REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budowa altan rekreacyjnych. Czy gmina może odliczyć VAT?

Budowa altan rekreacyjnych a VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Gmina planuje zrealizować inwestycję polegającą na budowie altan rekreacyjnych. Jednakże, zgodnie z interpretacją Krajowej Izby Skarbowej (KIS), gmina może nie mieć prawa do odliczenia podatku VAT z faktur dotyczących realizacji tego zadania. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się więcej o tej kwestii i zrozumieć, jakie są konsekwencje dla innych podobnych inwestycji realizowanych przez gminy.

Budowa altan rekreacyjnych a VAT

Gmina (...) jest czynnym podatnikiem VAT i planuje zrealizować inwestycję polegającą na budowie altan rekreacyjnych w kilku miejscowościach. Wydatki na inwestycję będą częściowo finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a resztę kosztów pokryje Gmina ze środków własnych. Całkowity koszt inwestycji, wliczając VAT, wyniesie określoną sumę. Inwestycja ma na celu poprawę jakości spędzania wolnego czasu przez mieszkańców, doposażenie infrastruktury zewnętrznej, zapewnienie możliwości wszechstronnego rozwoju i integracji mieszkańców oraz podniesienie estetyki miejscowości. Altany rekreacyjne będą administrowane przez Wójta Gminy i nie będą pobierane opłaty za ich użytkowanie. Efekty realizacji zadania nie będą wykorzystywane do celów zarobkowych ani czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

REKLAMA

Gmina nie ma prawa do odliczenia podatku VAT z faktur dotyczących realizacji tego zadania

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W przypadku realizacji zadania przez Gminę, które nie będzie wykorzystywane do czynności opodatkowanych, warunek uprawniający do odliczenia podatku VAT nie zostanie spełniony. Zdaniem Gminy (…), Gmina nie będzie miała prawa do odliczenia podatku VAT z faktur dotyczących realizacji zadania.

Podsumowanie

Wynikające z interpretacji wnioski dla pytającej Gminy (…) są takie, że Gmina nie będzie miała prawa do odliczenia podatku VAT wynikającego z faktur dotyczących realizacji zadania. Efekty realizacji inwestycji nie będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych, co uniemożliwia odliczenie podatku VAT. Dla organów administracji skarbowej wynika z tego, że w przypadku podobnych inwestycji realizowanych przez Gminy, nie będzie możliwości odliczenia podatku VAT, jeśli efekty realizacji nie będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 1 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.508.2022.1.AK

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

  Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  REKLAMA

  Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

  Czy świadczenie usług masażu leczniczego podlega zwolnieniu z podatku VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi masażu leczniczego świadczone przez podatniczkę nie będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT, gdyż nie spełnia ona wymogów podmiotowych określonych w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT dotyczących wykonywania zawodów medycznych.

  Czy usługi świadczone przez kluby sportowe podlegają zwolnieniu z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi świadczone przez kluby sportowe, takie jak prowadzenie szkółki piłkarskiej czy organizacja obozów piłkarskich dla dzieci, mogą korzystać ze zwolnienia z podatku VAT, pod warunkiem że spełniają określone warunki.

  Czy odsetki za opóźnienie w spełnieniu zadośćuczynienia są zwolnione z podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że odsetki za opóźnienie w spełnieniu świadczenia zadośćuczynienia, które korzysta ze zwolnienia z opodatkowania, są również zwolnione z podatku dochodowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 95b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  REKLAMA

  Czy dyrektor przedszkola może zastosować 3% stawkę ryczałtu dla przychodów z dotacji oświatowej?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że dyrektor przedszkola może stosować stawkę ryczałtu w wysokości 3% dla przychodów z dotacji oświatowej przeznaczonych na jego wynagrodzenie, pod warunkiem prowadzenia odpowiedniej ewidencji przychodów.

  Czy stypendia stażowe dla uczniów są zwolnione z podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że stypendia stażowe udzielane w ramach programu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego + stanowią dla uczniów (uczestników projektu) przychód z innych źródeł korzystający ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

  REKLAMA