REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy Parafia Rzymsko-Katolicka może obniżyć podatek należny i ubiegać się o zwrot VAT w przypadku projektu budowlanego?

darowizny kościelne, kościół, działalność charytatywna, kościelna osoba prawna, PIT, podatek, odliczenie, ulga podatkowa
darowizny kościelne, kościół, działalność charytatywna, kościelna osoba prawna, PIT, podatek, odliczenie, ulga podatkowa
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że Parafii Rzymsko-Katolickiej nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy realizacji projektu.

Realizacja projektu budowlanego w parafii, a VAT

Parafia Rzymsko-Katolicka zwróciła się z zapytaniem o możliwość obniżenia podatku należnego o podatek naliczony oraz o zwrot VAT w związku z realizacją projektu budowy szafki sterowania oświetleniem, budowy rozdzielnicy odbiorczej z gniazdami wtykowymi, budowy 2 wewnętrznych kablowych linii, zabudowy opraw oświetleniowych oraz ochrony przeciwporażeniowej. Parafia twierdziła, że przedsięwzięcie ma charakter niekomercyjny i nie ma zamiaru prowadzić żadnej opodatkowanej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Brak prawa do obniżenia podatku należnego

REKLAMA

Zgodnie z odpowiedzią udzieloną przez Dyrektora KIS, Parafii Rzymsko-Katolickiej nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony oraz do zwrotu VAT w ramach realizacji projektu. Organ powołał się na przepisy art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, które określają, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje jedynie w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

"W przedmiotowej sprawie, jak wynika z wniosku, nie są Państwo zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT, a ponadto w ramach projektu nie planują Państwo na tym terenie prowadzenia żadnej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem VAT oraz czerpania korzyści finansowych w postaci pobieranych opłat. Działanie posiada niekomercyjny charakter.

Zatem w omawianej sprawie warunki uprawniające do odliczenia na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy nie są spełnione.

Wobec powyższego nie przysługuje Państwu prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w ramach realizacji wskazanego projektu." - wskazał organ.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że Parafia Rzymsko-Katolicka nie będzie mogła obniżyć podatku należnego o podatek naliczony oraz ubiegać się o zwrot VAT w związku z realizacją projektu budowy szafki sterowania oświetleniem, budowy rozdzielnicy odbiorczej z gniazdami wtykowymi, budowy 2 wewnętrznych kablowych linii, zabudowy opraw oświetleniowych oraz ochrony przeciwporażeniowej. Oznacza to, że Parafia będzie musiała ponieść koszty podatku VAT związane z tymi przedsięwzięciami. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 30 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.874.2022.1.IO

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA