REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy Uniwersytet ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w związku z realizacją projektu badawczego?

studentka zadowolona radosna zasiłek stypendium bezrobotna dofinansowanie studia uczelnia uniwersytet wyższa szkoła socjal
studentka zadowolona radosna zasiłek stypendium bezrobotna dofinansowanie studia uczelnia uniwersytet wyższa szkoła socjal
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że Uniwersytetowi nie przysługuje obniżenie kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od zakupów dokonywanych w związku z realizacją projektu.

Opracowanie i wdrożenie innowacyjnych modeli w ramach projektu

Uniwersytet realizuje projekt z Agencją zgodnie z umową o przyznanie pomocy, którego celem jest opracowanie i wdrożenie innowacyjnych modeli. W ramach projektu Uniwersytet ma przeprowadzić prace badawcze, analizę procesów produkcji oraz ocenę jakościową. 

REKLAMA

Uniwersytet nabywa towary i usługi, które będą wykorzystywane zarówno do czynności opodatkowanych (prezentacje na zajęciach dydaktycznych, konferencjach naukowych) jak i czynności niepodlegających opodatkowaniu (publikacje, prace dyplomowe). 

Uniwersytet zgłosił zapytanie w celu ustalenia, czy przysługuje mu obniżenie kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego od zakupów w związku z realizacją projektu.

Uniwersytet nie spełnia warunków do obniżenia kwoty podatku należnego 

REKLAMA

Zgodnie z odpowiedzią udzieloną przez Dyrektora KIS, Uniwersytetowi nie przysługuje prawo do obniżenia kwot podatku należnego o kwoty podatku naliczonego od zakupów w związku z realizacją projektu. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wyłącznie w zakresie, w jakim nabywane towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W przypadku Uniwersytetu, część nabywanych towarów i usług jest wykorzystywana do czynności niepodlegających opodatkowaniu, takich jak publikacje naukowe czy prace dyplomowe. Dlatego Uniwersytet nie spełnia warunków do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

"Rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. W omawianej sprawie warunek uprawniający do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie został spełniony, ponieważ Państwa Uniwersytet wskazał, że efekty projektu nie będą wykorzystywane do prowadzenia działalności komercyjnej, opodatkowanej podatkiem VAT. Zatem, Państwa Uniwersytet nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z realizacją ww. projektu. Z tego tytułu Państwa Uniwersytetowi nie przysługuje również prawo do zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 1 ustawy.

Reasumując, Państwa Uniwersytet nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. „…”, ponieważ efekty projektu nie są wykorzystywane do  czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że Uniwersytetowi nie przysługuje obniżenie kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego od zakupów dokonywanych w związku z realizacją projektu. Decydującym czynnikiem jest zastosowanie tych towarów i usług do czynności opodatkowanych. W przypadku Uniwersytetu, część z tych nabywanych towarów i usług jest wykorzystywana do czynności niepodlegających opodatkowaniu, dlatego nie spełnia on warunków do obniżenia kwoty podatku należnego. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 1 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.727.2022.1.MH

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

  Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

  Czy kwota zwrotu poniesionych przez pracownika kosztów na ładowanie służbowego samochodu elektrycznego podlega opodatkowaniu PIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zwrot kosztów poniesionych przez pracownika w celu ładowania służbowego samochodu hybrydowego lub elektrycznego wykorzystywanego zarówno do celów służbowych, jak i celów prywatnych, nie będzie stanowił po stronie pracownika dodatkowego przychodu ze stosunku pracy, ani z innego źródła. Z uwagi na to, kwota zwrotu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji, na pracodawcy nie będą ciążyły obowiązki płatnika z tego tytułu.

  Czy szkolenia z pierwszej pomocy kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że szkolenia z pierwszej pomocy dla pracowników są zwolnione z VAT ze względu na ich związek z obowiązkowym przeszkoleniem zawodowym, natomiast usługi dla dzieci i uczestników eventów nie korzystają z tego zwolnienia, gdyż nie są związane z wykonywaniem zawodu ani obowiązkiem służbowym.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane będą przychody ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem im?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przychody uzyskiwane przez podatnika w 2024 roku w ramach działalności gospodarczej ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem pożarom (PKWiU 84.25.11.0) będą mogły być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy trzeba zapłacić podatek PIT w przypadku wypłaty wkładu mieszkaniowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że otrzymanie wypłaty wkładu mieszkaniowego podlega opodatkowaniu, jako przychód z innych źródeł zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

  Czy wykupienie ubezpieczenia na życie dla zarządu i współpracowników jest kosztem uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na ubezpieczenie na życie dla prezesa zarządu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ale wydatki na ubezpieczenie współpracowników zatrudnionych na B2B nie.

  Czy ogłoszenie internetowe sprzedaży komputerów wyklucza zwolnienie z VAT?

  Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS mężczyzna zamieszczający ogłoszenie online dotyczące sprzedaży komputerów może skorzystać ze zwolnienia z VAT, ponieważ nie przekroczył limitu sprzedaży oraz zawierał umowy przy fizycznej obecności stron.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że do przychodów uzyskanych z tytułu świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi, mieszczących się w grupowaniach PKWiU 77.32.10.0 oraz PKWiU 77.39.19.0, stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5%.

  Czy usługi trychologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że świadczone przez podatniczkę usługi trychologiczne mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, pod warunkiem, że są usługami w zakresie opieki medycznej, służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a także są wykonywane w ramach zawodu medycznego.

  REKLAMA