REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy gmina ma prawo do odliczenia podatku VAT z faktur inwestycyjnych związanych z budową sieci kanalizacji?

VAT
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że gmina nie będzie uprawniona do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki inwestycyjne związane z budową sieci sanitarnej i wodociągowej, ponieważ inwestycja nie będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych. 

Budowa sieci sanitarnej i wodociągowej przez gminę a VAT

Gmina jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W roku 2022 rozpoczęła przygotowania do realizacji inwestycji polegającej na budowie sieci sanitarnej i wodociągowej. Inwestycja będzie realizowana w ramach zadań własnych gminy. Na mocy umowy o przyznanie pomocy, gmina uzyskała dofinansowanie na realizację ww. zadania. W ramach inwestycji realizowane będą prace, tj. budowa podziemnych zbiorników retencyjnych, budowa sieci kanalizacji sanitarnej, budowa sieci wodociągowej, budowa pasywnej infrastruktury szerokopasmowej, przebudowa budynku technicznego obsługującego sieci. Wydatki związane z realizacją inwestycji będą każdorazowo dokumentowane fakturami wystawionymi przez dostawców/wykonawców na gminę. Po zakończeniu zadania, wybudowana infrastruktura zostanie wprowadzona do ewidencji środków trwałych gminy. Infrastruktura będzie udostępniana nieodpłatnie na mocy umowy użyczenia na rzecz spółki, w której gmina posiada 100% udziałów. Towary i usługi nabyte w związku z inwestycją nie będą wykorzystywane przez urząd do czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

REKLAMA

Wątpliwości gminy dotyczą kwestii braku prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki inwestycyjne związane z realizowaną inwestycją.

KIS: gmina nie ma prawa do odliczenia podatku VAT

Zgodnie z interpretacją KIS, gmina nie jest uprawniona do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur dokumentujących wydatki inwestycyjne. 

REKLAMA

Organ podatkowy zauważył, że przy realizacji inwestycji, nie zostaną spełnione przesłanki warunkujące prawo do odliczenia podatku naliczonego, określone w ustawie o VAT. Prawo do odliczenia podatku VAT przysługuje tylko w przypadku, gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W rozpatrywanej sprawie, infrastruktura, która jest przedmiotem inwestycji, nie będzie wykorzystywana przez gminę do czynności opodatkowanych, dlatego gmina nie ma prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur zakupowych.

"W konsekwencji powyższego ze względu na niespełnienie podstawowej pozytywnej przesłanki warunkującej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jaką jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, Gminie nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupów towarów i usług nabytych w związku z realizacją przedmiotowej inwestycji. Podsumowując, Gmina nie będzie uprawniona do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki inwestycyjne związane z realizowaną inwestycją" - podsumował Dyrektor KIS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 4 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.403.2023.1.SN

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Czy zakup krzesła dla pracownika pracującego zdalnie stanowi przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup krzesła dla pracownika świadczącego pracę zdalną, nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji pracodawca, jako płatnik, nie jest zobowiązany do obliczenia i pobierania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy.

REKLAMA

Czy dofinansowanie z ZFŚS do wypoczynku dzieci pracowników jest zwolnione z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dofinansowanie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) do wypoczynku dzieci pracowników może zostać zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli spełnione są określone warunki.

Czy usługi coachingowe online mogą być zwolnione z obowiązku używania kasy fiskalnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że usługi coachingowe online mogą być zwolnione z obowiązku używania kasy fiskalnej, jeśli spełnione są określone warunki. Interpretacja ta dotyczy płatności realizowanych elektronicznie oraz odpowiedniego dokumentowania transakcji, co umożliwia zwolnienie z ewidencjonowania sprzedaży.

Czy usługi remontowe rozliczane przelewem zwalniają z obowiązku posiadania kasy fiskalnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatnik świadczący usługi remontowe, rozliczający się wyłącznie za pomocą przelewów bankowych, może korzystać ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Oznacza, to, że nie ma on obowiązku posiadania kasy fiskalnej.

Czy udzielanie korepetycji z programowania podlega zwolnieniu z podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że korepetycje z programowania, obejmujące materiał dydaktyczny realizowany przez szkoły i uczelnie wyższe, świadczone przez osobę posiadającą kierunkowe wykształcenie, podlegają zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT.

REKLAMA

Czy organizacja półkolonii i kolonii może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że organizacja półkolonii i kolonii oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy świadczenie usług dietetycznych podlega zwolnieniu z podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi dietetyczne świadczone dla osób z problemami zdrowotnymi mogą korzystać ze zwolnienia z VAT, podczas gdy te same usługi dla osób zdrowych nie są zwolnione z podatku. Interpretacja dotyczyła działalności podatniczki, która świadczyła konsultacje dietetyczne i tworzyła indywidualne jadłospisy.

REKLAMA