Czy sprzedaż artykułów pomocniczych w autodetailingu podlega opodatkowaniu VAT?

REKLAMA
REKLAMA
Zamiar poszerzenia działalności gospodarczej
Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą zajmuje się autodetailingiem, czyli czyszczeniem pojazdów samochodowych. Planuje rozszerzyć swoją działalność o handel artykułami potrzebnymi do wykonywania usług, takimi jak szczotki, wiadra, gąbki, szampony, preparaty do czyszczenia tapicerki i inne. Podatnik zgłosił do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) pytanie, dotyczące rejestracji jako czynny podatnik VAT i możliwości skorzystania ze zwolnienia z art. 113 ustawy o VAT w związku z planowaną sprzedażą tych artykułów. Pytanie brzmiało: Czy sprzedając ww. artykuły musi być Pan zarejestrowany jako czynny podatnik VAT, czy może korzystać ze zwolnienia z art. 113 ustawy o VAT?
REKLAMA
Można skorzystać ze zwolnienia
REKLAMA
Dyrektor KIS w odpowiedzi na pytanie podatnika stwierdził, że osoba prowadząca działalność gospodarczą może nadal korzystać ze zwolnienia z art. 113 ustawy o VAT w przypadku sprzedaży artykułów pomocniczych dla utrzymania czystości pojazdów samochodowych. Dodatkowo, żeby skorzystać ze zwolnienia nie trzeba być zarejestrowanym, jako czynny podatnik VAT.
"Podsumowując, poszerzając działalność gospodarczą o handel artykułami wymienionymi przez Pana we wniosku, będzie Pan mógł korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, na podstawie art. 113 ust. 13, a w konsekwencji nie będzie Pan zobowiązany do zapłaty podatku VAT. Zaznaczyć jednakże należy, że jeżeli wartość sprzedaży przekroczy u Pana ww. kwotę 200.000 zł, zwolnienie utraci moc począwszy od czynności, którą zostanie przekroczona ta kwota. Również utraci Pan prawo do zwolnienia podmiotowego w przypadku wykonania jakiejkolwiek czynności wymienionej w art. 113 ust. 13 ustawy" - stwierdził Dyrektor KIS.
Podsumowanie
Osoba prowadząca działalność gospodarczą, polegającą na autodetailingu i planująca sprzedaż artykułów pomocniczych do utrzymania czystości pojazdów samochodowych, może skorzystać ze zwolnienia z art. 113 ustawy o VAT. Artykuły te nie są uznawane za akcesoria samochodowe, które podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. Podatnik nie musi się rejestrować jako czynny podatnik VAT w związku z tą sprzedażą.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA