REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy podatnik może obniżyć kwotę podatku należnego o o kwotę podatku naliczonego, wynikające z faktury zakupu środka trwałego w postaci mini koparki?

REKLAMA

W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, podatnikom przysługuje ulga podatkowa na zakup środków trwałych do celów prowadzenia działalności gospodarczej na obszarach wiejskich. Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej potwierdza, że podatnicy mają prawo do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego wynikającego z faktury zakupu. Oznacza to, że mogą zyskać korzyści finansowe.

Zakup mini koparki, a VAT

W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, podatnik otrzymał pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich. 80% środków zostało przyznane podatnikowi na podstawie zaakceptowanego biznesplanu, a pozostałe 20% miało zostać wypłacone po zrealizowaniu zaakceptowanego planu. Podatnik zakupił mini koparkę hydrauliczną na potrzeby swojej działalności gospodarczej. Podatnik jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT i chciał obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającą z faktury zakupu koparki.

REKLAMA

Wobec tego skierował zapytanie do Dyrektora KIS: Czy przysługiwało Pani prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikające z faktury zakupu środka trwałego w postaci mini koparki, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług?

Przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego

REKLAMA

Według interpretacji organu, podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającą z faktury zakupu mini koparki. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego, jeśli spełnione są określone warunki. W tym przypadku, mini koparka została zakupiona jako środek trwały fabrycznie nowy i będzie wykorzystywana do wykonywania czynności opodatkowanych. Ponadto, kwota otrzymana w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich pokryła jedynie część wartości netto mini koparki, a pozostałe kwoty zostały pokryte ze środków własnych podatnika.

"W omawianym przypadku, przesłanki wskazane w art. 86 ust. 1 ustawy, warunkujące prawo do odliczenia podatku naliczonego, będą spełnione. Wynika to z faktu, że jest Pani czynnym podatnikiem podatku VAT i nabyła Pani towar - mini koparkę hydrauliczną gąsienicową - w celu wykorzystywania jej wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem VAT, tj. na wynajem lub dzierżawę" - wskazał Dyrektor KIS.

Podsumowanie

Zgodnie z interpretacją, podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z faktury zakupu mini koparki. Oznacza to, że podatnik może skorzystać z ulgi podatkowej na zakup środków trwałych, jeśli spełnione są określone warunki. W przypadku pytającego, oznacza to, że może odliczyć kwotę podatku naliczonego od podatku należnego, co przyniesie mu korzyści finansowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 1 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.584.2022.2.AMA

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy usługi spawalnicze na budowach mogą być opodatkowane ryczałtem 5,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi spawalnicze wykonywane na budowach i halach przemysłowych sklasyfikowane jako roboty budowlane mogą być opodatkowane ryczałtem 5,5%.

Czy zwrot środków z funduszu remontowego podlega opodatkowaniu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że dokonany przez spółdzielnię mieszkaniową zwrot środków z funduszu remontowego nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zwrot tych środków nie stanowi przychodu i nie musi być uwzględniany w rozliczeniu rocznym PIT-37.

Czy wynagrodzenie za uczestnictwo w zajęciach sportowych jest zwolnione z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wynagrodzenie za uczestnictwo w zajęciach sportowych organizowanych przez klub sportowy może być zwolnione z VAT. Klub, działający niekomercyjnie i reinwestujący swoje dochody w rozwój działalności, spełnia wszystkie warunki określone w art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy o VAT, co umożliwia skorzystanie z tego zwolnienia.

Czy opłata za szkolenie oraz koszty dojazdu i zakwaterowania mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że opłata za szkolenie oraz koszty dojazdu i zakwaterowania mogą stanowić koszty uzyskania przychodu, o ile bezpośrednio wiążą się z prowadzoną działalnością gospodarczą.

REKLAMA

Czy sprzedaż roślin z domowej uprawy podlega opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że przychody ze sprzedaży roślin pozyskanych z własnych nadwyżek (domowej uprawy) nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Dotyczy to roślin, które zostały pozyskane w sposób naturalny i nieprzetworzony, a ich okres wzrostu wynosi powyżej miesiąca.

Czy dopłaty do wypoczynku dzieci pracowników mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że dopłata/dofinansowanie ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych do wypoczynku dziecka pracownika, które nie ukończyło 18 lat, może korzystać ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego podlega odliczeniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego wykorzystywanego wyłącznie do czynności zwolnionych z tego podatku nie kwalifikuje się do odliczenia. 

Czy sprzedaż akcji nabytych nieodpłatnie przez pracownika jest zwolniona z podatku dochodowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że udostępnienie akcji pracownikom przy prywatyzacji przedsiębiorstwa nie spełnia warunku nabycia ich na podstawie oferty publicznej, w konsekwencji dochód uzyskany ze sprzedaży takich akcji nie korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 52 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

REKLAMA

Czy zakup złomu poza granicami Polski podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup złomu, gdzie umowa nabycia towaru została zawarta poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, a towar, który był przedmiotem umowy nabycia, w momencie zawarcia tej umowy również znajdował się poza terytorium Polski, nie podlega opodatkowaniu PCC. Decyzja organu opiera się na art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

REKLAMA