REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy gmina może odliczyć VAT od zakupów związanych z realizacją projektu drogowego?

VAT od zakupów związanych z realizacją projektu drogowego
GDDKiA

REKLAMA

REKLAMA

Gmina zaplanowała złożenie wniosku o przyznanie pomocy w ramach Rozwoju Obszarów Wiejskich. Projekt zakłada utwardzenie drogi dojazdowej, poprawę jej bezpieczeństwa oraz promocję obszaru gminy. Jednakże, organy skarbowe wydały interpretację, zgodnie z którą gmina nie będzie miała prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego przy realizacji projektu. Artykuł omawia stanowisko KIS.

VAT od zakupów związanych z realizacją projektu drogowego

Gmina (…) planuje złożyć wniosek o przyznanie pomocy z krajowych środków publicznych i środków pochodzących z (…) na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach (…) w zakresie działania: (…), poddziałanie: (…), na realizację operacji pt. „(…)”. Planowany do objęcia dofinansowaniem projekt polega na wykonaniu (…), a następnie na wykonaniu dwuwarstwowej nawierzchni bitumicznej. Całość zadania będzie prowadzona w istniejącym rozgraniczeniu pasa drogowego. Operacja będzie realizowana na działce oznaczonej numerem ewidencyjnym (…), położonej w obrębie ewidencyjnym (…). Teren, do którego prowadzi droga planowana do objęcia wnioskiem, stanowi dojazd do gruntów rolnych, zabudowań zagrodowych oraz budynków usługowych. Realizacja projektu posłuży promocji obszaru Gminy (…), w znaczący sposób poprawi bezpieczeństwo dojazdu do posesji przy niej zlokalizowanych.

REKLAMA

Gmina nie będzie miała prawa do odliczenia VAT

Gminie (…) nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupu towarów i usług związanych z realizacją operacji pn. „(…)”. Podstawą takiego stanowiska jest art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, który określa, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje jedynie w przypadku wykorzystywania towarów i usług do wykonywania czynności opodatkowanych. Ponieważ Gmina nie będzie uzyskiwała przychodu z zrealizowanego projektu, a utwardzona droga będzie ogólnodostępna i nieodpłatnie udostępniona wszystkim użytkownikom, towary i usługi zakupione w ramach realizacji projektu nie będą związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych podatkiem VAT przez Gminę.

Podsumowanie

W wyniku interpretacji organów administracji skarbowej wynika, że Gmina (…) nie będzie miała prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupu towarów i usług związanych z realizacją projektu. Gmina nie będzie uzyskiwała przychodu z projektu, a utwardzona droga będzie ogólnodostępna i nieodpłatnie udostępniona wszystkim użytkownikom, co wyklucza związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi. Dla Gminy oznacza to, że podatek naliczony nie będzie możliwy do odliczenia, a należy go traktować jako koszt kwalifikowalny przy realizacji operacji dofinansowanej.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 7 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.532.2022.1.KFK

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego podlega odliczeniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego wykorzystywanego wyłącznie do czynności zwolnionych z tego podatku nie kwalifikuje się do odliczenia. 

Czy sprzedaż akcji nabytych nieodpłatnie przez pracownika jest zwolniona z podatku dochodowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że udostępnienie akcji pracownikom przy prywatyzacji przedsiębiorstwa nie spełnia warunku nabycia ich na podstawie oferty publicznej, w konsekwencji dochód uzyskany ze sprzedaży takich akcji nie korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 52 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

Czy zakup złomu poza granicami Polski podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup złomu, gdzie umowa nabycia towaru została zawarta poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, a towar, który był przedmiotem umowy nabycia, w momencie zawarcia tej umowy również znajdował się poza terytorium Polski, nie podlega opodatkowaniu PCC. Decyzja organu opiera się na art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

REKLAMA

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

REKLAMA