REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy Gmina ma prawo do odliczenia VAT od inwestycji w plac zabaw?

Bezpieczny plac zabaw
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że Gminie nie będzie przysługiwało prawo do pomniejszenia podatku VAT naliczonego, wykazanego na fakturach zakupowych Gminy i otrzymanych w związku z budową baz rekreacyjnych.

Przebudowa placów zabaw 

Gmina przystąpiła do realizacji inwestycji, polegającej na przebudowie placów zabaw w trzech miejscowościach. Gmina otrzymała dofinansowanie na ten cel w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Realizuje te zadania na rzecz lokalnej społeczności nieodpłatnie i nie będzie wykorzystywać placów zabaw do działalności opodatkowanej. W ramach inwestycji Gmina zawarła umowy cywilnoprawne z wykonawcami, co spowodowało naliczenie podatku VAT na fakturach. 

REKLAMA

Pytanie Gminy dotyczyło prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od tych wydatków. Gmina zapytała, czy w związku z realizacją projektu będzie miała prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego.

Brak warunków do odliczenia podatku VAT

REKLAMA

Dyrektor KIS przywołał art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, który stanowi, że podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Ponieważ Gmina nie będzie wykorzystywać placów zabaw do działalności opodatkowanej i nie pobierać opłat za korzystanie z tych obiektów, nie spełnią się warunki do odliczenia podatku VAT.

"W analizowanej sprawie inwestycja polegająca na przebudowie placów zabaw w miejscowościach (...), (...) i (...) odbywa się w ramach władztwa publicznego. Gmina wykonując tą inwestycję działa jako organ administracji publicznej i może skorzystać ze środków prawnych o charakterze władczym. W takim ujęciu Gmina bez wątpienia nie może być uznana za podatnika, gdyż realizuje ona zadania własne służące zaspokajaniu zbiorowych potrzeb wspólnoty samorządowej w zakresie kultury fizycznej i turystyki, w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych.

Powyższe wynika z faktu, że – jak Gmina wskazała – przedmiotowe zadania realizuje na rzecz lokalnej społeczności nieodpłatnie. Gmina nie będzie wykorzystywać realizowanych placów zabaw dla działalności związanej z działalnością opodatkowaną. Niezwłocznie po zakończeniu prac obiekty stały się ogólnodostępne, co oznacza, że zostały udostępnione bez wnoszenia jakichkolwiek odpłatności. Również wyposażenie zakupione do obiektów nie jest i nie będzie wykorzystywane na cel działalności odpłatnej. Tym samym, Gmina nie zamierza pobierać opłat za korzystanie z nowopowstałych infrastruktur rekreacyjnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowując, Gmina nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn.: (...)." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Zgodnie z interpretacją organu, Gmina nie ma prawa do odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z realizacją inwestycji. Ponieważ Gmina nie będzie wykorzystywać placów zabaw do działalności opodatkowanej i nie pobierać opłat za korzystanie z tych obiektów, nie spełnią się warunki do odliczenia podatku VAT. 

Źródło: Brak prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją projektu polegającego na przebudowie placów zabaw. - Interpretacja - 0112-KDIL3.4012.467.2023.1.AW

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

    Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    REKLAMA

    Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

    Czy świadczenie usług masażu leczniczego podlega zwolnieniu z podatku VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi masażu leczniczego świadczone przez podatniczkę nie będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT, gdyż nie spełnia ona wymogów podmiotowych określonych w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT dotyczących wykonywania zawodów medycznych.

    Czy usługi świadczone przez kluby sportowe podlegają zwolnieniu z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi świadczone przez kluby sportowe, takie jak prowadzenie szkółki piłkarskiej czy organizacja obozów piłkarskich dla dzieci, mogą korzystać ze zwolnienia z podatku VAT, pod warunkiem że spełniają określone warunki.

    Czy odsetki za opóźnienie w spełnieniu zadośćuczynienia są zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że odsetki za opóźnienie w spełnieniu świadczenia zadośćuczynienia, które korzysta ze zwolnienia z opodatkowania, są również zwolnione z podatku dochodowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 95b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    REKLAMA

    Czy dyrektor przedszkola może zastosować 3% stawkę ryczałtu dla przychodów z dotacji oświatowej?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że dyrektor przedszkola może stosować stawkę ryczałtu w wysokości 3% dla przychodów z dotacji oświatowej przeznaczonych na jego wynagrodzenie, pod warunkiem prowadzenia odpowiedniej ewidencji przychodów.

    Czy stypendia stażowe dla uczniów są zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że stypendia stażowe udzielane w ramach programu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego + stanowią dla uczniów (uczestników projektu) przychód z innych źródeł korzystający ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

    REKLAMA