Czy Gmina może odzyskać podatek VAT w ramach projektu e-usług publicznych?
REKLAMA
REKLAMA
- E-usługi publiczne, efektywność e-administracji oraz informatyzacja urzędu
- Brak możliwości odzyskania podatku VAT
- Podsumowanie
E-usługi publiczne, efektywność e-administracji oraz informatyzacja urzędu
Pewna Gmina podpisała umowę o dofinansowanie projektu, mającego na celu rozwiązanie problemów związanych z e-usługami publicznymi, efektywnością e-administracji oraz informatyzacją urzędu. W ramach projektu Gmina zrealizowała szereg zadań, takich jak modernizacja systemów informatycznych, rozbudowa serwerowni, zakup oprogramowania oraz szkolenia w zakresie bezpieczeństwa urządzeń. Wszystkie prace związane z projektem mają zostać zakończone do określonej daty, a Gmina będzie odpowiedzialna za utrzymanie powstałej infrastruktury.
REKLAMA
REKLAMA
Wnioskodawca wskazał, że wydatki związane z realizacją projektu nie mają związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, a Gmina z tytułu realizacji projektu nie będzie uzyskiwać żadnych korzyści majątkowych.
W związku z tym, Gmina zapytała: Czy Gmina realizując projekt, ma możliwość odzyskania podatku VAT i czy przysługuje jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstałego w ramach realizacji przedmiotowego projektu?
Brak możliwości odzyskania podatku VAT
Według Dyrektora KIS, Gmina realizując projekt nie ma możliwości odzyskania podatku VAT ani skorzystania z odliczenia podatku naliczonego. Organ powołuje się na art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, stwierdzając, że zakupy towarów i usług w ramach realizacji projektu nie mają związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych.
REKLAMA
Ponadto, Gmina jako jednostka samorządu terytorialnego wykonuje zadania publiczne o charakterze gminnym nałożone na nią ustawą o samorządzie gminnym. Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, organy władzy publicznej nie są uznawane za podatników podatku VAT w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa.
"Mając na uwadze powołane powyżej przepisy prawa oraz przedstawiony opis sprawy należy stwierdzić, że rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy, uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. W omawianej sprawie warunek uprawniający do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie został spełniony, ponieważ – jak wskazał Wnioskodawca – wydatki związane z realizacją projektu nie mają związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. W związku z powyższym, Wnioskodawca nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków ponoszonych z tytułu realizacji ww. projektu. Tym samym, Wnioskodawcy z tego tytułu nie przysługuje prawo do zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 1 ustawy." - wskazał organ.
Podsumowanie
Wynika z interpretacji, że Gmina nie będzie mogła odzyskać podatku VAT ani skorzystać z odliczenia podatku naliczonego w ramach realizacji projektu. Organ uznał, że zakupy towarów i usług w ramach projektu nie są związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Dla Gminy oznacza to, że nie będzie przysługiwało jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a tym samym nie będzie miała możliwości odzyskania podatku VAT.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.