REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy Gmina może odzyskać VAT przy inwestycji w świetlicę wiejską?

VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że Gmina nie będzie miała prawa do odzyskania podatku VAT od poniesionych wydatków na modernizację świetlicy wiejskiej, ponieważ efekty przedmiotowej operacji nie będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Modernizacja świetlicy wiejskiej

Pewna Gmina złożyła wniosek o dofinansowanie inwestycji związanej z rozwojem istniejącej świetlicy wiejskiej. Operacja realizowana jest w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014-2020. Gmina otrzymała umowę o przyznaniu pomocy, na podstawie której przysługuje jej pomoc finansowa w wysokości nie więcej niż 63,63% kosztów kwalifikowalnych operacji. 

REKLAMA

REKLAMA

Inwestycja polega na modernizacji świetlicy wiejskiej poprzez wymianę pokrycia dachu, rynien i rur spustowych, wykonanie obróbek blacharskich oraz instalacji odgromowej i kominów. Inwestycja jest realizowana na działce będącej własnością Gminy.

W tym stanie sprawy zostało zadane pytanie: Czy Państwa Gmina będzie miała możliwość odzyskania poniesionego w trakcie realizacji operacji: „...” podatku od towarów i usług, skoro Państwa Gmina nie będzie uzyskiwała przychodów opodatkowanych tym podatkiem z działalności związanej z wykorzystywaniem infrastruktury po zrealizowaniu inwestycji i oddaniu jej do użytkowania? 

Stanowisko KIS/MF

REKLAMA

Według Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) Gmina nie będzie miała możliwości odzyskania poniesionego podatku od towarów i usług (VAT) na realizację inwestycji. Powodem jest to, że Gmina nie będzie uzyskiwała przychodów opodatkowanych tym podatkiem z działalności związanej z wykorzystywaniem infrastruktury po zakończeniu inwestycji.

"Rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. W omawianej sprawie warunek uprawniający do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie zostanie spełniony, ponieważ – jak Państwo wskazali – działki i budynek po zrealizowaniu inwestycji i oddaniu jej do użytkowania będą wykorzystywane do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT. W związku z powyższym, Państwa Gmina nie będzie miała prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z wydatkami ponoszonymi z tytułu realizacji ww. operacji. Zatem, z tego tytułu Państwa Gminie nie będzie przysługiwało prawo do zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 1 ustawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tym samym, Państwa Gmina nie będzie miała prawa do odzyskania podatku VAT w związku z realizacją operacji pn. „...”, ponieważ efekty przedmiotowej operacji nie będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Wniosek jest taki, że  Gmina nie będzie mogła odzyskać poniesionego podatku VAT na realizację inwestycji. Ponieważ działalność Gminy w związku z wykorzystywaniem zmodernizowanej infrastruktury nie będzie opodatkowana VAT-em, Gmina nie będzie miała prawa do odliczenia podatku naliczonego od poniesionych wydatków. Jest to istotne dla Gminy, ponieważ może wpłynąć na koszty inwestycji i jej finansowanie. 

Źródło: Brak prawa do odzyskania podatku VAT w związku z realizacją operacji. - Interpretacja - 0113-KDIPT1-1.4012.489.2023.1.MH

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA