REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Interpretacje indywidualne przepisów prawa podatkowego. Co trzeba wiedzieć?

Co to jest interpretacja indywidualna? Jak złożyć wniosek o wydanie interpretacji?
Co to jest interpretacja indywidualna? Jak złożyć wniosek o wydanie interpretacji?
przepisy, prawo, podatki, pytania, wątpliwości
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy prawidłowo stosujesz przepisy podatkowe w swojej indywidualnej sytuacji? Jeśli tak, to interpretacja indywidualna może być dla Ciebie odpowiedzią.
rozwiń >

Co to jest interpretacja indywidualna?

Interpretacja indywidualna to oficjalne stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) na temat zastosowania przepisów podatkowych w konkretnej sytuacji. Może być wydana na wniosek podatnika lub jego pełnomocnika.

REKLAMA

Kto może złożyć wniosek o wydanie interpretacji podatkowej?

Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej może złożyć osoba fizyczna, osoba prawna (np. spółka z o.o.), jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej (np. stowarzyszenie, spółka cywilna), osoba fizyczna planująca założyć spółkę, podatkowa grupa kapitałowa, czy inny podmiot. Wnioskiem można wystąpić indywidualnie lub wspólnie z kilkoma zainteresowanymi w sprawie podmiotami.

Jak złożyć wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej?

Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej można złożyć przez Internet (za pomocą e-PUAP lub portalu e-Urząd Skarbowy), w siedzibie KIS, lub listownie na adres KIS.

Wypełnij formularz ORD-IN (lub ORD-WS, jeśli składasz wniosek we wspólnej sprawie z innymi podmiotami), podpisz wniosek i opłać wniosek, dołączając dowód wpłaty do wniosku.

Co zawiera wniosek o wydanie interpretacji?

Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej powinien zawierać wskazanie rodzaju podatku, którego dotyczy wniosek, wskazanie przepisów podatkowych, które mają podlegać interpretacji, dokładny i konkretny opis zdarzenia, konkretne pytanie, na które chcesz uzyskać odpowiedź, Twoje jednoznaczne stanowisko w sprawie, oraz oświadczenie, że w sprawie, którą opisujesz, nie toczy się postępowanie podatkowe, i nie jest prowadzona kontrola podatkowa lub kontrola celno-skarbowa oraz, że sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego.

Kiedy nie otrzymasz interpretacji podatkowej?

Interpretacji indywidualnej nie otrzymasz, gdy zagadnienie, o które chcesz zapytać, zostało już rozstrzygnięte w interpretacji ogólnej wydanej przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych, stanowi przedmiot wniosku o wydanie wiążącej informacji stawkowej, uzasadnia przypuszczenie, że Twoje działanie może zmierzać do unikania opodatkowania lub stanowić nadużycie prawa w zakresie podatku VAT, zostało przedstawione w niewystarczający sposób i nie zostało przez Ciebie uzupełnione zgodnie ze wskazówkami zawartymi w wezwaniu organu, nie dotyczy przepisów prawa podatkowego wynikających z ustaw podatkowych, np. PIT, CIT, VAT, PCC, dotyczy właściwości, uprawnień i obowiązków organów podatkowych, dotyczy Twojej indywidualnej sprawy podatkowej, która w dniu złożenia wniosku o interpretację jest przedmiotem np. toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej.

W jakim terminie otrzymasz interpretację indywidualną?

Na wydanie interpretacji indywidualnej Dyrektor KIS ma 3 miesiące od dnia otrzymania wniosku. Jeśli Twój wniosek będzie niepełny – dostaniesz wezwanie do uzupełnienia wniosku. Uzupełnij wniosek w ciągu 7 dni. Okresu między wezwaniem przez organ a uzupełnieniem przez Ciebie wniosku nie wlicza się do 3 miesięcznego terminu do wydania interpretacji. Jeśli nie dostaniesz interpretacji indywidualnej w ciągu 3 miesięcy, Twoje stanowisko – które przedstawisz we wniosku – zostaje uznane za prawidłowe. Interpretację dostaniesz na Twoje konto ePUAP, na konto w e-Urzędzie Skarbowym lub pocztą na adres, który wskażesz we wniosku lub jeżeli składasz wniosek za pośrednictwem pełnomocnika, na jego adres.

