REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy Gmina - Miasto, mogła odliczyć VAT związany z projektem rozbudowy infrastruktury teleinformatycznej?

nowe technologie
Inne

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że Gmina nie ma możliwości odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu rozbudowy infrastruktury teleinformatycznej, ponieważ towary i usługi nabyte w ramach realizacji ww. projektu nie są związane z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług.

Projekt rozbudowy infrastruktury teleinformatycznej

Wnioskodawcą jest Gmina - Miasto, która jest płatnikiem podatku od towarów i usług. Gmina składa w urzędzie skarbowym deklaracje JPK_V7M za okresy miesięczne. 

REKLAMA

Gmina przeprowadziła projekt rozbudowy infrastruktury teleinformatycznej, mający na celu zwiększenie ilości i jakości usług publicznych świadczonych drogą elektroniczną. Projekt ten obejmował wdrożenie nowych e-usług, takich jak obsługa konkursów ofert czy obsługa podatków i opłat. W ramach projektu zakupiono również sprzęt informatyczny.

W przedmiotowym projekcie brak było jakiegokolwiek związku zakupu towarów i usług ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem VAT - wskazał Wnioskodawca.

Pytanie zadane we wniosku brzmiało: Biorąc powyższe pod uwagę, zwracamy się Państwo z zapytaniem, czy zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa poniesiony podatek naliczony, związany z realizacją przedmiotowej infrastruktury teleinformatycznej był możliwy do odliczenia przez beneficjanta?

Brak możliwości odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z realizacją projektu

REKLAMA

Dyrektor KIS wskazał, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje beneficjentowi jedynie w przypadku spełnienia dwóch warunków: beneficjent jest podatnikiem VAT oraz zakupione towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W projekcie brak było jakiegokolwiek związku zakupu towarów i usług ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem VAT. Dlatego podatek naliczony związany z zakupami nie był możliwy do odliczenia. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. W omawianej sprawie warunek uprawniający do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie został spełniony, ponieważ – jak Państwo wskazali – w przedmiotowym projekcie brak było jakiegokolwiek związku zakupu towarów i usług ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem VAT. W związku z powyższym, nie mają Państwo prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z wydatkami ponoszonymi z tytułu realizacji ww. projektu. Tym samym, z tego tytułu nie przysługuje Państwu prawo do zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 1 ustawy. Zatem, nie mają Państwo możliwości odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. „...”, ponieważ towary i usługi nabyte w ramach realizacji ww. projektu nie są związane z wykonywanymi przez Państwa czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług." - wskazał organ.

Podsumowanie

Z interpretacji organu wynika, że Gmina nie miała możliwości odliczenia podatku naliczonego związanego z realizacją projektu rozbudowy infrastruktury teleinformatycznej. Podatek VAT został uwzględniony jako koszt kwalifikowalny i nie jest możliwe jego odzyskanie.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 7 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.487.2023.1.WL

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA