REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy Ochotnicza Straż Pożarna realizując projekt oparty o działalność statutową, może odzyskać VAT z faktur związanych z projektem?

faktura vat rachunek dokument księgowy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że stowarzyszenie - Ochotnicza Straż Pożarna, która realizuje operację modernizacji i budowy infrastruktury turystycznej i nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT, nie ma możliwości odzyskania podatku VAT z faktur, dokumentujących wydatki w ramach projektu. 

Modernizacja i doposażenie świetlicy wiejskiej oraz budowa altany

Stowarzyszenie - Ochotnicza Straż Pożarna, złożyło zapytanie do Dyrektora KIS w sprawie możliwości odzyskania podatku VAT z faktur związanych z projektem. 

REKLAMA

Stowarzyszenie realizuje operację w zakresie rozwoju infrastruktury turystycznej i kulturalnej, której celem jest modernizacja i doposażenie świetlicy wiejskiej oraz budowa altany. 

Stowarzyszenie nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT i nie wykonuje czynności opodatkowanych tym podatkiem. W związku z tym, pyta o możliwość odzyskania podatku VAT z faktur związanych z projektem.

Brak możliwości odzyskania podatku VAT z faktur związanych z projektem

REKLAMA

W odpowiedzi na zapytanie, Dyrektor KIS wskazał, że Ochotnicza Straż Pożarna nie ma możliwości odzyskania podatku VAT z faktur związanych z projektem. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje jedynie podatnikom wykonującym działalność gospodarczą, którzy wykorzystują towary i usługi do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu VAT. Ponieważ OSP nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT i nie wykonuje czynności opodatkowanych tym podatkiem, nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego.

"W omawianej sprawie warunki uprawniające do obniżenia kwoty podatku VAT nie będą spełnione, ponieważ – jak wynika z okoliczności sprawy – nie są Państwo podatnikiem podatku od towarów i usług, zaś zakupione w związku z realizacją przedmiotowej operacji towary i usługi, nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Ponadto w opisie sprawy podali Państwo, że nabywane towary i usługi nie są przedmiotem dalszego obrotu, a projekt będzie realizowany w ramach Państwa nieodpłatnej działalności statutowej w zakresie rozwoju kultury fizycznej i sportu, aktywizacji i integracji mieszkańców. W związku z powyższym, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy, nie będą Państwo mieć prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków ponoszonych z tytułu realizacji projektu pn. (…), zarówno w trakcie realizacji inwestycji, jak i po jej zakończeniu. Tym samym, nie będzie Państwu przysługiwało także prawo do zwrotu podatku, o którym mowa w art. 87 ust. 1 ustawy." - wskazał organ. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że Ochotnicza Straż Pożarna nie może odzyskać podatku VAT z faktur związanych z projektem. Stowarzyszenie nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT i nie wykonuje czynności opodatkowanych tym podatkiem, co wyklucza możliwość odliczenia podatku naliczonego. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 9 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.196.2023.1.AA

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy usługi świadczone przez przedstawiciela regionalnego kwalifikują się do opodatkowania stawką 8,5% ryczałtu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że stawka 8,5% ryczałtu jest prawidłowa dla usług świadczonych przez regionalnych przedstawicieli, klasyfikujących swoją działalność pod symbolem 74.90.20.0 PKWiU.

Czy można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pomimo że budynek nie został formalnie oddany do użytkowania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że pomimo braku formalnego zakończenia budowy i zaświadczenia o zgodzie na użytkowanie budynku, podatnik zamieszkały w budynku w trakcie prac może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na zakupiony system fotowoltaiczny i pompę ciepła.

Czy usługi podologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi podologiczne świadczone przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług, jako usługi z zakresu opieki medycznej.

Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

REKLAMA

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

REKLAMA

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

REKLAMA