Ile kosztuje interpretacja indywidualna?

Obecnie opłata za złożenie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wynosi 40 zł. Przy czym jest to opłata nie od jednego wniosku, a od jednego stanu faktycznego lub od jednego zdarzenia przyszłego, którego dotyczy wniosek. A we wniosku można ująć kilka stanów faktycznych czy zdarzeń przyszłych. 

Czytaj także: Wyższe opłaty za interpretacje podatkowe od 2024 roku. Przedsiębiorcy zapłacą 400 zł a największe firmy nawet 2800 zł

REKLAMA

Płatność można dokonać przelewem na konto bankowe Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Dowód wpłaty należy dołączyć do wniosku. W przypadku składania wniosku elektronicznie, dowód wpłaty można przesłać w formie skanu. Pamiętaj, że bez opłaty wniosek nie będzie rozpatrywany.

Pamiętaj, że interpretacja indywidualna to narzędzie, które może pomóc Ci prawidłowo stosować przepisy podatkowe. Jeśli masz wątpliwości co do swojej sytuacji podatkowej, skorzystaj z tej możliwości!

Zobacz także: Jak szukać interpretacji podatkowych?

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy zajęcia ruchowo-taneczne dla dzieci mogą być zwolnione z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że opłata za udział w zajęciach ruchowo-tanecznych dla dzieci, organizowanych przez instytucję kultury, może być zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33.a ustawy o podatku od towarów i usług.

  Czy osiągane przez fundację rodzinną przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych są zwolnione z CIT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że osiągane przez fundację rodzinną przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  Czy nieodpłatne przekazanie punktów w serwisie internetowym podlega opodatkowaniu VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że nieodpłatne przekazanie pakietu punktów dla nowo zarejestrowanych użytkowników serwisu internetowego nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

  Czy senior może skorzystać z ulgi podatkowej przed otrzymaniem emerytury?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że senior prowadzący działalność gospodarczą i nie pobierający emerytury ma prawo do skorzystania z ulgi dla seniora do momentu faktycznego otrzymania świadczenia emerytalnego.

  REKLAMA

  Czy udostępnianie powierzchni reklamowej przez nierezydentów podlega podatkowi u źródła w Polsce?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie wypłacane nierezydentom za udostępnianie powierzchni reklamowej nie podlega podatkowi u źródła w Polsce, pod warunkiem, że świadczone usługi nie mieszczą się w kategorii usług wymienionych w art. 29 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  Czy przekazywanie środków pieniężnych przez żonę na konto męża w ramach nakładów na wspólny dom należy zgłosić do urzędu skarbowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że przekazywanie środków pieniężnych, które żona przelewa na konto bankowe męża jako swój własny wkład na opłacenie kosztów związanych z budową wspólnego domu, nie rodzi po stronie mężczyzny obowiązku zgłaszania tego faktu do właściwego urzędu skarbowego, ponieważ nie generuje żadnych skutków na gruncie podatku od spadków i darowizn.

  Czy lekarze specjaliści mają prawo do opodatkowania ryczałtem po zakończeniu rezydentury?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że lekarz specjalista, po zakończeniu rezydentury i rozpoczęciu działalności gospodarczej, może opodatkować swoje przychody w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, pod warunkiem, że działalność ta różni się od obowiązków wykonywanych w ramach rezydentury.

  Czy środki ze sprzedaży nieruchomości przeznaczone na spłatę kredytu refinansującego wydatki mieszkaniowe korzystają ze zwolnienia podatkowego?

  REKLAMA

  Czy praca dla organizacji ONZ w Polsce zwalnia od podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że dochody osiągnięte przez osobę współpracującą z organizacją działającą w ramach ONZ w Polsce nie są zwolnione z opodatkowania, mimo finansowania z bezzwrotnej pomocy międzynarodowej.

  Czy cykliczna darowizna środków pieniężnych od dziadków na rzecz małoletniej wnuczki przekazywana na konto bankowe jej ojca korzysta ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że cykliczna darowizna środków pieniężnych od dziadków na rzecz małoletniej wnuczki przekazywana na konto bankowe jej ojca może korzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn pod warunkiem spełnienia określonych wymagań przewidzianych w przepisach ustawy o podatku od spadków i darowizn.

  REKLAMA