REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Interpretacje podatkowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nierówny dział spadku. Co z podatkiem od spadków i darowizn?

Ukazała się interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej dotyczącą zwolnienia od podatku od spadków w przypadku nierównego podziału majątku między spadkobierców. Wnioskodawcy, będący jedynymi dziedzicami, planują nierówny dział spadku, gdzie jedna z osób otrzyma większą część majątku. Czy taki podział jest objęty opodatkowaniem?

Modernizację filii bibliotecznej. Czy gmina może odzyskać VAT?

Gmina złożyła wniosek o płatność na zrealizowaną operację w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Chodziło o modernizację filii bibliotecznej. Jednak gmina napotkała problem z odliczeniem podatku VAT. W niniejszym artykule omówimy stanowisko KIS w tej sprawie oraz jego konsekwencje dla gminy.

Czy płatnik musi obliczać zaliczki na podatek od zwrotów kosztów podróży dla umów zlecenia?

W artykule omawiana jest kwestia zwrotów kosztów podróży dla osób zatrudnionych na umowę zlecenie. Zgodnie z odpowiedzią Krajowej Informacji Skarbowej, płatnik nie ma obowiązku obliczania i potrącania zaliczek na podatek dochodowy od tych zwrotów.

Budowa krematorium. Czy miasto ma prawo do odliczenia VAT?

Gmina, będąca czynnym podatnikiem VAT, zwróciła się do Krajowej Izby Skarbowej w celu uzyskania informacji dotyczących możliwości odliczenia podatku VAT z faktur zakupowych związanych z inwestycją w rozbudowę krematorium. W odpowiedzi KIS stwierdziła, że jeżeli inwestycja ta ma służyć wyłącznie działalności opodatkowanej, Gmina ma prawo do odliczenia podatku VAT w całości.

REKLAMA

Czy pobranie towarów z magazynu stanowi dostawę towarów opodatkowaną podatkiem VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której stwierdził, że obowiązek podatkowy powstaje dopiero przy sprzedaży towaru, a nie przy jego pobraniu z magazynu. Przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel następuje w momencie sprzedaży, co ma istotne znaczenie dla Wnioskodawcy.

Czy sprzedaż artykułów pomocniczych w autodetailingu podlega opodatkowaniu VAT?

Osoba niebędąca czynnym podatnikiem podatku VAT, może korzystać ze zwolnienia z art. 113 ustawy o VAT - potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Czy gmina może otrzymać zwrot VAT związany z realizacją projektu?

W artykule przedstawiamy problematykę zwrotu podatku naliczonego. Gmina zrealizowała operację w ramach projektu, jednak organy administracji skarbowej uznał, że zwrot podatku nie przysługuje. Artykuł analizuje przepisy podatkowe oraz stanowiska KIS w tej sprawie, wyjaśniając powody braku możliwości zwrotu podatku dla takich podmiotów.

Czy podatnik zobowiązany jest do zapłacenia podatku dochodowego od sprzedaży mieszkania po oszustwie dewelopera?

Dyrektor KIS udzielił odpowiedzi na pytanie podatnika dotyczące momentu, od którego należy liczyć pięcioletni okres zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych. Podstawowe pytanie brzmiało, od kiedy liczyć tej okres oraz czy odpłatne zbycie nieruchomości stanowi dla podatnika źródło przychodu. 

REKLAMA

Czy gmina może odliczyć VAT od zakupów związanych z realizacją projektu drogowego?

Gmina zaplanowała złożenie wniosku o przyznanie pomocy w ramach Rozwoju Obszarów Wiejskich. Projekt zakłada utwardzenie drogi dojazdowej, poprawę jej bezpieczeństwa oraz promocję obszaru gminy. Jednakże, organy skarbowe wydały interpretację, zgodnie z którą gmina nie będzie miała prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego przy realizacji projektu. Artykuł omawia stanowisko KIS.

Czy można odliczyć wydatki poniesione w 2019 r. na fotowoltaikę i pompę ciepła w ramach ulgi termomodernizacyjnej w rozliczeniu do końca 2022 roku?

Dyrektor KIS wydał interpretację, zgodnie z którą podatnik może odliczyć wydatków na instalację fotowoltaiczną i pompę ciepła w związku z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Przepisy określają, że okres na odliczenie wynosi 3 lata licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Podatnik, który otrzymał środki w 2019 r., może odliczyć te wydatki w zeznaniu za 2022 r.

