Czy gmina może odzyskać podatek VAT związany z usuwaniem odpadów azbestowych?
REKLAMA
REKLAMA
Usuwanie i unieszkodliwianie wyrobów zawierających azbest
Gmina jest zarejestrowana jako czynny podatnik podatku VAT. Planuje rozpocząć realizację zadania polegającego na usuwaniu i unieszkodliwianiu wyrobów zawierających azbest z terenu administracyjnego Gminy, na posesjach mieszkańców gminy. Projekt będzie finansowany w 70% z dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a pozostałe 30% kosztów poniesie gmina. Mieszkańcy nie będą partycypować finansowo w kosztach. Gmina zamierza nabyć usługi od wyspecjalizowanej firmy zajmującej się usuwaniem odpadów azbestowych, która wystawi fakturę VAT. Gmina nie będzie nabywać tych usług w ramach swojej działalności gospodarczej.
REKLAMA
W związku z tym, zostało zadane pytanie: Czy Gmina będzie miała możliwość prawną do odzyskania lub odliczenia podatku od towarów i usług (VAT) w związku z realizacją prac w zakresie usuwania odpadów zawierających azbest, zgromadzonych na terenach nieruchomości będących własnością osób fizycznych?
Brak możliwości odzyskania VAT
REKLAMA
Według interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, Gmina nie będzie miała możliwości odzyskania lub odliczenia podatku VAT związane z realizacją projektu usuwania odpadów zawierających azbest. Organ powołuje się na fakt, że gmina nie będzie nabywać tych usług jako podatnik podatku VAT w ramach swojej działalności gospodarczej, a czynność ta będzie wyłączona spod opodatkowania VAT.
"Podstawowym warunkiem, którego spełnienie należy analizować w aspekcie prawa do odliczenia podatku VAT, jest związek dokonywanych nabyć towarów i usług ze sprzedażą uprawniającą do dokonywania takiego odliczenia, czyli sprzedażą generującą podatek należny.
W omawianej sprawie związek taki nie wystąpi. Z informacji zawartych we wniosku wynika, że Gmina realizuje zadanie polegające na usuwaniu i unieszkodliwianiu wyrobów zawierających azbest z terenu administracyjnego Gminy, które należy do zadań własnych Gminy. Gmina nabywając ww. usługę celem zrealizowania wskazanych zadań objętych wnioskiem złożonym w WFOŚiGW, nie będzie nabywała ich jako podatnik podatku VAT w ramach swojej działalności gospodarczej, powyższa czynność będzie wyłączona spod działania ustawy o podatku od towarów i usług, stanowi czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. Gmina nie prowadzi żadnej sprzedaży w zakresie objętym usuwaniem i utylizacją azbestu. Nabywane usługi w ramach realizacji projektu, nie będą przez Gminę wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług." - wskazał organ.
Podsumowanie
Z interpretacji Dyrektora KIS wynika, że Gmina nie będzie mogła odzyskać, ani odliczyć podatku VAT związanego z realizacją projektu usuwania odpadów azbestowych. Z uwagi na to, że gmina nie jest podatnikiem podatku VAT, a czynność nabycia usług od firmy zajmującej się usuwaniem azbestu będzie stanowiła czynność niepodlegającą opodatkowaniu VAT, to gmina nie będzie miała prawa do odzyskania lub odliczenia podatku VAT w związku z tym projektem.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA