Czy Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna ma prawo do obniżenia podatku w związku z realizacją inwestycji?
REKLAMA
REKLAMA
Zadanie dotyczące ochrony środowiska
Wnioskodawca jest jednostką budżetową finansowaną z budżetu państwa, wpisaną do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą. Posiada laboratorium, w którym wykonuje badania związane głównie z zadaniami ustawowymi, jak również świadczy usługi zwolnione z podatku VAT oraz usługi opodatkowane. Część wydatków ponoszonych przez Stację jest wspólna dla wszystkich rodzajów działalności, z uwagi na brak możliwości przyporządkowania ich w całości do działalności gospodarczej.
REKLAMA
REKLAMA
W związku z realizacją zadania dotyczącego ochrony środowiska, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna złożyła wniosek o udzielenie dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wnioskodawca wskazał, że na podstawie danych z 2022 roku w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, proporcja sprzedaży opodatkowanej do sprzedaży zwolnionej oraz nieodpłatnej działalności statutowej wynosi 1,25%, t. j. poniżej 2%. Wnioskodawca przyjął zgodnie z art. 90 ust. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931 z póź. zm.) że proporcja ta wynosi 0%.
W związku z tym, skierowano pytanie do Dyrektora KIS: Czy w przedstawionym stanie faktycznym Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna ze względu na wskaźnik proporcji określony w art. 86 ust. 2a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, wynoszący 0% ma możliwość skorzystania z obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w fakturach dokumentujących wykonanie inwestycji?
Nie przysługuje prawo do obniżenia podatku
REKLAMA
Według organu, jeżeli proporcja wyliczona przez Stację Sanitarno-Epidemiologiczną nie przekracza 2%, a Stacja uznaje, że wynosi ona 0%, to nie przysługuje jej prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakupy towarów i usług związanych z realizacją inwestycji.
"Zgodnie z przywołanym wyżej art. 90 ust. 10 pkt 2, jeżeli proporcja nie przekroczy 2% podatnik ma prawo uznać, że proporcja ta wynosi 0% i nie dokonywać odliczeń podatku naliczonego. Zasada ta - z uwagi na treść art. 86 ust. 2g ustawy - ma również zastosowanie do proporcji, o której mowa w art. 86 ust. 2a ustawy. Nie oznacza to jednak, że wskaźnik, który nie przekroczy 2% będzie pozbawiał podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego z zastosowaniem wyliczonej proporcji. W sytuacji takiej bowiem podatnik będzie miał prawo wyboru, czy będzie dokonywał odliczania w oparciu o wyliczoną proporcję, czy też zrezygnuje z tego prawa i nie będzie odliczał podatku naliczonego. Zatem, w świetle przytoczonych przepisów, jeżeli wyliczony przez Państwa prewspółczynnik nie będzie przekraczał 2%, a Państwa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna uzna - jak to ma miejsce w przedmiotowej sprawie - że wynosi on 0%, to nie będą Państwo mieli prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakupy towarów i usług związanych z realizacją inwestycji "…"." - wskazał organ.
Podsumowanie
Z interpretacji organu wynika, że Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna nie ma prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w związku z realizacją inwestycji. Organ powołał się na przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, które nie przewidują takiego prawa w przypadku, gdy proporcja między działalnością opodatkowaną a działalnością zwolnioną i statutową wynosi 0% lub jest poniżej 2%. W rezultacie Stacja nie będzie mogła zaliczyć kwoty podatku naliczonego do kosztów.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.