REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można odliczyć wydatki poniesione w 2019 r. na fotowoltaikę i pompę ciepła w ramach ulgi termomodernizacyjnej w rozliczeniu do końca 2022 roku?

dofinansowanie pompa ciepła fotowoltaika
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS wydał interpretację, zgodnie z którą podatnik może odliczyć wydatków na instalację fotowoltaiczną i pompę ciepła w związku z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Przepisy określają, że okres na odliczenie wynosi 3 lata licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Podatnik, który otrzymał środki w 2019 r., może odliczyć te wydatki w zeznaniu za 2022 r.

Otrzymane środki, a upływ czasu

W 2020 r. podatnik złożył z małżonką zeznanie podatkowe PIT-37, w którym odliczył kwotę 5242 zł, poniesioną w 2019 r. za zakup i montaż drzwi w ramach ulgi termomodernizacyjnej. W 2022 r. podatnik ponosił kolejne wydatki na instalację fotowoltaiczną i pompę ciepła, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Podatnik poniósł wydatki na instalację fotowoltaiczną i pompę ciepła w budynku mieszkalnym jednorodzinnym, który służy do zaspokajania potrzeb mieszkalnych. Wydatki te są kolejnym odrębnym przedsięwzięciem termomodernizacyjnym na tym samym budynku. Podatnik jest opłacającym podatek według skali podatkowej. Wątpliwości podlegało to, czy skoro łączny okres 3 lata na odliczenie jest od końca roku podatkowego, w którym podatnik poniósł pierwszy wydatek, to czy wydatek poniesiony w 2022 r. i związany z inwestycją z 2019 r. można odliczyć w zeznaniu za 2022 r. 

REKLAMA

Dyrektor KIS z korzyścią dla podatnika

W odpowiedzi na pytanie podatnika, organ stwierdził, że podatnik może odliczyć wydatki poniesione w 2022 r. na instalację fotowoltaiczną i pompę ciepła w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Organ powołał się na przepisy, zgodnie z którymi okres 3 lat na odliczenie wydatków rozpoczyna się od końca roku podatkowego, w którym został poniesiony pierwszy wydatek na przedsięwzięcie termomodernizacyjne. Z uwagi na to, że pierwszy wydatek został poniesiony w 2019 r., okres na odliczenie wydatków kończy się w 2022 r. i tym samym możliwość odliczenia przysługuje. 

Podsumowanie

Wynika z interpretacji organów administracji skarbowej, że podatnik może odliczyć poniesione wydatki na instalację fotowoltaiczną i pompę ciepła w ramach ulgi termomodernizacyjnej w zeznaniu podatkowym za 2022 r. Organ powołał się na przepisy, zgodnie z którymi okres na odliczenie wydatków wynosi 3 lata i liczy się od końca roku podatkowego, w którym został poniesiony pierwszy wydatek na przedsięwzięcie termomodernizacyjne. Jest to rozstrzygnięcie z korzyścią dla podatnika. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 9 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.15.2023.2.ŁS

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego podlega odliczeniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego wykorzystywanego wyłącznie do czynności zwolnionych z tego podatku nie kwalifikuje się do odliczenia. 

Czy sprzedaż akcji nabytych nieodpłatnie przez pracownika jest zwolniona z podatku dochodowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że udostępnienie akcji pracownikom przy prywatyzacji przedsiębiorstwa nie spełnia warunku nabycia ich na podstawie oferty publicznej, w konsekwencji dochód uzyskany ze sprzedaży takich akcji nie korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 52 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

Czy zakup złomu poza granicami Polski podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup złomu, gdzie umowa nabycia towaru została zawarta poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, a towar, który był przedmiotem umowy nabycia, w momencie zawarcia tej umowy również znajdował się poza terytorium Polski, nie podlega opodatkowaniu PCC. Decyzja organu opiera się na art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

REKLAMA

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

REKLAMA