REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy spółka ma prawo obniżyć VAT związany z zabudową instalacji fotowoltaicznej?

VAT związany z zabudową instalacji fotowoltaicznej

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, potwierdzającą prawo spółki do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony w wysokości 1% od wydatków z tytułu realizacji zadania związanego z instalacją fotowoltaiczną. Spółka, będąca jedynym udziałowcem kościelnej osoby prawnej, świadczy usługi zdrowotne i wynajmuje pomieszczenia. Dzięki tej interpretacji, spółka może zredukować swoje obciążenie podatkowe, zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi.

VAT związany z zabudową instalacji fotowoltaicznej

W zapytaniu skierowanym do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) został przedstawiony stan faktyczny dotyczący Spółki, która jest spółką prawa handlowego o jedynym udziałowcu będącym kościelną osobą prawną. Spółka prowadzi działalność leczniczą, świadcząc usługi zdrowotne oraz wynajem pomieszczeń z refakturyzacją mediów.

REKLAMA

Spółka otrzymała dofinansowanie unijne na zadanie związane z zabudową instalacji fotowoltaicznej na jednym z budynków. W wyniku realizacji tego zadania, spółka będzie miała dodatkowe źródło energii, które zostanie rozprowadzone na dwa budynki - jeden, w którym prowadzona jest działalność lecznicza, objęta zwolnieniem od podatku VAT, oraz drugi, w którym prowadzony jest wynajem pomieszczeń, opodatkowany stawką 23% VAT.

Zapytanie dotyczyło prawa Spółki do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony w wysokości 1% od wydatków związanych z realizacją tego zadania.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony w wysokości 1% związku z realizacja zadania

KIS w odpowiedzi na zapytanie wydała interpretację, w której stwierdziła, że Spółce przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony w wysokości 1% od wydatków związanych z realizacją zadania pn. "(...)".

KIS powołała się na przepisy art. 90 ust. 2 i 3 ustawy o podatku od towarów i usług, które umożliwiają podatnikowi pomniejszenie kwoty podatku należnego o część kwoty podatku naliczonego proporcjonalnie przypisaną do czynności, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowanie

Wynikiem interpretacji jest potwierdzenie, że Spółka ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony w wysokości 1% od wydatków związanych z realizacją zadania pn. "(...)".

Dla Spółki oznacza to możliwość zredukowania swojego obciążenia podatkowego, co może być istotne z punktu widzenia finansów przedsiębiorstwa.

Dla organów administracji skarbowej wynika z tego, że interpretacja KIS potwierdza zgodność działania Spółki z obowiązującymi przepisami podatkowymi.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 16 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.674.2022.2.IG

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA