REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy Gmina może odliczyć VAT naliczony, związany z nabyciem towarów i usług na potrzeby remontu mieszkań dla uchodźców?

bezpieczny kredyt pierwsze mieszkanie moje wasze nasze radość szczęście entuzjazm
bezpieczny kredyt pierwsze mieszkanie moje wasze nasze radość szczęście entuzjazm
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że Gminie nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług dotyczących realizowanego Projektu (remontu dwóch mieszkań z przeznaczeniem na zakwaterowanie uchodźców z Ukrainy), z tego względu, że Gmina podejmując działania zmierzające do realizacji Inwestycji, efekty tych prac udostępni nieodpłatnie na rzecz Uchodźców. Tym samym nie będą to czynności, które podlegają opodatkowaniu VAT.

Remont mieszkań na potrzeby uchodźców

Gmina złożyła wniosek o dofinansowanie projektu, który dotyczył remontu mieszkań na potrzeby uchodźców z Ukrainy. Gmina zapytała, czy będzie mogła odliczyć podatek VAT od planowanej inwestycji. Projekt będzie realizowany w formule partnerskiej, a lokale mieszkalne powstałe w ramach inwestycji będą udostępniane na rzecz uchodźców. 

REKLAMA

Projekt jest realizowany w ramach zadań własnych Gminy, zaś lokale mieszkalne będą udostępniane nieodpłatnie w przypadku tych Uchodźców, którzy przebywają na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej poniżej 120 dni oraz odpłatnie w przypadku Uchodźców przebywających na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej dłużej niż 120 dni. 

W związku z tym, wątpliwości podlegało to, czy Gmina będzie mogła odliczyć podatek VAT od planowanej inwestycji. 

Gmina nie będzie mogła odliczyć podatku VAT 

Według interpretacji udzielonej przez Dyrektora KIS, Gmina nie będzie mogła odliczyć podatku VAT od planowanej inwestycji. Przyjęto, że udostępnianie lokali mieszkalnych na cele mieszkaniowe uchodźców będzie stanowić odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu VAT. Z kolei nieodpłatne udostępnianie lokali mieszkalnych nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT. Zastosowanie zwolnienia od podatku od towarów i usług obejmuje jedynie świadczenie usług wynajmu nieruchomości o charakterze mieszkalnym na cele mieszkaniowe.

Organ wskazał następująco:

"Jak Państwo wskazali, towary i usługi nabywane w związku z realizacją Projektu:

 • w przypadku nieodpłatnego udostępnienia lokali na rzecz Uchodźców, którzy przebywają na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej poniżej 120 dni - nie będą wykorzystywane do jakichkolwiek czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług;
 • w przypadku odpłatnego udostępnienia lokali na rzecz Uchodźców przebywających na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej dłużej niż 120 dni - będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych VAT, jednakże czynności zwolnionych z tego podatku.

Tym samym, stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy, z uwagi na brak związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, nie będzie Państwu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z realizacją projektu pn. "(…)"."

Podsumowanie

Zgodnie z interpretacją, Gmina nie będzie mogła odliczyć podatku VAT od planowanego projektu. Jak wskazał organ, brak jest związku wykonywanych czynności z czynnościami opodatkowanymi VAT. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 11 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.336.2023.1.RMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy sprzedaż internetowa wymaga kas rejestrujących?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż internetowa, spełniająca określone warunki, nie wymaga ewidencjonowania na kasie rejestrującej dla transakcji dokonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

  Czy usługi montażu ogrodzeń podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu 5,5%?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi montażu ogrodzeń, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, podlegają opodatkowaniu wg stawki 5,5%.

  Czy refaktury za media w najmie lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymywane przez wynajmującego lokal użytkowy opłaty za refaktury za media powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłacone przez spółkę kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  REKLAMA

  Czy zakup domu jednorodzinnego nieoddanego do użytkowania korzysta ze zwolnienia od PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup domu jednorodzinnego w trakcie budowy, nieoddanego jeszcze do użytkowania nie kwalifikuje się do zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli nieruchomość ta będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe.

  Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że zwrot zwaloryzowanej kwoty kaucji zabezpieczającej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a najemca ma obowiązek rozliczenia tego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

  Czy przechowywanie podatkowych ksiąg i dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przechowywanie podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów od 2017 roku oraz dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami.

  Czy nagrody otrzymane w promocji stanowią przychód dla przedsiębiorców-osób prawnych?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że nagrody uzyskane w promocji przez przedsiębiorców będących osobami prawnymi stanowią dla nich przychód z prowadzonej działalności gospodarczej i nie generują obowiązków płatnika dla organizatora promocji.

  REKLAMA

  Czy bezpłatne bilety na festiwal filmowy są opodatkowane VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że bezpłatne wydawanie biletów na festiwal przez fundację nie jest odpłatnym świadczeniem usług podlegającym opodatkowaniu VAT, natomiast służy jako promocja festiwalu, prowadząca do rozwoju działalności gospodarczej fundacji.

  Czy sprzedaż nieruchomości nabytej w spadku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku nie będzie źródłem przychodu w rozumieniu podatku dochodowego od osób fizycznych, gdy została ona nabyta przez małżonków w trakcie trwania wspólności majątkowej.

  REKLAMA