REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy gmina może odliczyć podatek VAT związany z realizacją projektu?

Czy gmina może odliczyć podatek VAT związany z realizacją projektu?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W artykule omawiamy sytuację, w której gmina złożyła wniosek o przyznanie pomocy finansowej na realizację projektu. Niestety, pomimo bycia czynnym podatnikiem VAT, gmina nie ma prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego związanego z tym projektem. Interpretacja KIS wskazuje, że odliczenie podatku VAT jest możliwe jedynie w przypadku wykorzystywania towarów i usług do czynności opodatkowanych.

VAT związany z realizacją projektu

Gmina … złożyła wniosek o przyznanie pomocy z działania 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy Leader”, poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego programem rozwoju obszarów wiejskich na lata 2014-2020, na realizację projektu pn.: „…”.

REKLAMA

Wykonanie ww. zadania nastąpiło w oparciu o zawarte umowy cywilnoprawne, a wykonawca obciążył Gminę …, jako zamawiającego, wynagrodzeniem obejmującym m.in. podatek od towarów i usług.

Wszystkie faktury w związku z realizacją projektu zostały wystawione na Gminę. Gmina jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem od towarów i usług i wskazuje, że organizacja przedsięwzięć była wydatkiem niemajątkowym, więc nie można mówić o wykorzystaniu w celach wykonywaniu czynności opodatkowanych.

Brak prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją projektu

Gmina … nie ma prawa do pełnego odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki związane z realizacją projektu pn.: „…”.

REKLAMA

Przepis art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2014 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.) mówi o tym, że podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gmina …, realizując zadanie, nie spełnia warunku uprawniającego do odliczenia podatku VAT naliczonego, gdyż efekty realizacji zadania nie są i nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Podsumowanie

Gmina … złożyła wniosek o przyznanie pomocy z działania 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy Leader” na realizację projektu pn.: „…”. Wszystkie faktury związane z realizacją projektu zostały wystawione na Gminę, która jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT. Jednakże, zgodnie z interpretacją KIS/MF, Gmina nie ma prawa do pełnego odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z tych faktur. Przepisy podatkowe wskazują, że podatnik ma prawo do odliczenia podatku VAT jedynie w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W przypadku Gminy, której działania nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, nie ma podstaw do odliczenia podatku VAT naliczonego. Dla Gminy oznacza to, że nie będzie mogła odliczyć podatku VAT związanego z tym projektem, co może wpłynąć na jej koszty. Natomiast dla organów administracji skarbowej ta interpretacja wskazuje na konieczność dokładnego sprawdzania, czy podmiot, który składa wniosek o przyznanie pomocy, spełnia warunki uprawniające do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją takiego projektu.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 2 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.32.2023.1.AKA

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

REKLAMA

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

REKLAMA