REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy Ochotnicza Straż Pożarna może odzyskać VAT za wyremontowanie miejsca spotkań dla mieszkańców?

strażak osp
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ochotnicza Straż Pożarna nie ma prawa do odzyskania podatku VAT z inwestycji zrealizowanej w ramach rozwoju obszarów wiejskich - potwierdził Dyrektor KIS.

Projekt w ramach programu rozwoju obszarów wiejskich 

Ochotnicza Straż Pożarna zrealizowała projekt w ramach programu rozwoju obszarów wiejskich na lata 2014-2020. Projekt obejmował przeprowadzenie różnych prac remontowych i instalacyjnych w budynku, który ma służyć jako miejsce spotkań dla mieszkańców oraz dla organizacji imprez dla dzieci i młodzieży. 

REKLAMA

Wykonawca prac nie jest podatnikiem VAT, a inwestycja nie będzie wykorzystywana do działalności gospodarczej.

OSP zapytała, czy ma możliwość odzyskania podatku VAT w związku z tym projektem. 

Ochotnicza Straż Pożarna nie ma możliwości odzyskania VAT

Według Dyrektora KIS, Ochotnicza Straż Pożarna nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest podatnikiem VAT. Ponadto, zrealizowana inwestycja nie będzie służyć działaniom gospodarczym, a budynek nie będzie wykorzystywany do czynności odpłatnych. 

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, Ochotnicza Straż Pożarna nie ma prawa do odliczenia poniesionego kosztu VAT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"W omawianej sprawie warunki uprawniające do odliczenia podatku VAT naliczonego nie są spełnione, ponieważ - jak Państwo wskazali - nie są Państwo czynnym podatnikiem VAT oraz nie figurują w ewidencji podatników VAT. Zrealizowana inwestycja nie służy i nie będzie służyła do działań gospodarczych. Budynek (…) nie będzie wykorzystywany do czynności odpłatnych. W związku z powyższym, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy, nie będą Państwo mieć prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków ponoszonych z tytułu realizacji projektu "(...)". W konsekwencji nie będą też mieć Państwo prawa do zwrotu podatku na podstawie art. 87 ustawy." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że Ochotnicza Straż Pożarna nie ma możliwości odzyskania podatku VAT. Nie prowadząc działalności gospodarczej i nie będąc podatnikiem VAT, nie ma podstaw prawnych do odliczenia VAT naliczonego. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 5 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.427.2023.1.MŻA

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

REKLAMA

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

REKLAMA

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

REKLAMA