REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sprzedaż artykułów pomocniczych w autodetailingu podlega opodatkowaniu VAT?

Volkswagen ID.7
Aktywny tempomat dopasowuje prędkość auta do sytuacji na drodze. W razie potrzeby może zwolnić, przyspieszyć lub zatrzymać auto
Volkswagen
Volkswagen

REKLAMA

REKLAMA

Osoba niebędąca czynnym podatnikiem podatku VAT, może korzystać ze zwolnienia z art. 113 ustawy o VAT - potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Zamiar poszerzenia działalności gospodarczej

Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą zajmuje się autodetailingiem, czyli czyszczeniem pojazdów samochodowych. Planuje rozszerzyć swoją działalność o handel artykułami potrzebnymi do wykonywania usług, takimi jak szczotki, wiadra, gąbki, szampony, preparaty do czyszczenia tapicerki i inne. Podatnik zgłosił do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) pytanie, dotyczące rejestracji jako czynny podatnik VAT i możliwości skorzystania ze zwolnienia z art. 113 ustawy o VAT w związku z planowaną sprzedażą tych artykułów. Pytanie brzmiało: Czy sprzedając ww. artykuły musi być Pan zarejestrowany jako czynny podatnik VAT, czy może korzystać ze zwolnienia z art. 113 ustawy o VAT?

REKLAMA

Można skorzystać ze zwolnienia

REKLAMA

Dyrektor KIS w odpowiedzi na pytanie podatnika stwierdził, że osoba prowadząca działalność gospodarczą może nadal korzystać ze zwolnienia z art. 113 ustawy o VAT w przypadku sprzedaży artykułów pomocniczych dla utrzymania czystości pojazdów samochodowych. Dodatkowo, żeby skorzystać ze zwolnienia nie trzeba być zarejestrowanym, jako czynny podatnik VAT. 

"Podsumowując, poszerzając działalność gospodarczą o handel artykułami wymienionymi przez Pana we wniosku, będzie Pan mógł korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, na podstawie art. 113 ust. 13, a w konsekwencji nie będzie Pan zobowiązany do zapłaty podatku VAT. Zaznaczyć jednakże należy, że jeżeli wartość sprzedaży przekroczy u Pana ww. kwotę 200.000 zł, zwolnienie utraci moc począwszy od czynności, którą zostanie przekroczona ta kwota. Również utraci Pan prawo do zwolnienia podmiotowego w przypadku wykonania jakiejkolwiek czynności wymienionej w art. 113 ust. 13 ustawy" - stwierdził Dyrektor KIS.

Podsumowanie

Osoba prowadząca działalność gospodarczą, polegającą na autodetailingu i planująca sprzedaż artykułów pomocniczych do utrzymania czystości pojazdów samochodowych, może skorzystać ze zwolnienia z art. 113 ustawy o VAT. Artykuły te nie są uznawane za akcesoria samochodowe, które podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. Podatnik nie musi się rejestrować jako czynny podatnik VAT w związku z tą sprzedażą. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 14 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.528.2022.4.NW

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego podlega odliczeniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego wykorzystywanego wyłącznie do czynności zwolnionych z tego podatku nie kwalifikuje się do odliczenia. 

Czy sprzedaż akcji nabytych nieodpłatnie przez pracownika jest zwolniona z podatku dochodowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że udostępnienie akcji pracownikom przy prywatyzacji przedsiębiorstwa nie spełnia warunku nabycia ich na podstawie oferty publicznej, w konsekwencji dochód uzyskany ze sprzedaży takich akcji nie korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 52 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

Czy zakup złomu poza granicami Polski podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup złomu, gdzie umowa nabycia towaru została zawarta poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, a towar, który był przedmiotem umowy nabycia, w momencie zawarcia tej umowy również znajdował się poza terytorium Polski, nie podlega opodatkowaniu PCC. Decyzja organu opiera się na art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

REKLAMA

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

REKLAMA