REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy prowadząc działalność badawczo-rozwojową, można odliczyć VAT od zakupów związanych z projektem niegenerującym sprzedaży opodatkowanej?

VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że jeżeli zakupy towarów i usług w ramach projektu nie będą służyć działalności opodatkowanej VAT, to wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego na podstawie tych faktur.

Wydatki na realizację projektu a możliwość odliczenia VAT

Wnioskodawcą jest instytut, który jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Instytut prowadzi działalność badawczo-rozwojową jako państwowa jednostka organizacyjna. W ramach realizowanego projektu finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wnioskodawca będzie dokonywał zakupów towarów i usług. Wydatki udokumentowane będą fakturami zawierającymi podatek VAT. W wyniku prowadzonego projektu instytut nie będzie świadczyć odpłatnych usług, w związku z czym nie będzie uzyskiwać przychodów z projektu. Przedsięwzięcie ma charakter wspierający działania ministra właściwego do spraw klimatu, co wynika z zadań statutowych wnioskodawcy. Wątpliwości instytutu dotyczą prawa do odliczenia podatku od zakupów, dotyczących realizacji projektu.

REKLAMA

W związku z tym instytut zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy będzie miał prawo do odliczenia VAT od tych zakupów, w przypadku gdy projekt nie będzie generował sprzedaży opodatkowanej VAT.

KIS: wnioskodawca nie będzie miał możliwości odliczyć VAT

REKLAMA

Dyrektor KIS na podstawie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług potwierdził, że prawo do odliczenia VAT przysługuje podmiotowi, który jest czynnym podatnikiem VAT i wykorzystuje zakupione towary i usługi do wykonywania czynności opodatkowanych. W przypadku, gdy zakupy nie mają związku z działalnością opodatkowaną, podatnik nie ma prawa do odliczenia VAT. W związku z powyższym, KIS uznała, że zakupy towarów i usług w ramach projektu nie będą miały związku z działalnością opodatkowaną, dlatego wnioskodawca nie będzie miał możliwości odliczenia podatku VAT.

"Zgodnie z Państwa wskazaniem zakupy towarów i usług opodatkowane podatkiem VAT będą stanowić część kosztów ponoszonych przez Państwa w związku z Projektem, nie będą jednak służyły działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. Wytworzona w ramach Projektu infrastruktura oraz materiały nie będą służyć sprzedaży opodatkowanej podatkiem VAT. Zatem w analizowanej sprawie nie zostanie spełniona podstawowa przesłanka warunkująca prawo do odliczenia podatku naliczonego (wskazana w art. 86 ust. 1 ustawy), jaką jest związek nabywanych towarów i usług z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. W konsekwencji nie będzie Państwu przysługiwało prawo do obniżenia kwot podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki dotyczące realizacji projektu" - podsumował organ.

Podsumowując, wnioskodawca prowadzący działalność badawczo-rozwojową, nie będzie miał prawa do odliczenia VAT od zakupów towarów i usług w ramach realizowanego projektu, jeśli te zakupy nie będą związane z działalnością opodatkowaną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 3 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.490.2023.1.AM

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wynajem domków letniskowych korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wynajem domków letniskowych może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej. Decyzja wynika z faktu, że płatności za usługi dokonywane są za pomocą terminala płatniczego przy użyciu karty płatniczej oraz płatności internetowych, co umożliwia jednoznaczne powiązanie transakcji z konkretnymi zamówieniami i klientami.

Czy usługi wystawiania spektakli teatralnych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi wystawiania spektakli teatralnych mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Kluczowe dla uzyskania tego zwolnienia są kryteria indywidualnej twórczości artystycznej oraz wynagrodzenie w formie honorarium.

Czy zakup zegarka mechanicznego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup przez radcę prawnego zegarka mechanicznego, może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Podkreślono, że zegarek był używany wyłącznie w dni robocze do celów zawodowych i był niezbędny do precyzyjnego odmierzania czasu pracy.

Czy zakup opatrunków hydrożelowych można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione na zakup opatrunków hydrożelowych nie mogą być uznane za wydatki rehabilitacyjne w rozumieniu art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że nie można odliczyć tych wydatków od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

REKLAMA

Czy miasto może odliczyć VAT od inwestycji w system wypożyczalni rowerów publicznych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) po ponownym rozpatrzeniu sprawy ostatecznie potwierdziła, że miasto realizujące projekt wypożyczalni rowerów publicznych ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego VAT. Decyzja ta została podjęta po uwzględnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że działalność związana z wynajmem rowerów, mimo że częściowo bezpłatna, jest działalnością gospodarczą.

Czy w działalności nierejestrowanej można dokonywać amortyzacji środków trwałych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że w działalności nierejestrowanej nie można dokonywać amortyzacji środków trwałych. Interpretacja wskazuje, że możliwość ta jest zarezerwowana dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych i ewidencji środków trwałych, oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

REKLAMA

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Czy zakup krzesła dla pracownika pracującego zdalnie stanowi przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup krzesła dla pracownika świadczącego pracę zdalną, nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji pracodawca, jako płatnik, nie jest zobowiązany do obliczenia i pobierania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy.

REKLAMA