REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Dyrektor KIS potwierdził, że Gmina nie może obniżyć kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającego z faktur z tytułu nabycia towarów i usług, otrzymanych w związku z realizacją operacji w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014-2020.
Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że samo parkowanie samochodu służbowego pod miejscem zamieszkania pracownika nie oznacza użycia go w celach niezwiązanych z działalnością gospodarczą.
Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż lokali mieszkalnych nabytych z rynku wtórnego, które są starsze niż 2 lata i wykorzystane do celów odsprzedaży jako towary handlowe, może korzystać ze zwolnienia z podatku VAT, nawet jeśli wydatki remontowe przekroczą 30% wartości początkowej danego lokalu. Jednak nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur dokumentujących koszty remontu.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że wydatki związane z rozbiórką budynków stanowią element kosztu produkcji nowego budynku i powinny być uwzględnione w jego wartości początkowej. Z uwagi na powyższe, spółka, będzie miała prawo zaliczyć wydatki związane z rozbiórką budynków do kosztów wytworzenia budynku hotelowego.
REKLAMA
Dyrektor KIS potwierdził, że ustanowienie służebności przesyłu nie wypełnia definicji usługi, o której mowa w art. 8 ustawy i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w interpretacji podatkowej z 25 sierpnia 2023 r. wyjaśnia, że nie można dokonać korekty deklaracji podatkowej o fakturę korygującą sprzedaż z 2015 r., ponieważ na dzień wydania interpretacji upłynął termin 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, uprawniający do złożenia korekty deklaracji podatkowej.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wnioskodawca jest uprawniony do opodatkowania swojej działalności usługowej za pomocą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, przy zastosowaniu stawki 8,5%.
Dyrektor KIS potwierdził, że Ośrodek nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu, ponieważ efekty ww. projektu – jak wynika z okoliczności sprawy – nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji indywidualnej wyjaśniła, że spółka, która nabyła nieruchomość w celu przeprowadzenia remontu i późniejszej odsprzedaży, powinna zakwalifikować tę nieruchomość jako środek trwały, a nie jako towar handlowy.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wręczanie prezentów pracownikom z okazji osiągnięcia 10-letniego stażu pracy w spółce nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, co oznacza, że nie podlega opodatkowaniu zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Dyrektor KIS potwierdził, że podstawę do obliczenia zaliczek uproszczonych w roku 2023 r. będzie stanowić suma podatku należnego wynikającego z zeznania PIT-36L złożonego za rok 2021 oraz podatku wykazanego w załączniku PIT/IP do tego zeznania. Podstawą do obliczenia tych zaliczek powinna być suma podatku obliczonego wg stawki 19% PIT oraz wg stawki 5% PIT w ramach ulgi IP Box, wynikająca z zeznania podatkowego PIT-36L złożonego w poprzednim roku podatkowym.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśnia, że uwzględniając upływ 2 lat od zakończenia umowy leasingu i przeznaczenia pojazdu na cele prywatne sprzedaż samochodu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że jeśli pomiędzy małżonkami istnieje wspólność ustawowa, a dochody z najmu należą do majątku wspólnego małżonków, podobnie jak przedmiot najmu, to podatnik - małżonek, może złożyć oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodów z najmu. W takim przypadku będzie zobowiązany do rozliczenia zryczałtowanego podatku dochodowego od całości przychodów z najmu.
Krajowa Informacja Skarbowa(KIS) uznała, że wydatek zabezpieczenia samochodu folią ochronną może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodu w prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ jest to działanie związane z ochroną źródła przychodów.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że kwota pożyczki udzielonej przez spółkę na rzecz podmiotu powiązanego, tj. spółki jawnej, której udziałowcami są wspólnicy spółki, będzie stanowić dochód z tytułu ukrytych zysków określonych w art. 28m ust. 3 pkt 1 ustawy o CIT.
Dyrektor KIS potwierdził, że powiat nie będzie mógł odzyskać podatku VAT poniesionego przy planowanej inwestycji drogowej, ponieważ towary i usługi nabywane w ramach zadania inwestycyjnego nie będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem VAT.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację podatkową w sprawie kwalifikacji działalności gospodarczej oraz opodatkowania nieodpłatnego użyczenia dronów. W odpowiedzi na wniosek wnioskodawcy, KIS potwierdziła, że działalność rozwojowa i inwestycyjna w zakresie innowacyjności jest działalnością gospodarczą. Ponadto, nieodpłatne użyczenie dronów na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
Dyrektor KIS potwierdził, że opodatkowaniu PIT podlega jedynie udział nabyty na mocy umowy zniesienia współwłasności, nie zaś mocą darowizny. Dodatkowo, spłata dokonana na rzecz brata stanowi koszt uzyskania przychodu.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że wnioskodawczyni, rozliczając najem na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jest zobowiązana uwzględnić przychody z najmu uzyskane i opodatkowane w Hiszpanii. W przypadku, gdy podatek zapłacony w Hiszpanii będzie wyższy od podatku do zapłaty w Polsce wyliczonego zgodnie z metodą proporcjonalnego zaliczenia, nie wystąpi podatek do zapłaty w Polsce od wynajmu nieruchomości w Hiszpanii.
Stowarzyszenie prowadzące warsztat terapii zajęciowej zwróciło się do Krajowej Izby Skarbowej (KIS) w celu wyjaśnienia kwestii dotyczącej nazwy nabywcy na fakturach VAT. Czy stowarzyszenie jest zobowiązane do podawania nazwy stowarzyszenia z dopiskiem "warsztat terapii zajęciowej" czy wystarczy sama nazwa stowarzyszenia? KIS w swojej interpretacji wskazało, że wystarczającym jest podanie na fakturach VAT nazwy stowarzyszenia jako jednostki prowadzącej warsztat.
