REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy Park Narodowy ma prawo do odliczenia VAT od zakupów związanych z ochroną przyrody finansowaną przez NFOŚiGW?

kwiaty polne pole łąka kwietna słońce lato środowisko klimat pogoda ekologia ekologizm przyroda biologia botanika
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że Parkowi Narodowemu nie przysługuje prawo do odliczenia VAT od czynności, związanych z realizacją przedsięwzięcia, finansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Projekt dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Wnioskodawcą jest Park Narodowy, który pełni funkcję ochrony przyrody. Park osiąga przychody zarówno opodatkowane, zwolnione od podatku jak i niepodlegające podatkowi VAT

REKLAMA

W ramach swoich zadań Park planuje przeprowadzić przedsięwzięcie, związane z ochroną przyrody, które będzie finansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W związku z tym, Wnioskodawca zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem: Czy Wnioskodawcy będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku od towarów i usług (VAT) od czynności związanych z realizacją przedsięwzięcia opisanego powyżej w związku z realizacją projektu dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej? 

Podatek VAT zawarty w fakturach dokumentujących te zakupy nie może być odliczony

REKLAMA

Według Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT od czynności związanych z realizacją przedsięwzięcia finansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zakupy dokonywane przez Park, w celu realizacji zadań ochrony przyrody, nie generują przychodów dla Parku i stanowią koszt kwalifikowany przedsięwzięcia dofinansowanego przez NFOŚiGW. Zgodnie z interpretacją, podatek od towarów i usług zawarty w fakturach dokumentujących te zakupy nie może być odliczony.

"W omawianej sprawie warunek uprawniający do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie będzie spełniony, ponieważ nie będą Państwo wykorzystywać towarów i usług nabywanych w trakcie realizacji Projektu do czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Towary i usługi nabywane w związku z realizacją Przedsięwzięcia będą – jak Państwo wskazali – wykorzystywane wyłącznie do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT. W konsekwencji – na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy – nie będą Państwo mieli prawa do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących wydatki związane z realizacją przedmiotowego zadania." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Wnioskodawca został poinformowany, że nie ma prawa do odliczenia podatku VAT od zakupów związanych z realizacją przedsięwzięcia ochrony przyrody finansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 5 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.311.2023.2.KM

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

REKLAMA

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

REKLAMA