REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sprzedaż artykułów pomocniczych w autodetailingu podlega opodatkowaniu VAT?

Volkswagen ID.7
Volkswagen ID.7
Aktywny tempomat dopasowuje prędkość auta do sytuacji na drodze. W razie potrzeby może zwolnić, przyspieszyć lub zatrzymać auto
Volkswagen
Volkswagen

REKLAMA

REKLAMA

Osoba niebędąca czynnym podatnikiem podatku VAT, może korzystać ze zwolnienia z art. 113 ustawy o VAT - potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Zamiar poszerzenia działalności gospodarczej

Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą zajmuje się autodetailingiem, czyli czyszczeniem pojazdów samochodowych. Planuje rozszerzyć swoją działalność o handel artykułami potrzebnymi do wykonywania usług, takimi jak szczotki, wiadra, gąbki, szampony, preparaty do czyszczenia tapicerki i inne. Podatnik zgłosił do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) pytanie, dotyczące rejestracji jako czynny podatnik VAT i możliwości skorzystania ze zwolnienia z art. 113 ustawy o VAT w związku z planowaną sprzedażą tych artykułów. Pytanie brzmiało: Czy sprzedając ww. artykuły musi być Pan zarejestrowany jako czynny podatnik VAT, czy może korzystać ze zwolnienia z art. 113 ustawy o VAT?

REKLAMA

Można skorzystać ze zwolnienia

REKLAMA

Dyrektor KIS w odpowiedzi na pytanie podatnika stwierdził, że osoba prowadząca działalność gospodarczą może nadal korzystać ze zwolnienia z art. 113 ustawy o VAT w przypadku sprzedaży artykułów pomocniczych dla utrzymania czystości pojazdów samochodowych. Dodatkowo, żeby skorzystać ze zwolnienia nie trzeba być zarejestrowanym, jako czynny podatnik VAT. 

"Podsumowując, poszerzając działalność gospodarczą o handel artykułami wymienionymi przez Pana we wniosku, będzie Pan mógł korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, na podstawie art. 113 ust. 13, a w konsekwencji nie będzie Pan zobowiązany do zapłaty podatku VAT. Zaznaczyć jednakże należy, że jeżeli wartość sprzedaży przekroczy u Pana ww. kwotę 200.000 zł, zwolnienie utraci moc począwszy od czynności, którą zostanie przekroczona ta kwota. Również utraci Pan prawo do zwolnienia podmiotowego w przypadku wykonania jakiejkolwiek czynności wymienionej w art. 113 ust. 13 ustawy" - stwierdził Dyrektor KIS.

Podsumowanie

Osoba prowadząca działalność gospodarczą, polegającą na autodetailingu i planująca sprzedaż artykułów pomocniczych do utrzymania czystości pojazdów samochodowych, może skorzystać ze zwolnienia z art. 113 ustawy o VAT. Artykuły te nie są uznawane za akcesoria samochodowe, które podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. Podatnik nie musi się rejestrować jako czynny podatnik VAT w związku z tą sprzedażą. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 14 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.528.2022.4.NW

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy sprzedaż internetowa wymaga kas rejestrujących?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż internetowa, spełniająca określone warunki, nie wymaga ewidencjonowania na kasie rejestrującej dla transakcji dokonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

  Czy usługi montażu ogrodzeń podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu 5,5%?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi montażu ogrodzeń, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, podlegają opodatkowaniu wg stawki 5,5%.

  Czy refaktury za media w najmie lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymywane przez wynajmującego lokal użytkowy opłaty za refaktury za media powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłacone przez spółkę kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  REKLAMA

  Czy zakup domu jednorodzinnego nieoddanego do użytkowania korzysta ze zwolnienia od PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup domu jednorodzinnego w trakcie budowy, nieoddanego jeszcze do użytkowania nie kwalifikuje się do zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli nieruchomość ta będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe.

  Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że zwrot zwaloryzowanej kwoty kaucji zabezpieczającej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a najemca ma obowiązek rozliczenia tego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

  Czy przechowywanie podatkowych ksiąg i dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przechowywanie podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów od 2017 roku oraz dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami.

  Czy nagrody otrzymane w promocji stanowią przychód dla przedsiębiorców-osób prawnych?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że nagrody uzyskane w promocji przez przedsiębiorców będących osobami prawnymi stanowią dla nich przychód z prowadzonej działalności gospodarczej i nie generują obowiązków płatnika dla organizatora promocji.

  REKLAMA

  Czy bezpłatne bilety na festiwal filmowy są opodatkowane VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że bezpłatne wydawanie biletów na festiwal przez fundację nie jest odpłatnym świadczeniem usług podlegającym opodatkowaniu VAT, natomiast służy jako promocja festiwalu, prowadząca do rozwoju działalności gospodarczej fundacji.

  Czy sprzedaż nieruchomości nabytej w spadku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku nie będzie źródłem przychodu w rozumieniu podatku dochodowego od osób fizycznych, gdy została ona nabyta przez małżonków w trakcie trwania wspólności majątkowej.

  REKLAMA