Czy organizacja działająca na rzecz niewidomych może odliczyć VAT od zakupów na kampanię edukacyjną?
REKLAMA
REKLAMA
- Kampania edukacyjna a odliczenie VAT
- KIS: brak odliczenia VAT dla projektu edukacyjnego organizacji niewidomych
Kampania edukacyjna a odliczenie VAT
Wnioskodawcą jest organizacja, która prowadzi działalność na rzecz niewidomych i niedowidzących, świadcząca wszechstronną opiekę i usługi edukacyjne, rehabilitacyjne, socjalne i religijne. Organizacja prowadzi różnorodne placówki, takie jak internaty, szkoły, kursy rehabilitacyjne, turnusy wypoczynkowe oraz ośrodki zdrowotne. Wnioskodawca ubiegał się o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) na przeprowadzenie kampanii edukacyjnej związanej z ochroną klimatu i bioróżnorodności, adresowanej do uczniów szkół podstawowych. W kontekście zakupów, organizacja nabywa towary i usługi niezbędne do przeprowadzenia kampanii.
REKLAMA
Organizacja skierowała pytanie do KIS czy możne odliczyć podatek naliczony od zakupionych urządzeń, sprzętów i usług w ramach projektu. Wnioskodawca uważa, że nie przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
KIS: brak odliczenia VAT dla projektu edukacyjnego organizacji niewidomych
REKLAMA
Według oceny KIS, zaprezentowane stanowisko przez wnioskodawcę było prawidłowe. Organ podatkowy uznał, że organizacji nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. KIS wskazała, że zakupione towary i usługi w ramach projektu kampanii informacyjno-edukacyjnej nie były związane z czynnościami opodatkowanymi. Kampania oraz pomoce wytworzone w jej ramach były dostępne nieodpłatnie i służyły działalności statutowej wnioskodawcy, która była nastawiona na osiąganie zysku.
Ponadto, organ odwołał się do przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, które wykluczają możliwość odliczenia podatku VAT w przypadku nabywania towarów i usług, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych lub są zwolnione z zapłaty podatku. KIS uwzględniła również charakter działalności wnioskodawcy, który jako stowarzyszenie działa w celach niezarobkowych i prowadzi działalność statutową, która nie jest nastawiona na osiąganie zysku. Organ podatkowy podkreślił, że dochody z działalności gospodarczej stowarzyszenia służą realizacji celów statutowych i nie mogą być przeznaczone do podziału między członków.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.