REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy podatnik zobowiązany jest do zapłacenia podatku dochodowego od sprzedaży mieszkania po oszustwie dewelopera?

mieszkanie podmiejskie bloki kredyt
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS udzielił odpowiedzi na pytanie podatnika dotyczące momentu, od którego należy liczyć pięcioletni okres zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych. Podstawowe pytanie brzmiało, od kiedy liczyć tej okres oraz czy odpłatne zbycie nieruchomości stanowi dla podatnika źródło przychodu. 

Oszustwo przez dewelopera

W 2022 r. podatnik sprzedał mieszkanie, które wcześniej nabył od dewelopera. W związku z tym podatnik złożył w Urzędzie Skarbowym zapytanie dotyczące opodatkowania tej transakcji oraz momentu, od którego należy liczyć pięcioletni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatnik chciał uzyskać odpowiedź na pytanie, czy odpłatne zbycie nieruchomości stanowi dla niego źródło przychodu i czy jest on obowiązany odprowadzić podatek dochodowy od osób fizycznych.

REKLAMA

Dyrektor KIS wskazał termin

REKLAMA

W odpowiedzi na zapytanie podatnika, Dyrektor KIS wyjaśnił, że w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości, podatnikowi przysługuje 5-letni okres zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych, o ile nieruchomość została przez niego nabyta na cele mieszkaniowe. Okres ten liczony jest od momentu, kiedy podatnik stał się pełnoprawnym właścicielem nieruchomości. W przypadku zawarcia umowy przedwstępnej sprzedaży, moment ten przypada na datę przekazania nieruchomości.

W kontekście opisanego stanu faktycznego, pięcioletni okres zwolnienia od podatku powinien być liczony od momentu przekazania nieruchomości podatnikowi, czyli od końca roku 2020 r., w którym to podatnik zawarł ostateczną umowę sprzedaży. Oznacza to, że podatnik nie jest zobowiązany do składania zeznania PIT-39 ani do płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu zbycia nieruchomości w 2022 r.

Podsumowanie

Wynikiem interpretacji przepisów podatkowych jest stwierdzenie, że podatnik nie jest zobowiązany do płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu zbycia nieruchomości w 2022 r. Okres 5 lat, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, powinien być liczony od momentu ostatecznej sprzedaży nieruchomości podatnikowi, a nie od momentu zawarcia umowy przedwstępnej sprzedaży. Interpretacja ta ma zastosowanie dla podatnika, który został oszukany przez dewelopera i nie otrzymał aktu własności nieruchomości przez wiele lat.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 10 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.672.2022.2.MD

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

REKLAMA

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

REKLAMA