REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można odliczyć wydatki poniesione w 2019 r. na fotowoltaikę i pompę ciepła w ramach ulgi termomodernizacyjnej w rozliczeniu do końca 2022 roku?

dofinansowanie pompa ciepła fotowoltaika
dofinansowanie pompa ciepła fotowoltaika
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS wydał interpretację, zgodnie z którą podatnik może odliczyć wydatków na instalację fotowoltaiczną i pompę ciepła w związku z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Przepisy określają, że okres na odliczenie wynosi 3 lata licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Podatnik, który otrzymał środki w 2019 r., może odliczyć te wydatki w zeznaniu za 2022 r.

Otrzymane środki, a upływ czasu

W 2020 r. podatnik złożył z małżonką zeznanie podatkowe PIT-37, w którym odliczył kwotę 5242 zł, poniesioną w 2019 r. za zakup i montaż drzwi w ramach ulgi termomodernizacyjnej. W 2022 r. podatnik ponosił kolejne wydatki na instalację fotowoltaiczną i pompę ciepła, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Podatnik poniósł wydatki na instalację fotowoltaiczną i pompę ciepła w budynku mieszkalnym jednorodzinnym, który służy do zaspokajania potrzeb mieszkalnych. Wydatki te są kolejnym odrębnym przedsięwzięciem termomodernizacyjnym na tym samym budynku. Podatnik jest opłacającym podatek według skali podatkowej. Wątpliwości podlegało to, czy skoro łączny okres 3 lata na odliczenie jest od końca roku podatkowego, w którym podatnik poniósł pierwszy wydatek, to czy wydatek poniesiony w 2022 r. i związany z inwestycją z 2019 r. można odliczyć w zeznaniu za 2022 r. 

REKLAMA

Dyrektor KIS z korzyścią dla podatnika

W odpowiedzi na pytanie podatnika, organ stwierdził, że podatnik może odliczyć wydatki poniesione w 2022 r. na instalację fotowoltaiczną i pompę ciepła w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Organ powołał się na przepisy, zgodnie z którymi okres 3 lat na odliczenie wydatków rozpoczyna się od końca roku podatkowego, w którym został poniesiony pierwszy wydatek na przedsięwzięcie termomodernizacyjne. Z uwagi na to, że pierwszy wydatek został poniesiony w 2019 r., okres na odliczenie wydatków kończy się w 2022 r. i tym samym możliwość odliczenia przysługuje. 

Podsumowanie

Wynika z interpretacji organów administracji skarbowej, że podatnik może odliczyć poniesione wydatki na instalację fotowoltaiczną i pompę ciepła w ramach ulgi termomodernizacyjnej w zeznaniu podatkowym za 2022 r. Organ powołał się na przepisy, zgodnie z którymi okres na odliczenie wydatków wynosi 3 lata i liczy się od końca roku podatkowego, w którym został poniesiony pierwszy wydatek na przedsięwzięcie termomodernizacyjne. Jest to rozstrzygnięcie z korzyścią dla podatnika. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 9 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.15.2023.2.ŁS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy sprzedaż internetowa wymaga kas rejestrujących?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż internetowa, spełniająca określone warunki, nie wymaga ewidencjonowania na kasie rejestrującej dla transakcji dokonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

  Czy usługi montażu ogrodzeń podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu 5,5%?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi montażu ogrodzeń, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, podlegają opodatkowaniu wg stawki 5,5%.

  Czy refaktury za media w najmie lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymywane przez wynajmującego lokal użytkowy opłaty za refaktury za media powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłacone przez spółkę kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  REKLAMA

  Czy zakup domu jednorodzinnego nieoddanego do użytkowania korzysta ze zwolnienia od PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup domu jednorodzinnego w trakcie budowy, nieoddanego jeszcze do użytkowania nie kwalifikuje się do zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli nieruchomość ta będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe.

  Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że zwrot zwaloryzowanej kwoty kaucji zabezpieczającej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a najemca ma obowiązek rozliczenia tego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

  Czy przechowywanie podatkowych ksiąg i dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przechowywanie podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów od 2017 roku oraz dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami.

  Czy nagrody otrzymane w promocji stanowią przychód dla przedsiębiorców-osób prawnych?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że nagrody uzyskane w promocji przez przedsiębiorców będących osobami prawnymi stanowią dla nich przychód z prowadzonej działalności gospodarczej i nie generują obowiązków płatnika dla organizatora promocji.

  REKLAMA

  Czy bezpłatne bilety na festiwal filmowy są opodatkowane VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że bezpłatne wydawanie biletów na festiwal przez fundację nie jest odpłatnym świadczeniem usług podlegającym opodatkowaniu VAT, natomiast służy jako promocja festiwalu, prowadząca do rozwoju działalności gospodarczej fundacji.

  Czy sprzedaż nieruchomości nabytej w spadku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku nie będzie źródłem przychodu w rozumieniu podatku dochodowego od osób fizycznych, gdy została ona nabyta przez małżonków w trakcie trwania wspólności majątkowej.

  REKLAMA