REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Interpretacje indywidualne przepisów prawa podatkowego. Co trzeba wiedzieć?

Co to jest interpretacja indywidualna? Jak złożyć wniosek o wydanie interpretacji?
przepisy, prawo, podatki, pytania, wątpliwości
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy prawidłowo stosujesz przepisy podatkowe w swojej indywidualnej sytuacji? Jeśli tak, to interpretacja indywidualna może być dla Ciebie odpowiedzią.
rozwiń >

Co to jest interpretacja indywidualna?

Interpretacja indywidualna to oficjalne stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) na temat zastosowania przepisów podatkowych w konkretnej sytuacji. Może być wydana na wniosek podatnika lub jego pełnomocnika.

REKLAMA

Kto może złożyć wniosek o wydanie interpretacji podatkowej?

Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej może złożyć osoba fizyczna, osoba prawna (np. spółka z o.o.), jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej (np. stowarzyszenie, spółka cywilna), osoba fizyczna planująca założyć spółkę, podatkowa grupa kapitałowa, czy inny podmiot. Wnioskiem można wystąpić indywidualnie lub wspólnie z kilkoma zainteresowanymi w sprawie podmiotami.

Jak złożyć wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej?

Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej można złożyć przez Internet (za pomocą e-PUAP lub portalu e-Urząd Skarbowy), w siedzibie KIS, lub listownie na adres KIS.

Wypełnij formularz ORD-IN (lub ORD-WS, jeśli składasz wniosek we wspólnej sprawie z innymi podmiotami), podpisz wniosek i opłać wniosek, dołączając dowód wpłaty do wniosku.

Co zawiera wniosek o wydanie interpretacji?

Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej powinien zawierać wskazanie rodzaju podatku, którego dotyczy wniosek, wskazanie przepisów podatkowych, które mają podlegać interpretacji, dokładny i konkretny opis zdarzenia, konkretne pytanie, na które chcesz uzyskać odpowiedź, Twoje jednoznaczne stanowisko w sprawie, oraz oświadczenie, że w sprawie, którą opisujesz, nie toczy się postępowanie podatkowe, i nie jest prowadzona kontrola podatkowa lub kontrola celno-skarbowa oraz, że sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy nie otrzymasz interpretacji podatkowej?

Interpretacji indywidualnej nie otrzymasz, gdy zagadnienie, o które chcesz zapytać, zostało już rozstrzygnięte w interpretacji ogólnej wydanej przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych, stanowi przedmiot wniosku o wydanie wiążącej informacji stawkowej, uzasadnia przypuszczenie, że Twoje działanie może zmierzać do unikania opodatkowania lub stanowić nadużycie prawa w zakresie podatku VAT, zostało przedstawione w niewystarczający sposób i nie zostało przez Ciebie uzupełnione zgodnie ze wskazówkami zawartymi w wezwaniu organu, nie dotyczy przepisów prawa podatkowego wynikających z ustaw podatkowych, np. PIT, CIT, VAT, PCC, dotyczy właściwości, uprawnień i obowiązków organów podatkowych, dotyczy Twojej indywidualnej sprawy podatkowej, która w dniu złożenia wniosku o interpretację jest przedmiotem np. toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej.

W jakim terminie otrzymasz interpretację indywidualną?

Na wydanie interpretacji indywidualnej Dyrektor KIS ma 3 miesiące od dnia otrzymania wniosku. Jeśli Twój wniosek będzie niepełny – dostaniesz wezwanie do uzupełnienia wniosku. Uzupełnij wniosek w ciągu 7 dni. Okresu między wezwaniem przez organ a uzupełnieniem przez Ciebie wniosku nie wlicza się do 3 miesięcznego terminu do wydania interpretacji. Jeśli nie dostaniesz interpretacji indywidualnej w ciągu 3 miesięcy, Twoje stanowisko – które przedstawisz we wniosku – zostaje uznane za prawidłowe. Interpretację dostaniesz na Twoje konto ePUAP, na konto w e-Urzędzie Skarbowym lub pocztą na adres, który wskażesz we wniosku lub jeżeli składasz wniosek za pośrednictwem pełnomocnika, na jego adres.

Ile kosztuje interpretacja indywidualna?

Obecnie opłata za złożenie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wynosi 40 zł. Przy czym jest to opłata nie od jednego wniosku, a od jednego stanu faktycznego lub od jednego zdarzenia przyszłego, którego dotyczy wniosek. A we wniosku można ująć kilka stanów faktycznych czy zdarzeń przyszłych. 

Czytaj także: Wyższe opłaty za interpretacje podatkowe od 2024 roku. Przedsiębiorcy zapłacą 400 zł a największe firmy nawet 2800 zł

REKLAMA

Płatność można dokonać przelewem na konto bankowe Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Dowód wpłaty należy dołączyć do wniosku. W przypadku składania wniosku elektronicznie, dowód wpłaty można przesłać w formie skanu. Pamiętaj, że bez opłaty wniosek nie będzie rozpatrywany.

Pamiętaj, że interpretacja indywidualna to narzędzie, które może pomóc Ci prawidłowo stosować przepisy podatkowe. Jeśli masz wątpliwości co do swojej sytuacji podatkowej, skorzystaj z tej możliwości!

Zobacz także: Jak szukać interpretacji podatkowych?

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy masaże oferowane w SPA mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi masażu klasycznego, relaksacyjnego i orientalnego świadczone w ramach działalności SPA mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Warunkiem jest, aby były one wykonywane przez dyplomowanych fizjoterapeutów lub techników masażystów, służąc jednocześnie celom takim jak profilaktyka, zachowanie, przywracanie lub poprawa zdrowia.

Czy nadpłata zasiłku chorobowego umorzona pracownikowi generuje przychód podatkowy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że nadpłacony zasiłek chorobowy, umorzony jako dług pracownika, nie generuje przychodu ze stosunku pracy. Tym samym nie wymaga odprowadzenia podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy wydatki na studia podyplomowe poniesione przed założeniem firmy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wydatki na studia podyplomowe poniesione przed zarejestrowaniem działalności gospodarczej mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. Decyzja ta wynika z bezpośredniego związku tych wydatków z planowaną działalnością oraz ich wpływu na osiągnięcie i zabezpieczenie przyszłych przychodów.

Czy zakup okularów korekcyjnych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatku poniesionego na zakup okularów korekcyjnych do pracy przy komputerze nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wydatek ten jest traktowany jako osobisty, niezależny od prowadzenia działalności gospodarczej.

REKLAMA

Czy sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta oparta została na przepisach art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, które przewidują zwolnienie od podatku dla dostawy budynków po upływie co najmniej 2 lat od ich pierwszego zasiedlenia.

Czy wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wspólnika?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez wspólnika działalności gospodarczej proporcjonalnie do jego udziałów w zyskach spółki, jeśli spełnione są określone warunki.

Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

REKLAMA