REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy podatnik może obniżyć kwotę podatku należnego o o kwotę podatku naliczonego, wynikające z faktury zakupu środka trwałego w postaci mini koparki?

REKLAMA

W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, podatnikom przysługuje ulga podatkowa na zakup środków trwałych do celów prowadzenia działalności gospodarczej na obszarach wiejskich. Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej potwierdza, że podatnicy mają prawo do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego wynikającego z faktury zakupu. Oznacza to, że mogą zyskać korzyści finansowe.

Zakup mini koparki, a VAT

REKLAMA

W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, podatnik otrzymał pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich. 80% środków zostało przyznane podatnikowi na podstawie zaakceptowanego biznesplanu, a pozostałe 20% miało zostać wypłacone po zrealizowaniu zaakceptowanego planu. Podatnik zakupił mini koparkę hydrauliczną na potrzeby swojej działalności gospodarczej. Podatnik jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT i chciał obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającą z faktury zakupu koparki.

REKLAMA

Wobec tego skierował zapytanie do Dyrektora KIS: Czy przysługiwało Pani prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikające z faktury zakupu środka trwałego w postaci mini koparki, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług?

Przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego

REKLAMA

Według interpretacji organu, podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającą z faktury zakupu mini koparki. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego, jeśli spełnione są określone warunki. W tym przypadku, mini koparka została zakupiona jako środek trwały fabrycznie nowy i będzie wykorzystywana do wykonywania czynności opodatkowanych. Ponadto, kwota otrzymana w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich pokryła jedynie część wartości netto mini koparki, a pozostałe kwoty zostały pokryte ze środków własnych podatnika.

"W omawianym przypadku, przesłanki wskazane w art. 86 ust. 1 ustawy, warunkujące prawo do odliczenia podatku naliczonego, będą spełnione. Wynika to z faktu, że jest Pani czynnym podatnikiem podatku VAT i nabyła Pani towar - mini koparkę hydrauliczną gąsienicową - w celu wykorzystywania jej wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem VAT, tj. na wynajem lub dzierżawę" - wskazał Dyrektor KIS.

Podsumowanie

Zgodnie z interpretacją, podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z faktury zakupu mini koparki. Oznacza to, że podatnik może skorzystać z ulgi podatkowej na zakup środków trwałych, jeśli spełnione są określone warunki. W przypadku pytającego, oznacza to, że może odliczyć kwotę podatku naliczonego od podatku należnego, co przyniesie mu korzyści finansowe.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 1 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.584.2022.2.AMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy sprzedaż internetowa wymaga kas rejestrujących?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż internetowa, spełniająca określone warunki, nie wymaga ewidencjonowania na kasie rejestrującej dla transakcji dokonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

  Czy usługi montażu ogrodzeń podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu 5,5%?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi montażu ogrodzeń, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, podlegają opodatkowaniu wg stawki 5,5%.

  Czy refaktury za media w najmie lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymywane przez wynajmującego lokal użytkowy opłaty za refaktury za media powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłacone przez spółkę kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  REKLAMA

  Czy zakup domu jednorodzinnego nieoddanego do użytkowania korzysta ze zwolnienia od PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup domu jednorodzinnego w trakcie budowy, nieoddanego jeszcze do użytkowania nie kwalifikuje się do zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli nieruchomość ta będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe.

  Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że zwrot zwaloryzowanej kwoty kaucji zabezpieczającej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a najemca ma obowiązek rozliczenia tego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

  Czy przechowywanie podatkowych ksiąg i dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przechowywanie podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów od 2017 roku oraz dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami.

  Czy nagrody otrzymane w promocji stanowią przychód dla przedsiębiorców-osób prawnych?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że nagrody uzyskane w promocji przez przedsiębiorców będących osobami prawnymi stanowią dla nich przychód z prowadzonej działalności gospodarczej i nie generują obowiązków płatnika dla organizatora promocji.

  REKLAMA

  Czy bezpłatne bilety na festiwal filmowy są opodatkowane VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że bezpłatne wydawanie biletów na festiwal przez fundację nie jest odpłatnym świadczeniem usług podlegającym opodatkowaniu VAT, natomiast służy jako promocja festiwalu, prowadząca do rozwoju działalności gospodarczej fundacji.

  Czy sprzedaż nieruchomości nabytej w spadku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku nie będzie źródłem przychodu w rozumieniu podatku dochodowego od osób fizycznych, gdy została ona nabyta przez małżonków w trakcie trwania wspólności majątkowej.

  REKLAMA