REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy gmina ma prawo do odliczenia VAT od wydatków na budowę boiska sportowego o charakterze ogólnodostępnym?

VAT od wydatków na budowę boiska sportowego
ST

REKLAMA

REKLAMA

W artykule omawiamy kwestię odliczenia podatku VAT przez gminę w związku z budową boiska sportowego. Organ administracji skarbowej wydał interpretację, która stwierdza, że gmina nie będzie miała prawa do odliczenia VAT od wydatków związanych z inwestycją. Decyzja ta wynika z faktu, że boisko ma charakter ogólnodostępny i niekomercyjny, co oznacza brak czynności opodatkowanych związanych z jego funkcjonowaniem.

VAT od wydatków na budowę boiska sportowego

Gmina jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług VAT. Gmina posiada osobowość prawną i zdolność do czynności cywilnoprawnych. W bieżącym roku Gmina zamierza zrealizować inwestycję polegającą na budowie nowego boiska sportowego. W ramach inwestycji planuje się budowę boiska do gry w piłkę nożną o nawierzchni trawiastej syntetycznej, utwardzenie z kostki betonowej wokół boiska i dojścia do płyty boiska, nawierzchnię żwirową pod stojaki rowerowe, ogrodzenie boiska oraz wyposażenie w piłkochwyty. Projektowane boisko będzie miało charakter ogólnodostępny i niekomercyjny, zatem wszyscy zainteresowani będą mogli z niego korzystać bezpłatnie.

REKLAMA

Brak prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją projektu

W odpowiedzi na pytanie Gminy, czy będzie jej przysługiwało prawo do odliczenia VAT od wydatków na budowę boiska, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że Gminie nie będzie przysługiwało takie prawo. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, prawo do odliczenia podatku VAT przysługuje podatnikowi, o ile towary i usługi są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Jednak w przypadku boiska, które ma charakter ogólnodostępny i niekomercyjny, Gmina nie będzie wykonywała żadnych czynności opodatkowanych VAT związanych z jego funkcjonowaniem. Dlatego nie będzie uprawniona do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących wydatki na budowę boiska wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Podsumowanie

Z interpretacji organu administracji skarbowej wynika, że Gmina nie będzie miała prawa do odliczenia VAT od wydatków na budowę boiska sportowego. Ponieważ boisko ma charakter ogólnodostępny i niekomercyjny, Gmina nie będzie wykonywała czynności opodatkowanych związanych z jego funkcjonowaniem. Oznacza to, że nie będzie mogła odliczyć podatku naliczonego z faktur VAT dotyczących inwestycji. Informacja ta ma znaczenie zarówno dla Gminy, która będzie musiała uwzględnić ten koszt w swoim budżecie bez możliwości odliczenia VAT, jak i dla organów administracji skarbowej, które wyjaśniły zakres prawa do odliczenia w przypadku tego rodzaju inwestycji.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 7 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.279.2023.1.AK

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy usługi świadczone przez przedstawiciela regionalnego kwalifikują się do opodatkowania stawką 8,5% ryczałtu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że stawka 8,5% ryczałtu jest prawidłowa dla usług świadczonych przez regionalnych przedstawicieli, klasyfikujących swoją działalność pod symbolem 74.90.20.0 PKWiU.

Czy można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pomimo że budynek nie został formalnie oddany do użytkowania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że pomimo braku formalnego zakończenia budowy i zaświadczenia o zgodzie na użytkowanie budynku, podatnik zamieszkały w budynku w trakcie prac może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na zakupiony system fotowoltaiczny i pompę ciepła.

Czy usługi podologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi podologiczne świadczone przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług, jako usługi z zakresu opieki medycznej.

Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

REKLAMA

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

REKLAMA

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

REKLAMA