REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy gmina może odliczyć VAT od inwestycji w oczyszczalnię ścieków według prewspółczynnika metrażowego?

VAT od inwestycji w oczyszczalnię ścieków według prewspółczynnika metrażowego
VAT od inwestycji w oczyszczalnię ścieków według prewspółczynnika metrażowego
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Gmina ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od faktur dokumentujących wydatki związane z inwestycją w przebudowę oczyszczalni ścieków, według stanowiska Krajowej Informacji Skarbowej (KIS). Wykorzystując infrastrukturę zarówno dla odbiorców zewnętrznych, jak i wewnętrznych, Gmina może obniżyć podatek należny, co ma istotne znaczenie dla rozliczeń podatkowych. Artykuł przedstawia szczegółową interpretację KIS oraz korzyści wynikające z tego stanowiska.

VAT od inwestycji w oczyszczalnię ścieków według prewspółczynnika metrażowego

Gmina (...) jako jednostka samorządu terytorialnego jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Gmina wykonuje różnorodne zadania, w tym dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków. W ramach inwestycji polegającej na przebudowie oczyszczalni ścieków, Gmina pozyskała dofinansowanie z Programu Rządowego Funduszu Polski Ład. Część infrastruktury, która będzie wykorzystywana w ramach tej inwestycji, będzie służyć zarówno odbiorcom zewnętrznym, jak i wewnętrznym. Gmina zapytała KIS o możliwość odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących wydatki związane z inwestycją.

REKLAMA

Gminie będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT według prewspółczynnika metrażowego od wydatków związanych z realizacją inwestycji

Według KIS, Gmina będzie miała prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego według prewspółczynnika metrażowego od wydatków związanych z inwestycją w przebudowę oczyszczalni ścieków. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeśli towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W przypadku nabycia towarów i usług wykorzystywanych zarówno do celów działalności gospodarczej, jak i do celów innych, kwotę podatku naliczonego oblicza się proporcjonalnie. W związku z wykorzystywaniem przez Gminę infrastruktury wodno-kanalizacyjnej zarówno do odpłatnego świadczenia usług na rzecz odbiorców zewnętrznych, jak i do odbioru ścieków od odbiorców wewnętrznych, Gminie przysługuje prawo do odliczenia części podatku naliczonego od faktur VAT dokumentujących wydatki związane z inwestycją według prewspółczynnika metrażowego.

Podsumowanie

W wyniku interpretacji KIS, Gmina (...) będzie mogła odliczyć podatek VAT naliczony według prewspółczynnika metrażowego od wydatków związanych z inwestycją w przebudowę oczyszczalni ścieków. Odliczenie będzie dotyczyć części infrastruktury wykorzystywanej zarówno do świadczenia usług na rzecz odbiorców zewnętrznych, jak i odbiorców wewnętrznych. To stanowisko ma znaczenie zarówno dla Gminy, która będzie mogła obniżyć podatek należny, jak i dla organów administracji skarbowej, które powinny uwzględnić to w procesie rozliczeń podatkowych.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 16 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.23.2023.1.PS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy emerytura z Węgier podlega opodatkowaniu w Polsce?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że emerytura wypłacana z systemu zabezpieczeń socjalnych Węgier osobie posiadającej miejsce zamieszkania w Polsce nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

  Czy przychody fundacji rodzinnej z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego spółek podlegają zwolnieniu z opodatkowania CIT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że fundacja rodzinna w zakresie przychodu z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego polskich spółek kapitałowych oraz spółek zagranicznych, będących odpowiednikami polskich spółek kapitałowych, będzie korzystała ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  Czy wynagrodzenie za radę nadzorczą i umowę o pracę podlega odrębnym zasadom opodatkowania?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie otrzymywane zarówno z tytułu umowy o pracę, jak i za pełnienie funkcji w radzie nadzorczej, podlega odrębnym zasadom opodatkowania.

  Czy sprzedaż internetowa wymaga kas rejestrujących?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż internetowa, spełniająca określone warunki, nie wymaga ewidencjonowania na kasie rejestrującej dla transakcji dokonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

  REKLAMA

  Czy usługi montażu ogrodzeń podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu 5,5%?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi montażu ogrodzeń, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, podlegają opodatkowaniu wg stawki 5,5%.

  Czy refaktury za media w najmie lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymywane przez wynajmującego lokal użytkowy opłaty za refaktury za media powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłacone przez spółkę kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  Czy zakup domu jednorodzinnego nieoddanego do użytkowania korzysta ze zwolnienia od PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup domu jednorodzinnego w trakcie budowy, nieoddanego jeszcze do użytkowania nie kwalifikuje się do zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli nieruchomość ta będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe.

  REKLAMA

  Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że zwrot zwaloryzowanej kwoty kaucji zabezpieczającej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a najemca ma obowiązek rozliczenia tego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

  Czy przechowywanie podatkowych ksiąg i dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przechowywanie podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów od 2017 roku oraz dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami.

  REKLAMA