Czy przychody z działalności wytwórczej mogą być rozliczane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że produkcja dodatków do olejów i paliw, które regenerują silniki i inne podzespoły maszyn, może być uznana za działalność wytwórczą. W rezultacie, przychody z tej działalności mogą być opodatkowane 5,5% stawką ryczałtu ewidencjonowanego.

Czy dofinansowanie rozliczeń salda ujemnego w ramach ustawy OZE podlega opodatkowaniu VAT?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zajmująca się produkcją energii ze źródeł odnawialnych (OZE) otrzymała potwierdzenie od Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), że otrzymane przez nią dofinansowanie w postaci rozliczeń salda ujemnego nie podlega opodatkowaniu VAT.

Czy Spółki energetyczne mogą uwzględnić koszty finansowania dłużnego jako koszty podatkowe? Odpowiedź KIS

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację dotyczącą uwzględniania kosztów finansowania dłużnego przy ustalaniu wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Interpretacja ta stanowi ważne wyjaśnienie dla podmiotów gospodarczych, które dokonują zakupu środków trwałych za pośrednictwem finansowania dłużnego.

Czy gmina może odliczyć podatek VAT związany z realizacją projektu?

W artykule omawiamy sytuację, w której gmina złożyła wniosek o przyznanie pomocy finansowej na realizację projektu. Niestety, pomimo bycia czynnym podatnikiem VAT, gmina nie ma prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego związanego z tym projektem. Interpretacja KIS wskazuje, że odliczenie podatku VAT jest możliwe jedynie w przypadku wykorzystywania towarów i usług do czynności opodatkowanych.

Czy zakup udziału w działce gruntu dla celów gospodarczych uprawnia do odliczenia VAT?

W artykule omawiamy kwestię odliczenia podatku VAT związanej z nabyciem udziału w działce gruntu. Wnioskodawca, będący przedsiębiorcą, nabył udział w nieruchomości przeznaczonej do zabudowy produkcyjno-usługowej. Uznaje, że ma prawo do odliczenia VAT wykazanego na fakturze. Czy spełnia warunki określone przepisami? Zapraszamy do lektury, aby poznać stanowisko KIS w tej sprawie.

Interpretacja KIS: Opodatkowanie dochodów po śmierci wspólnika spółki partnerskiej

W interpretacji indywidualnej z dnia 13 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że opodatkowanie połowy dochodów uzyskiwanych ze spółki partnerskiej przez wspólnika, również po śmierci drugiego wspólnika, jest prawidłowe.

Zwracane przez bank środki pieniężne po nieautoryzowanych operacjach nie są opodatkowane

Podatnik, który stracił oszczędności na skutek nieautoryzowanych operacji na swoim koncie bankowym, otrzymał korzystną interpretację organu podatkowego. Według niej, zwrócone przez bank środki pieniężne nie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi doradztwa podatkowego, dotyczące nabycia aktywów w Polsce, są objęte odwrotnym obciążeniem?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację w sprawie miejsca świadczenia usług doradztwa podatkowego. Wnioskodawca, będący aktywnym podatnikiem VAT, udziela klientom porad i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych. Organizuje również doradztwo w zakresie nabycia aktywów, głównie nieruchomości, w Polsce. Odpowiedź organów administracji skarbowej wskazuje, że miejsce świadczenia tych usług powinno być traktowane zgodnie z art. 28b ustawy o VAT. 

Przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nie powoduje powstania przychodu podatkowego

Dyrektor KIS ustalił, że zgodnie z przepisami Kodeksu Spółek Handlowych, przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę powoduje uniwersalną sukcesję praw i obowiązków, a nie wniesienie wkładu pieniężnego. Tym samym nie powoduje to powstania przychodu po stronie wnioskodawcy. 

Czy gmina ma prawo do odliczenia VAT od wydatków na budowę boiska sportowego o charakterze ogólnodostępnym?

W artykule omawiamy kwestię odliczenia podatku VAT przez gminę w związku z budową boiska sportowego. Organ administracji skarbowej wydał interpretację, która stwierdza, że gmina nie będzie miała prawa do odliczenia VAT od wydatków związanych z inwestycją. Decyzja ta wynika z faktu, że boisko ma charakter ogólnodostępny i niekomercyjny, co oznacza brak czynności opodatkowanych związanych z jego funkcjonowaniem.

Czy organista kościelny może skorzystać z 50% kosztów uzyskania przychodów?

