REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy Gmina może odliczyć VAT naliczony, związany z nabyciem towarów i usług na potrzeby remontu mieszkań dla uchodźców?

bezpieczny kredyt pierwsze mieszkanie moje wasze nasze radość szczęście entuzjazm
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że Gminie nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług dotyczących realizowanego Projektu (remontu dwóch mieszkań z przeznaczeniem na zakwaterowanie uchodźców z Ukrainy), z tego względu, że Gmina podejmując działania zmierzające do realizacji Inwestycji, efekty tych prac udostępni nieodpłatnie na rzecz Uchodźców. Tym samym nie będą to czynności, które podlegają opodatkowaniu VAT.

Remont mieszkań na potrzeby uchodźców

Gmina złożyła wniosek o dofinansowanie projektu, który dotyczył remontu mieszkań na potrzeby uchodźców z Ukrainy. Gmina zapytała, czy będzie mogła odliczyć podatek VAT od planowanej inwestycji. Projekt będzie realizowany w formule partnerskiej, a lokale mieszkalne powstałe w ramach inwestycji będą udostępniane na rzecz uchodźców. 

REKLAMA

Projekt jest realizowany w ramach zadań własnych Gminy, zaś lokale mieszkalne będą udostępniane nieodpłatnie w przypadku tych Uchodźców, którzy przebywają na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej poniżej 120 dni oraz odpłatnie w przypadku Uchodźców przebywających na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej dłużej niż 120 dni. 

W związku z tym, wątpliwości podlegało to, czy Gmina będzie mogła odliczyć podatek VAT od planowanej inwestycji. 

Gmina nie będzie mogła odliczyć podatku VAT 

Według interpretacji udzielonej przez Dyrektora KIS, Gmina nie będzie mogła odliczyć podatku VAT od planowanej inwestycji. Przyjęto, że udostępnianie lokali mieszkalnych na cele mieszkaniowe uchodźców będzie stanowić odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu VAT. Z kolei nieodpłatne udostępnianie lokali mieszkalnych nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT. Zastosowanie zwolnienia od podatku od towarów i usług obejmuje jedynie świadczenie usług wynajmu nieruchomości o charakterze mieszkalnym na cele mieszkaniowe.

Organ wskazał następująco:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Jak Państwo wskazali, towary i usługi nabywane w związku z realizacją Projektu:

  • w przypadku nieodpłatnego udostępnienia lokali na rzecz Uchodźców, którzy przebywają na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej poniżej 120 dni - nie będą wykorzystywane do jakichkolwiek czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług;
  • w przypadku odpłatnego udostępnienia lokali na rzecz Uchodźców przebywających na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej dłużej niż 120 dni - będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych VAT, jednakże czynności zwolnionych z tego podatku.

Tym samym, stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy, z uwagi na brak związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, nie będzie Państwu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z realizacją projektu pn. "(…)"."

Podsumowanie

Zgodnie z interpretacją, Gmina nie będzie mogła odliczyć podatku VAT od planowanego projektu. Jak wskazał organ, brak jest związku wykonywanych czynności z czynnościami opodatkowanymi VAT. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 11 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.336.2023.1.RMA

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy usługi świadczone przez przedstawiciela regionalnego kwalifikują się do opodatkowania stawką 8,5% ryczałtu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że stawka 8,5% ryczałtu jest prawidłowa dla usług świadczonych przez regionalnych przedstawicieli, klasyfikujących swoją działalność pod symbolem 74.90.20.0 PKWiU.

Czy można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pomimo że budynek nie został formalnie oddany do użytkowania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że pomimo braku formalnego zakończenia budowy i zaświadczenia o zgodzie na użytkowanie budynku, podatnik zamieszkały w budynku w trakcie prac może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na zakupiony system fotowoltaiczny i pompę ciepła.

Czy usługi podologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi podologiczne świadczone przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług, jako usługi z zakresu opieki medycznej.

Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

REKLAMA

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

REKLAMA

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

REKLAMA