REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy gmina może odliczyć podatek VAT związany z realizacją projektu?

Czy gmina może odliczyć podatek VAT związany z realizacją projektu?
Czy gmina może odliczyć podatek VAT związany z realizacją projektu?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W artykule omawiamy sytuację, w której gmina złożyła wniosek o przyznanie pomocy finansowej na realizację projektu. Niestety, pomimo bycia czynnym podatnikiem VAT, gmina nie ma prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego związanego z tym projektem. Interpretacja KIS wskazuje, że odliczenie podatku VAT jest możliwe jedynie w przypadku wykorzystywania towarów i usług do czynności opodatkowanych.

VAT związany z realizacją projektu

Gmina … złożyła wniosek o przyznanie pomocy z działania 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy Leader”, poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego programem rozwoju obszarów wiejskich na lata 2014-2020, na realizację projektu pn.: „…”.

REKLAMA

Wykonanie ww. zadania nastąpiło w oparciu o zawarte umowy cywilnoprawne, a wykonawca obciążył Gminę …, jako zamawiającego, wynagrodzeniem obejmującym m.in. podatek od towarów i usług.

Wszystkie faktury w związku z realizacją projektu zostały wystawione na Gminę. Gmina jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem od towarów i usług i wskazuje, że organizacja przedsięwzięć była wydatkiem niemajątkowym, więc nie można mówić o wykorzystaniu w celach wykonywaniu czynności opodatkowanych.

Brak prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją projektu

Gmina … nie ma prawa do pełnego odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki związane z realizacją projektu pn.: „…”.

REKLAMA

Przepis art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2014 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.) mówi o tym, że podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Gmina …, realizując zadanie, nie spełnia warunku uprawniającego do odliczenia podatku VAT naliczonego, gdyż efekty realizacji zadania nie są i nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Podsumowanie

Gmina … złożyła wniosek o przyznanie pomocy z działania 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy Leader” na realizację projektu pn.: „…”. Wszystkie faktury związane z realizacją projektu zostały wystawione na Gminę, która jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT. Jednakże, zgodnie z interpretacją KIS/MF, Gmina nie ma prawa do pełnego odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z tych faktur. Przepisy podatkowe wskazują, że podatnik ma prawo do odliczenia podatku VAT jedynie w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W przypadku Gminy, której działania nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, nie ma podstaw do odliczenia podatku VAT naliczonego. Dla Gminy oznacza to, że nie będzie mogła odliczyć podatku VAT związanego z tym projektem, co może wpłynąć na jej koszty. Natomiast dla organów administracji skarbowej ta interpretacja wskazuje na konieczność dokładnego sprawdzania, czy podmiot, który składa wniosek o przyznanie pomocy, spełnia warunki uprawniające do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją takiego projektu.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 2 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.32.2023.1.AKA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy sprzedaż internetowa wymaga kas rejestrujących?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż internetowa, spełniająca określone warunki, nie wymaga ewidencjonowania na kasie rejestrującej dla transakcji dokonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

  Czy usługi montażu ogrodzeń podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu 5,5%?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi montażu ogrodzeń, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, podlegają opodatkowaniu wg stawki 5,5%.

  Czy refaktury za media w najmie lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymywane przez wynajmującego lokal użytkowy opłaty za refaktury za media powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłacone przez spółkę kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  REKLAMA

  Czy zakup domu jednorodzinnego nieoddanego do użytkowania korzysta ze zwolnienia od PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup domu jednorodzinnego w trakcie budowy, nieoddanego jeszcze do użytkowania nie kwalifikuje się do zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli nieruchomość ta będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe.

  Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że zwrot zwaloryzowanej kwoty kaucji zabezpieczającej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a najemca ma obowiązek rozliczenia tego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

  Czy przechowywanie podatkowych ksiąg i dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przechowywanie podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów od 2017 roku oraz dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami.

  Czy nagrody otrzymane w promocji stanowią przychód dla przedsiębiorców-osób prawnych?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że nagrody uzyskane w promocji przez przedsiębiorców będących osobami prawnymi stanowią dla nich przychód z prowadzonej działalności gospodarczej i nie generują obowiązków płatnika dla organizatora promocji.

  REKLAMA

  Czy bezpłatne bilety na festiwal filmowy są opodatkowane VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że bezpłatne wydawanie biletów na festiwal przez fundację nie jest odpłatnym świadczeniem usług podlegającym opodatkowaniu VAT, natomiast służy jako promocja festiwalu, prowadząca do rozwoju działalności gospodarczej fundacji.

  Czy sprzedaż nieruchomości nabytej w spadku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku nie będzie źródłem przychodu w rozumieniu podatku dochodowego od osób fizycznych, gdy została ona nabyta przez małżonków w trakcie trwania wspólności majątkowej.

  REKLAMA