Według interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej praca organisty kościelnego może być uznana za pracę twórczą, co pozwala na zastosowanie preferencyjnej stawki kosztów uzyskania przychodu. Ta korzystna interpretacja ma także potencjalne konsekwencje dla innych zawodów twórczych objętych podobnymi przepisami podatkowymi.

Przebudowa i rozbudowa drogi gminnej. Czy gmina może odliczyć VAT?

Gmina, ubiegająca się o dofinansowanie projektu przebudowa i rozbudowa drogi gminnej, zwróciła się do organu skarbowego z pytaniem dotyczącym odliczenia podatku VAT związanego z realizacją zadania. Czy gmina ma prawo do zwrotu podatku VAT poprzez odliczenie podatku naliczonego, oraz jakie korzyści może uzyskać w związku z tym projektem?

Czy można zaliczyć niezaliczone wcześniej wydatki do kosztów uzyskania przychodów w 2022 roku?

Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnia, jak zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki, które nie zostały zaliczone w latach 2018-2021. Według KIS, te wydatki mogą zostać zaliczone jednorazowo w roku 2022, bez względu na limity wyliczone na podstawie nieobowiązującego już art. 15e ust. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wynajem nieruchomości na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego jest możliwy dla osoby fizycznej

Dyrektor KIS potwierdził, że osoba fizyczna, będąca właścicielką nieruchomości, może opodatkować wynajem na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego. Interpretacja ta daje podatnikom swobodę wyboru formy opodatkowania i pozwala uniknąć związanych z tym formalności związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. 

Czy podatnik może obniżyć kwotę podatku należnego o o kwotę podatku naliczonego, wynikające z faktury zakupu środka trwałego w postaci mini koparki?

W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, podatnikom przysługuje ulga podatkowa na zakup środków trwałych do celów prowadzenia działalności gospodarczej na obszarach wiejskich. Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej potwierdza, że podatnicy mają prawo do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego wynikającego z faktury zakupu. Oznacza to, że mogą zyskać korzyści finansowe.

Czy świadczenie otrzymywane z Belgii jest opodatkowane w Polsce? Interpretacja KIS

Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotyczy opodatkowania świadczenia chorobowego otrzymywanego z Belgii przez osobę mieszkającą w Polsce. Według KIS, stanowisko wnioskodawcy w tej sprawie jest nieprawidłowe. Ta interpretacja ma istotne znaczenie dla podatnika, zwalniając go od obowiązku odprowadzania podatku w Polsce. Zapraszamy do lektury, aby dowiedzieć się więcej o tym przypadku i jego implikacjach.

Interpretacja Dyrektora KIS: Jak naliczać podatek od wypłat dla sędziów sportowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną dotyczącą obowiązków płatnika w kontekście wypłaty należności wynikających z delegacji sędziowskich. W skrócie, stanowisko organu podatkowego potwierdza, że płatnik powinien naliczać zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 12% od kwoty niepomniejszonej o koszty uzyskania przychodów, jeżeli kwota należności nie przekracza 200 zł.

Czy zakup klimatyzatora z pompą ciepła odliczymy w uldze termomodernizacyjnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że właściciel budynku mieszkalnego może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Ulga ta dotyczy wydatków związanych z termomodernizacją budynku, takich jak zakup i montaż klimatyzatorów z funkcją pompy ciepła.

Czy dodanie współwłaściciela wpłynie na zwolnienie z PCC przy zakupie samochodu dla osoby niepełnosprawnej?

W artykule przedstawione zostają informacje dotyczące zwolnienia podatkowego od podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku zakupu samochodu osobowego przez osobę niepełnosprawną. W świetle interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), dopisanie współwłaściciela do pojazdu nie wpływa na utratę ulgi podatkowej, o ile osoba nabywająca samochód spełnia określone kryteria niepełnosprawności.

Czy produkcja palet drewnianych i świadczenie usług transportowych mogą być opodatkowane ryczałtem 5,5%?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że przychody z tytułu produkcji wyrobów tartacznych (palet drewnianych oraz odpadów poprodukcyjnych) oraz usług transportowych, będą opodatkowane stawką ryczałtu w wysokości 5,5%.

Czy można rozliczać usługi w formie ryczałtu według stawki 8,5%? Interpretacja KIS

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację dotyczącą opodatkowania usług IT ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W skrócie, KIS stwierdziła, że usługi związane z rozwojem systemów komputerowych, nawet jeśli nie obejmują programowania, są związane z oprogramowaniem i podlegają opodatkowaniu 12% stawką ryczałtu.

