REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy gmina może odliczyć VAT od faktur związanych z realizacją projektu społeczno-kulturalnego?

VAT od faktur związanych z realizacją projektu społeczno-kulturalnego
VAT od faktur związanych z realizacją projektu społeczno-kulturalnego
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Gmina złożyła wniosek o przyznanie pomocy dla operacji kulturalnej na obszarach wiejskich. Celem projektu jest budowa świetlicy wiejskiej, umożliwiającej mieszkańcom dostęp do usług kulturalnych i spędzania wolnego czasu. Jednak Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) zakwestionowała możliwość odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu. KIS argumentuje, że projekt nie jest związany z czynnościami opodatkowanymi, co oznacza, że gmina nie będzie mogła odliczyć VAT.

VAT od faktur związanych z realizacją projektu społeczno-kulturalnego

Gmina ... złożyła wniosek o przyznanie pomocy dla operacji pt. „ ...” w ramach działania „Podstawowe usługi i odnowa wsi na  obszarach wiejskich”, typ: „Inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne objętego PROW na lata 2014-2020”. W dniu 01.10.2021 r. Gmina ... podpisała umowę o przyznanie pomocy nr ... z Samorządem Województwa ... na ww. zadanie.

REKLAMA

Celem projektu było umożliwienie mieszkańcom miejscowości ... bezpośredniego dostępu do usług kulturalnych, a także efektywnego i pożytecznego spędzenia wolnego czasu przez budowę świetlicy wiejskiej.

Zrealizowany projekt nie będzie związany z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług, przeznaczony będzie wyłącznie na potrzeby społeczności wiejskiej (sołectwa ...). W wyniku realizacji operacji objętej umową z Samorządem Województwa .... Gmina ... nie osiągnie żadnych przychodów podlegających opodatkowaniu VAT. Rezultaty działań podejmowanych przez Gminę ... nie będą w żaden sposób związane z czynnościami objętymi podatkiem od towarów i usług.

Gmina ... jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.

W trakcie realizacji inwestycji wszystkie faktury za zakup towarów i usług związanych z realizacją projektu były wystawiane na Gminę ....

Brak prawa do odliczenia VAT związanego z realizacją projektu

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej jest zdania, że Gmina ... nie ma możliwości odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu. Stanowisko to opiera się na tym, że realizacja projektu nie jest związana z czynnościami opodatkowanymi, a VAT stanowi koszt kwalifikowalny.

Podsumowanie

REKLAMA

Wynika z interpretacji, że Gmina ... nie może odliczyć podatku naliczonego związane z realizacją projektu, ponieważ projekt nie jest związany z czynnościami opodatkowanymi. Dla Gminy oznacza to, że nie będzie mogła odliczyć VAT od faktur związanych z tym projektem.

Dla organów administracji skarbowej oznacza to, że Gmina ... jest zobowiązana do niewykorzystania prawa do odliczenia podatku naliczonego w tym konkretnym przypadku, ze względu na charakter projektu i brak związku z czynnościami opodatkowanymi.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 31 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.865.2022.1.MGO

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy sprzedaż internetowa wymaga kas rejestrujących?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż internetowa, spełniająca określone warunki, nie wymaga ewidencjonowania na kasie rejestrującej dla transakcji dokonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

  Czy usługi montażu ogrodzeń podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu 5,5%?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi montażu ogrodzeń, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, podlegają opodatkowaniu wg stawki 5,5%.

  Czy refaktury za media w najmie lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymywane przez wynajmującego lokal użytkowy opłaty za refaktury za media powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłacone przez spółkę kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  REKLAMA

  Czy zakup domu jednorodzinnego nieoddanego do użytkowania korzysta ze zwolnienia od PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup domu jednorodzinnego w trakcie budowy, nieoddanego jeszcze do użytkowania nie kwalifikuje się do zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli nieruchomość ta będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe.

  Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że zwrot zwaloryzowanej kwoty kaucji zabezpieczającej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a najemca ma obowiązek rozliczenia tego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

  Czy przechowywanie podatkowych ksiąg i dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przechowywanie podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów od 2017 roku oraz dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami.

  Czy nagrody otrzymane w promocji stanowią przychód dla przedsiębiorców-osób prawnych?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że nagrody uzyskane w promocji przez przedsiębiorców będących osobami prawnymi stanowią dla nich przychód z prowadzonej działalności gospodarczej i nie generują obowiązków płatnika dla organizatora promocji.

  REKLAMA

  Czy bezpłatne bilety na festiwal filmowy są opodatkowane VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że bezpłatne wydawanie biletów na festiwal przez fundację nie jest odpłatnym świadczeniem usług podlegającym opodatkowaniu VAT, natomiast służy jako promocja festiwalu, prowadząca do rozwoju działalności gospodarczej fundacji.

  Czy sprzedaż nieruchomości nabytej w spadku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku nie będzie źródłem przychodu w rozumieniu podatku dochodowego od osób fizycznych, gdy została ona nabyta przez małżonków w trakcie trwania wspólności majątkowej.

  REKLAMA