem towarów i usług na potrzeby realizacji projektu. 

Organ powołał się na art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W przypadku Miasta, tereny zielone będą wykorzystywane do zaspokajania zbiorowych potrzeb mieszkańców i osób odwiedzających Miasto, nie będąc związane z działalnością gospodarczą. Ponadto, Miasto nie będzie pobierało żadnych opłat z tytułu korzystania z tych terenów. W związku z tym, organ stwierdził, że wydatki związane z projektem nie będą związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych i nie będzie przysługiwało Miastu prawo do odliczenia VAT.

"Mając na uwadze powołane przepisy prawa oraz przedstawiony we wniosku opis sprawy, stwierdzam, że Państwa Miasto nie będzie miało prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. „...”, ponieważ nabyte towary i usługi w ramach realizacji tego projektu nie będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Wnioski są takie, że Miasto nie ma prawa do odliczenia VAT naliczonego w związku z nabyciem towarów i usług na potrzeby realizacji projektu. Zgodnie z interpretacją, tereny zielone, będące przedmiotem projektu, nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, a korzystanie z tych terenów będzie mieć charakter nieodpłatny. W związku z tym, Miasto nie może obniżyć podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z tymi wydatkami. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 1 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.479.2023.1.MH

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

    Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

    Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

    Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

    REKLAMA

    Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

    Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

    Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    REKLAMA

    Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

    REKLAMA