Czy sprzedaż terenu budowlanego podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że zgodnie z przepisami ustawy o VAT, sprzedaż nieruchomości dokonana przez podatnika podlega opodatkowaniu VAT. 

Remont i modernizacja świetlicy wiejskiej. Czy można odliczyć VAT?

Gmina, realizując remont i modernizację świetlicy wiejskiej, wystawiła faktury na siebie jako podatnika VAT czynnego. Jednakże, organy administracji skarbowej uznały, że gmina nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego, ponieważ budynek świetlicy nie będzie wykorzystywany do czynności opodatkowanych VAT. W artykule omawiamy stanowisko Krajowej Informacji Skarbowej oraz konsekwencje tej interpretacji dla gminy i innych jednostek samorządu terytorialnego.

Czy lokalna grupa działania ma możliwość odzyskania podatku VAT związanego z projektem współpracy?

Stowarzyszenie - Lokalna Grupa Działania złożyło wniosek na realizację projektu współpracy w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W związku z tym, pojawia się pytanie dotyczące możliwości zwrotu podatku VAT związanej z tym projektem. Odpowiedź Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wskazuje, że stowarzyszenie, jako podatnik VAT zwolniony, nie ma możliwości odzyskania tego podatku. Artykuł przedstawia stanowisko oraz uzasadnienie tej decyzji.

Zaliczki na poczet zysku a obowiązki płatnika podatku - interpretacja KIS

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację dotyczącą obowiązków płatnika podatku dochodowego w kontekście wypłaty zaliczek na poczet zysku. W świetle tej interpretacji, spółka komandytowo-akcyjna, wypłacając komplementariuszowi zaliczki na poczet zysku, jest zobowiązana do pobierania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Czy gmina może odliczyć VAT związany z realizacją inwestycji publicznej?

W artykule omawia się interpretację Krajowej Informacji Skarbowej dotyczącą możliwości odliczenia podatku VAT przez gminę związanej z realizacją projektu inwestycyjnego. Gmina, będąca podatnikiem VAT, zwróciła się do KIS w celu ustalenia, czy może obniżyć podatek należny o podatek naliczony VAT wynikający z poniesionych wydatków. KIS odpowiedziała negatywnie, argumentując, że gmina działająca w ramach reżimu publicznoprawnego nie spełnia przesłanek określonych w ustawie o VAT. Artykuł przedstawia szczegóły i konsekwencje tej interpretacji dla gmin realizujących inwestycje publiczne.

Czy spółka ma prawo obniżyć VAT związany z zabudową instalacji fotowoltaicznej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, potwierdzającą prawo spółki do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony w wysokości 1% od wydatków z tytułu realizacji zadania związanego z instalacją fotowoltaiczną. Spółka, będąca jedynym udziałowcem kościelnej osoby prawnej, świadczy usługi zdrowotne i wynajmuje pomieszczenia. Dzięki tej interpretacji, spółka może zredukować swoje obciążenie podatkowe, zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi.

Czy nierówny dział spadku wiąże się z obowiązkiem zapłaty PCC?

W interpretacji indywidualnej z dnia 3 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że stanowisko wnioskodawców dotyczące skutków podatkowych nieodpłatnego działu spadku jest prawidłowe. Interpretacja ta dotyczyła podatku od czynności cywilnoprawnych.

Jaka stawka ryczałtu dla produkcji elementów architektury ogrodowej?

W najnowszej interpretacji indywidualnej, Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że produkcja elementów architektury ogrodowej podlega opodatkowaniu stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na poziomie 5,5%. Decyzja ta ma kluczowe znaczenie dla producentów i dostawców w tej branży, ułatwiając im zrozumienie i zastosowanie właściwych przepisów podatkowych.

Budowa altan rekreacyjnych. Czy gmina może odliczyć VAT?

Gmina planuje zrealizować inwestycję polegającą na budowie altan rekreacyjnych. Jednakże, zgodnie z interpretacją Krajowej Izby Skarbowej (KIS), gmina może nie mieć prawa do odliczenia podatku VAT z faktur dotyczących realizacji tego zadania. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się więcej o tej kwestii i zrozumieć, jakie są konsekwencje dla innych podobnych inwestycji realizowanych przez gminy.

Czy kwota otrzymana w wyniku egzekucji komorniczej podlega opodatkowaniu PIT?

W artykule przedstawione zostało stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej dotyczące opodatkowania otrzymanej kwoty w wyniku egzekucji komorniczej. Zgodnie z interpretacją organu, kwota otrzymana od kancelarii komorniczej jako spłata w drodze działu spadku nie rodzi obowiązku podatkowego w postaci zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. Artykuł omawia przepisy prawne oraz argumenty, na których opiera się to stanowisko.

