REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy gmina może odliczyć podatek VAT od dofinansowanych inwestycji drogowej?

VAT od dofinansowanych inwestycji drogowej

REKLAMA

REKLAMA

Gmina, będąca zarejestrowanym podatnikiem VAT, złożyła wniosek o dofinansowanie inwestycji drogowej. Jednak według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), gmina nie będzie miała możliwości odzyskania podatku naliczonego z tej inwestycji. KIS wskazała, że gmina, realizując zadanie własne, nie może odliczyć podatku naliczonego z wydatków. To oznacza, że gmina nie będzie mogła skorzystać z ulgi podatkowej, co ma istotne konsekwencje dla finansowania projektu.

VAT od dofinansowanych inwestycji drogowej

Zapytanie zostało złożone przez Gminę, która jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT). Gmina złożyła wniosek o dofinansowanie inwestycji w ramach programu Unii Europejskiej. Przedmiotem zamówienia jest przebudowa drogi wewnętrznej w miejscowości... W związku z tym, Gmina zapytała o możliwość odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z realizacją tej inwestycji.

REKLAMA

Gmina nie będzie miała możliwości odzyskania naliczonego podatku VAT

REKLAMA

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), Gmina nie będzie miała możliwości odzyskania naliczonego podatku od towarów i usług w całości ani w części, zarówno w trakcie realizacji inwestycji, jak i po jej zakończeniu. Zgodnie z przepisami ustawy o VAT, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jedynie w przypadku, gdy towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Ponieważ Gmina realizuje zadanie własne, które nie podlega opodatkowaniu, nie będzie mogła odliczyć podatku naliczonego.

KIS wskazało również, że aby skorzystać z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, podmiot musi być uznany za podatnika podatku od towarów i usług, działającego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Organy władzy publicznej, takie jak Gmina, nie są uznawane za podatników podatku VAT w związku z realizacją zadań, które wykonują jako podmioty prawa publicznego, nawet jeśli pobierają pewne opłaty lub składki.

Podsumowanie

W wyniku udzielonej interpretacji wynika, że Gmina nie będzie miała możliwości odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z realizacją inwestycji w ramach programu Unii Europejskiej. Ponieważ realizuje ona zadanie własne, które nie podlega opodatkowaniu, nie będzie mogła odzyskać podatku naliczonego ani w trakcie realizacji inwestycji, ani po jej zakończeniu.

Dla organów administracji skarbowej wynika z interpretacji, że nie będą musiały uwzględniać żadnych odliczeń podatku naliczonego związanych z tą inwestycją, ponieważ Gmina nie jest uznawana za podatnika VAT w związku z realizacją zadań, które wykonuje jako podmiot prawa publicznego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 6 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.883.2022.1.SM

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

  Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  REKLAMA

  Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

  Czy świadczenie usług masażu leczniczego podlega zwolnieniu z podatku VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi masażu leczniczego świadczone przez podatniczkę nie będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT, gdyż nie spełnia ona wymogów podmiotowych określonych w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT dotyczących wykonywania zawodów medycznych.

  Czy usługi świadczone przez kluby sportowe podlegają zwolnieniu z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi świadczone przez kluby sportowe, takie jak prowadzenie szkółki piłkarskiej czy organizacja obozów piłkarskich dla dzieci, mogą korzystać ze zwolnienia z podatku VAT, pod warunkiem że spełniają określone warunki.

  Czy odsetki za opóźnienie w spełnieniu zadośćuczynienia są zwolnione z podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że odsetki za opóźnienie w spełnieniu świadczenia zadośćuczynienia, które korzysta ze zwolnienia z opodatkowania, są również zwolnione z podatku dochodowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 95b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  REKLAMA

  Czy dyrektor przedszkola może zastosować 3% stawkę ryczałtu dla przychodów z dotacji oświatowej?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że dyrektor przedszkola może stosować stawkę ryczałtu w wysokości 3% dla przychodów z dotacji oświatowej przeznaczonych na jego wynagrodzenie, pod warunkiem prowadzenia odpowiedniej ewidencji przychodów.

  Czy stypendia stażowe dla uczniów są zwolnione z podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że stypendia stażowe udzielane w ramach programu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego + stanowią dla uczniów (uczestników projektu) przychód z innych źródeł korzystający ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

  REKLAMA