REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy Ochotnicza Straż Pożarna realizując projekt oparty o działalność statutową, może odzyskać VAT z faktur związanych z projektem?

faktura vat rachunek dokument księgowy
faktura vat rachunek dokument księgowy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że stowarzyszenie - Ochotnicza Straż Pożarna, która realizuje operację modernizacji i budowy infrastruktury turystycznej i nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT, nie ma możliwości odzyskania podatku VAT z faktur, dokumentujących wydatki w ramach projektu. 

Modernizacja i doposażenie świetlicy wiejskiej oraz budowa altany

Stowarzyszenie - Ochotnicza Straż Pożarna, złożyło zapytanie do Dyrektora KIS w sprawie możliwości odzyskania podatku VAT z faktur związanych z projektem. 

REKLAMA

Stowarzyszenie realizuje operację w zakresie rozwoju infrastruktury turystycznej i kulturalnej, której celem jest modernizacja i doposażenie świetlicy wiejskiej oraz budowa altany. 

Stowarzyszenie nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT i nie wykonuje czynności opodatkowanych tym podatkiem. W związku z tym, pyta o możliwość odzyskania podatku VAT z faktur związanych z projektem.

Brak możliwości odzyskania podatku VAT z faktur związanych z projektem

REKLAMA

W odpowiedzi na zapytanie, Dyrektor KIS wskazał, że Ochotnicza Straż Pożarna nie ma możliwości odzyskania podatku VAT z faktur związanych z projektem. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje jedynie podatnikom wykonującym działalność gospodarczą, którzy wykorzystują towary i usługi do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu VAT. Ponieważ OSP nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT i nie wykonuje czynności opodatkowanych tym podatkiem, nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego.

"W omawianej sprawie warunki uprawniające do obniżenia kwoty podatku VAT nie będą spełnione, ponieważ – jak wynika z okoliczności sprawy – nie są Państwo podatnikiem podatku od towarów i usług, zaś zakupione w związku z realizacją przedmiotowej operacji towary i usługi, nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Ponadto w opisie sprawy podali Państwo, że nabywane towary i usługi nie są przedmiotem dalszego obrotu, a projekt będzie realizowany w ramach Państwa nieodpłatnej działalności statutowej w zakresie rozwoju kultury fizycznej i sportu, aktywizacji i integracji mieszkańców. W związku z powyższym, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy, nie będą Państwo mieć prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków ponoszonych z tytułu realizacji projektu pn. (…), zarówno w trakcie realizacji inwestycji, jak i po jej zakończeniu. Tym samym, nie będzie Państwu przysługiwało także prawo do zwrotu podatku, o którym mowa w art. 87 ust. 1 ustawy." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że Ochotnicza Straż Pożarna nie może odzyskać podatku VAT z faktur związanych z projektem. Stowarzyszenie nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT i nie wykonuje czynności opodatkowanych tym podatkiem, co wyklucza możliwość odliczenia podatku naliczonego. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 9 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.196.2023.1.AA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy sprzedaż internetowa wymaga kas rejestrujących?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż internetowa, spełniająca określone warunki, nie wymaga ewidencjonowania na kasie rejestrującej dla transakcji dokonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

  Czy usługi montażu ogrodzeń podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu 5,5%?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi montażu ogrodzeń, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, podlegają opodatkowaniu wg stawki 5,5%.

  Czy refaktury za media w najmie lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymywane przez wynajmującego lokal użytkowy opłaty za refaktury za media powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłacone przez spółkę kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  REKLAMA

  Czy zakup domu jednorodzinnego nieoddanego do użytkowania korzysta ze zwolnienia od PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup domu jednorodzinnego w trakcie budowy, nieoddanego jeszcze do użytkowania nie kwalifikuje się do zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli nieruchomość ta będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe.

  Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że zwrot zwaloryzowanej kwoty kaucji zabezpieczającej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a najemca ma obowiązek rozliczenia tego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

  Czy przechowywanie podatkowych ksiąg i dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przechowywanie podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów od 2017 roku oraz dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami.

  Czy nagrody otrzymane w promocji stanowią przychód dla przedsiębiorców-osób prawnych?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że nagrody uzyskane w promocji przez przedsiębiorców będących osobami prawnymi stanowią dla nich przychód z prowadzonej działalności gospodarczej i nie generują obowiązków płatnika dla organizatora promocji.

  REKLAMA

  Czy bezpłatne bilety na festiwal filmowy są opodatkowane VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że bezpłatne wydawanie biletów na festiwal przez fundację nie jest odpłatnym świadczeniem usług podlegającym opodatkowaniu VAT, natomiast służy jako promocja festiwalu, prowadząca do rozwoju działalności gospodarczej fundacji.

  Czy sprzedaż nieruchomości nabytej w spadku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku nie będzie źródłem przychodu w rozumieniu podatku dochodowego od osób fizycznych, gdy została ona nabyta przez małżonków w trakcie trwania wspólności majątkowej.

  REKLAMA