Czy gmina może odliczyć podatek VAT od dofinansowanych inwestycji drogowej?

Gmina, będąca zarejestrowanym podatnikiem VAT, złożyła wniosek o dofinansowanie inwestycji drogowej. Jednak według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), gmina nie będzie miała możliwości odzyskania podatku naliczonego z tej inwestycji. KIS wskazała, że gmina, realizując zadanie własne, nie może odliczyć podatku naliczonego z wydatków. To oznacza, że gmina nie będzie mogła skorzystać z ulgi podatkowej, co ma istotne konsekwencje dla finansowania projektu.

Czy przychód z nieodpłatnie otrzymanych działek może być uznany za koszt uzyskania przychodu?

Wynikiem interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) jest potwierdzenie, że przychód z tytułu otrzymanej darowizny działek może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich sprzedaży. To stanowisko ma kluczowe znaczenie dla podatników, którzy otrzymują nieruchomości w formie darowizny i planują ich późniejszą sprzedaż.

Czy gmina może odliczyć VAT od refundacji kosztów mieszkańcom w ramach projektu solarnego?

Gmina realizująca projekt budowy instalacji solarnych na budynkach mieszkańców napotkała problem z odliczeniem podatku VAT. Według interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej, gmina nie będzie miała prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT od wydatków poniesionych na wypłatę grantów. Artykuł przedstawia stanowisko KIS oraz konieczność uzyskania indywidualnej interpretacji podatkowej w przypadku podobnych projektów.

Czy pieniądze od małżonka na utrzymanie gospodarstwa domowego to darowizna?

W interpretacji indywidualnej z dnia 3 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że środki pieniężne otrzymywane od małżonka na prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego nie podlegają opodatkowaniu jako darowizna.

Czy gmina może odliczyć VAT od inwestycji w oczyszczalnię ścieków według prewspółczynnika metrażowego?

Gmina ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od faktur dokumentujących wydatki związane z inwestycją w przebudowę oczyszczalni ścieków, według stanowiska Krajowej Informacji Skarbowej (KIS). Wykorzystując infrastrukturę zarówno dla odbiorców zewnętrznych, jak i wewnętrznych, Gmina może obniżyć podatek należny, co ma istotne znaczenie dla rozliczeń podatkowych. Artykuł przedstawia szczegółową interpretację KIS oraz korzyści wynikające z tego stanowiska.

Czy gmina może odliczyć VAT od faktur związanych z realizacją projektu społeczno-kulturalnego?

Gmina złożyła wniosek o przyznanie pomocy dla operacji kulturalnej na obszarach wiejskich. Celem projektu jest budowa świetlicy wiejskiej, umożliwiającej mieszkańcom dostęp do usług kulturalnych i spędzania wolnego czasu. Jednak Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) zakwestionowała możliwość odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu. KIS argumentuje, że projekt nie jest związany z czynnościami opodatkowanymi, co oznacza, że gmina nie będzie mogła odliczyć VAT.

Czy gmina ma prawo do odliczenia VAT z inwestycji drogowej?

W artykule omawia się możliwość odliczenia podatku VAT przez gminy w związku z realizacją inwestycji drogowych. Interpretacja indywidualna KIS wyklarowała, że gminy jako organy władzy publicznej nie będą miały prawa do odliczenia VAT związanego z tego typu inwestycjami. Koszty podatku VAT staną się zatem kosztami kwalifikowanymi projektu, które będą podlegać dofinansowaniu. Ta decyzja ma istotne konsekwencje dla gmin i innych organów administracji skarbowej.

Czy Wspólnota Mieszkaniowa ma prawo do obniżenia podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację dotyczącą możliwości obniżenia podatku VAT dla Wspólnot Mieszkaniowych. Według KIS, Wspólnota nie ma prawa do odliczenia podatku należnego o część podatku naliczonego, zawartego w fakturach, dokumentujących zakup towarów i usług w celu realizacji projektu, gdy nie wykonuje czynności opodatkowanych i nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Czy odpłatne zbycie nieruchomości po upływie 5 lat od nabycia do majątku wspólnego jest opodatkowane?

Wynikiem interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej jest potwierdzenie, że odpłatne zbycie nieruchomości nabytej do majątku wspólnego małżonków, które nastąpiło po upływie pięciu lat od końca roku kalendarzowego nabycia, nie stanowi źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA