REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy usługi doradztwa podatkowego, dotyczące nabycia aktywów w Polsce, są objęte odwrotnym obciążeniem?

działka użytkowanie wieczyste nieruchomość własność katastr grunt ewidencja gruntów księga wieczysta
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację w sprawie miejsca świadczenia usług doradztwa podatkowego. Wnioskodawca, będący aktywnym podatnikiem VAT, udziela klientom porad i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych. Organizuje również doradztwo w zakresie nabycia aktywów, głównie nieruchomości, w Polsce. Odpowiedź organów administracji skarbowej wskazuje, że miejsce świadczenia tych usług powinno być traktowane zgodnie z art. 28b ustawy o VAT. 

Doradztwo podatkowe, a VAT od usługi

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT, świadczącym usługi doradztwa podatkowego. W ramach swojej działalności udziela klientom porad i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej. Część klientów Wnioskodawcy to podmioty zagraniczne, które nie mają siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce. W jednej konkretnej sprawie Wnioskodawca doradzał podmiotowi zagranicznemu w zakresie nabycia aktywów, głównie gruntów, budynków i budowli, znajdujących się w Polsce. Usługi Wnioskodawcy polegały na ustaleniu konsekwencji podatkowych związanych z tą transakcją oraz na udzieleniu ogólnego objaśnienia dotyczącego systemu podatkowego w Polsce. Wnioskodawca dokonał również przeglądu umów przenoszących własność aktywów z punktu widzenia przepisów podatkowych. Celem usług świadczonych przez Wnioskodawcę było wsparcie klienta w podejmowaniu decyzji o nabyciu opisanych aktywów poprzez wskazanie konsekwencji podatkowych i potencjalnych ryzyk związanych z transakcją.

REKLAMA

W związku z tym, skierował zapytanie do Dyrektora KIS: Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego, miejsce świadczenia usług doradztwa podatkowego świadczonych przez Wnioskodawcę powinno być określone na podstawie art. 28b ust. 1 ustawy o VAT (tj. znajdowało się w kraju siedziby Klienta), w związku z czym Wnioskodawca powinien wykazać w informacji podsumowującej świadczenie usług, o którym mowa w art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, a faktura wystawiona przez Wnioskodawcę na rzecz Klienta z tytułu świadczenia usług powinna zawierać wyrazy "odwrotne obciążenie", zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT?

Liczy się siedziba klienta

REKLAMA

W odpowiedzi na pytanie Wnioskodawcy, organ stwierdził, że na podstawie przedstawionego stanu faktycznego miejsce świadczenia usług doradztwa podatkowego jest określone na podstawie art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, gdzie miejsce świadczenia usług zależy od kraju siedziby Klienta. 

Wnioskodawca wskazał: "W konsekwencji, Wnioskodawca powinien wykazać w informacji podsumowującej świadczenie usług, o którym mowa w art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, a faktura wystawiona przez Wnioskodawcę na rzecz Klienta z tytułu świadczenia usług powinna zawierać wyrazy "odwrotne obciążenie", zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT." Do tego stanowiska przychylił się organ.

Podsumowanie

Z interpretacji organu wynika, że miejsce świadczenia usług doradztwa podatkowego powinno być określone na podstawie art. 28b ust. 1. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 1 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.580.2022.1.RST

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wspólnika?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez wspólnika działalności gospodarczej proporcjonalnie do jego udziałów w zyskach spółki, jeśli spełnione są określone warunki.

Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

REKLAMA

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody z tytułu wytwarzania protez zębowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przychody osiągane w ramach działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu protez zębowych ruchomych i stałych z powierzonych przez zleceniodawcę materiałów, są opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.

Czy przeniesienie praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu PCC, gdy jest opodatkowana VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

REKLAMA

Czy gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wypłacona przez Ministra Edukacji i Nauki jednorazowa gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł, który należy rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-37 w części „E” poz. 76-80 – wraz z pozostałymi dochodami uzyskanymi w tym samym roku.

Czy szkolenia zawodowe finansowane w 70% ze środków publicznych podlegają zwolnieniu z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi szkoleniowe finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych mogą być zwolnione z podatku od towarów i usług (VAT) na podstawie § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług.

REKLAMA