REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy gmina może odliczyć VAT od zakupów związanych z realizacją projektu drogowego?

VAT od zakupów związanych z realizacją projektu drogowego
VAT od zakupów związanych z realizacją projektu drogowego
GDDKiA

REKLAMA

REKLAMA

Gmina zaplanowała złożenie wniosku o przyznanie pomocy w ramach Rozwoju Obszarów Wiejskich. Projekt zakłada utwardzenie drogi dojazdowej, poprawę jej bezpieczeństwa oraz promocję obszaru gminy. Jednakże, organy skarbowe wydały interpretację, zgodnie z którą gmina nie będzie miała prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego przy realizacji projektu. Artykuł omawia stanowisko KIS.

VAT od zakupów związanych z realizacją projektu drogowego

Gmina (…) planuje złożyć wniosek o przyznanie pomocy z krajowych środków publicznych i środków pochodzących z (…) na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach (…) w zakresie działania: (…), poddziałanie: (…), na realizację operacji pt. „(…)”. Planowany do objęcia dofinansowaniem projekt polega na wykonaniu (…), a następnie na wykonaniu dwuwarstwowej nawierzchni bitumicznej. Całość zadania będzie prowadzona w istniejącym rozgraniczeniu pasa drogowego. Operacja będzie realizowana na działce oznaczonej numerem ewidencyjnym (…), położonej w obrębie ewidencyjnym (…). Teren, do którego prowadzi droga planowana do objęcia wnioskiem, stanowi dojazd do gruntów rolnych, zabudowań zagrodowych oraz budynków usługowych. Realizacja projektu posłuży promocji obszaru Gminy (…), w znaczący sposób poprawi bezpieczeństwo dojazdu do posesji przy niej zlokalizowanych.

REKLAMA

Gmina nie będzie miała prawa do odliczenia VAT

Gminie (…) nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupu towarów i usług związanych z realizacją operacji pn. „(…)”. Podstawą takiego stanowiska jest art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, który określa, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje jedynie w przypadku wykorzystywania towarów i usług do wykonywania czynności opodatkowanych. Ponieważ Gmina nie będzie uzyskiwała przychodu z zrealizowanego projektu, a utwardzona droga będzie ogólnodostępna i nieodpłatnie udostępniona wszystkim użytkownikom, towary i usługi zakupione w ramach realizacji projektu nie będą związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych podatkiem VAT przez Gminę.

Podsumowanie

W wyniku interpretacji organów administracji skarbowej wynika, że Gmina (…) nie będzie miała prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupu towarów i usług związanych z realizacją projektu. Gmina nie będzie uzyskiwała przychodu z projektu, a utwardzona droga będzie ogólnodostępna i nieodpłatnie udostępniona wszystkim użytkownikom, co wyklucza związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi. Dla Gminy oznacza to, że podatek naliczony nie będzie możliwy do odliczenia, a należy go traktować jako koszt kwalifikowalny przy realizacji operacji dofinansowanej.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 7 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.532.2022.1.KFK

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy emerytura z Węgier podlega opodatkowaniu w Polsce?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że emerytura wypłacana z systemu zabezpieczeń socjalnych Węgier osobie posiadającej miejsce zamieszkania w Polsce nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

  Czy przychody fundacji rodzinnej z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego spółek podlegają zwolnieniu z opodatkowania CIT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że fundacja rodzinna w zakresie przychodu z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego polskich spółek kapitałowych oraz spółek zagranicznych, będących odpowiednikami polskich spółek kapitałowych, będzie korzystała ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  Czy wynagrodzenie za radę nadzorczą i umowę o pracę podlega odrębnym zasadom opodatkowania?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie otrzymywane zarówno z tytułu umowy o pracę, jak i za pełnienie funkcji w radzie nadzorczej, podlega odrębnym zasadom opodatkowania.

  Czy sprzedaż internetowa wymaga kas rejestrujących?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż internetowa, spełniająca określone warunki, nie wymaga ewidencjonowania na kasie rejestrującej dla transakcji dokonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

  REKLAMA

  Czy usługi montażu ogrodzeń podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu 5,5%?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi montażu ogrodzeń, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, podlegają opodatkowaniu wg stawki 5,5%.

  Czy refaktury za media w najmie lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymywane przez wynajmującego lokal użytkowy opłaty za refaktury za media powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłacone przez spółkę kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  Czy zakup domu jednorodzinnego nieoddanego do użytkowania korzysta ze zwolnienia od PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup domu jednorodzinnego w trakcie budowy, nieoddanego jeszcze do użytkowania nie kwalifikuje się do zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli nieruchomość ta będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe.

  REKLAMA

  Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że zwrot zwaloryzowanej kwoty kaucji zabezpieczającej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a najemca ma obowiązek rozliczenia tego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

  Czy przechowywanie podatkowych ksiąg i dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przechowywanie podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów od 2017 roku oraz dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami.

  REKLAMA