Czy podmiot prowadzący działalność leczniczą może odzyskać VAT od zakupionego wyposażenia medycznego?
REKLAMA
REKLAMA
- Zakup wyposażenia medycznego w ramach projektu a VAT
- Brak prawa do odliczenia naliczonego VAT w związku z realizacją projektu
Zakup wyposażenia medycznego w ramach projektu a VAT
Wnioskodawca jest podmiotem prowadzącym działalność leczniczą w zakresie chorób psychicznych. Podmiot został beneficjentem projektu dofinansowanego z budżetu Unii Europejskiej. Przedmiotowy projekt zakłada zakup sprzętu i aparatury medycznej w zakresie chorób psychicznych. Projekt skierowany jest do grupy pacjentów w ramach kontraktów opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień. Faktury w związku z realizacją projektu będą wystawiane wyłącznie na beneficjenta. Nabyte towary i usługi wykorzystywane w ramach realizacji projektu wnioskodawca będzie wykorzystywać do czynności wyłącznie zwolnionych od podatku VAT.
REKLAMA
Beneficjent był zdania, że podatek VAT od wyposażenia medycznego i pozostałych usług związanych z wdrożeniem projektu nie jest możliwy do odzyskania, ponieważ jest podmiotem zwolnionym na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT, a co za tym idzie, podatek VAT nie jest możliwy do odzyskania. W celu weryfikacji poprawności swojego twierdzenia zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy stanowisko, które przedstawił, jest prawidłowe.
Brak prawa do odliczenia naliczonego VAT w związku z realizacją projektu
REKLAMA
KIS zgodziła się ze stanowiskiem wnioskodawcy. W uzasadnieniu swojej interpretacji organ podatkowy wskazał na kluczowe przepisy regulujące kwestie odliczania podatku naliczonego, zawarte w ustawie o VAT. Organ zaznaczył, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko, gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Nie można odliczyć podatku naliczonego od usług i towarów wykorzystywanych do czynności zwolnionych od VAT.
"Podsumowując, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane przez podatnika towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług generującymi podatek należny. W omawianej sprawie warunek uprawniający do odliczenia nie został spełniony, ponieważ - jak Państwo wskazali, nabyte towary i usługi w ramach realizacji projektu pn. (...) wykorzystywane będą do czynności wyłącznie zwolnionych od podatku od towarów i usług. Zatem, nie mają Państwo prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od towarów i usług nabytych w związku z realizacją przedmiotowego projektu. A w konsekwencji nie przysługuje Państwu również prawo do otrzymania zwrotu podatku na podstawie art. 87 ust. 1 ustawy" - wskazał organ.
Podsumowując, wnioskodawca nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony związanego z realizacją projektu, a więc nie przysługuje mu też prawo do zwrotu różnicy podatku na podstawie art. 87 ust. 1 ustawy o VAT.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.