Dyrektor KIS potwierdził, że w związku z planowanym połączeniem spółek, nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wynika to z tego, że nie wystąpi nadwyżka wartości emisyjnej udziałów Spółki Przejmującej, przydzielonych wspólnikowi Spółki Przejmowanej, nad wydatkami na nabycie lub objęcie udziałów w Spółce Przejmowanej, ponieważ ta nadwyżka - w świetle art. 24 ust. 5 pkt 7a ustawy - uznawana jest za dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła. że instalacja turbin wiatrowych za granicą związanych z nieruchomościami, podlega opodatkowaniu miejscem położenia tych nieruchomości, nie wliczając się tym samym do limitu obrotu 200 000 złotych.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że siostra przyszłej obdarowanej może być wyłącznym darczyńcą, pod warunkiem zgody jej małżonka. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od spadków i darowizn, nabycie lokalu mieszkalnego od rodzeństwa jest objęte zwolnieniem podatkowym. Dzięki temu, Wnioskodawczyni nie będzie musiała płacić podatku od darowizny, jeśli otrzyma nieruchomość od swojej siostry.
Pracownicy wykonujący pracę zdalną w miejscu zamieszkania mają prawo do podwyższonych kosztów pracowniczych - potwierdził Dyrektor KIS. Nowe przepisy Kodeksu pracy, obowiązujące od kwietnia 2023 r., otworzyły możliwość wykonywania pracy zdalnej w miejscu zamieszkania pracownika. Zapytanie wnioskodawcy dotyczyło tego, czy pracownicy będą mieli prawo do podwyższonych kosztów pracowniczych.
Dyrektor KIS potwierdził, że nabycie udziału w nieruchomości lokalowej, na skutek zniesienia współwłasności i w wyniku potrącenia wzajemnych wierzytelności, jest uznawane za odpłatne i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek poniesiony na klimatyzację z pompą ciepła nie mieści się w katalogu wydatków uprawniających do podatkowej ulgi termomodernizacyjnej, które można odliczyć w rozliczeniu podatku od osób fizycznych za 2023 r.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że podatnicy, którzy nabywają usługi inwestycyjne związane zarówno z czynnościami opodatkowanymi, jak i zwolnionymi od podatku VAT, a nie mogą jednoznacznie przypisać wydatków do konkretnego rodzaju sprzedaży, mają prawo do obniżenia podatku należnego w części odpowiadającej proporcji określonej w art. 90 ust. 2 ustawy o podatku VAT. Proporcję tę można ustalić na podstawie metody wskazanej w art. 90 ust. 3 tej ustawy.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że mimo klasyfikacji umorzonej kwoty kapitału kredytu i zadłużenia, jako przychodu, zastosowanie znajdzie zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 11 marca 2022 r. dotyczącego zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe.
Dyrektor KIS potwierdził, że darowizna od członka najbliższej rodziny (np. od siostry) może być zwolniona od podatku od spadków i darowizn.
Dyrektor KIS potwierdził, że sprzedaż udziału w odzyskanej po wywłaszczeniu nieruchomości nie stanowi źródła przychodu dla Wnioskodawcy, ponieważ pięcioletni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, liczony od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tej nieruchomości przez spadkodawcę Wnioskodawcy niewątpliwie upłynął. W konsekwencji, z tytułu ww. sprzedaży nie jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że wypłacany pracownikom ekwiwalent za pranie odzieży roboczej stanowić będzie dla nich przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegający zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ww. ustawy.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że odpłatne zbycie lokalu mieszkalnego odziedziczonego nie stanowi źródła przychodu z uwagi na upływ pięcioletniego terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z tym nie podlega opodatkowaniu.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że status przedsiębiorcy oraz maksymalna wartość pomocy publicznej powinny być ustalane na dzień wydania decyzji o wsparciu, natomiast otrzymana wartość nie powinna ulegać zmianie w trakcie realizacji inwestycji.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że spółka nie ma prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego przy zakupie aparatu USG związanego z usługami opieki medycznej zwolnionymi od VAT, ponieważ odliczenie dotyczy tylko towarów i usług wykorzystywanych do działań opodatkowanych, a nie do czynności zwolnionych.
Dyrektor KIS potwierdził brak powstania obowiązku podatkowego w podatku akcyzowym w związku ze sprzedażą czystego glikolu propylenowego i czystej gliceryny.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że prace budowlane prowadzone na nieruchomościach w Niemczech przez polską firmę podlegają opodatkowaniu w Niemczech, ponieważ miejsce, w którym usługa jest świadczona, jest identyczne z położeniem tych nieruchomości.
Zgodnie z interpretacją Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotyczącą zaksięgowania zakupów towarów, podatnik może zaliczyć zakupy na aukcjach internetowych oraz fakturę VAT-marża bez numeru NIP do kosztów uzyskania przychodów.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zgodnie z obecnie obowiązującym prawem podatkowym, które weszło w życie od 1 stycznia 2023 roku "ustawa Polski Ład", niezależnie od rodzaju działalności, żaden podatnik nie może zaliczać do kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych od budynków i lokali mieszkalnych.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że spółka komandytowa jako płatnik, musi pobrać podatek w pełnej wysokości od wypłacanych przychodów komplementariuszowi.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wartość nominalna wydanych udziałów nie może być uwzględniana jako koszt podatkowy, ponieważ nie jest bezpośrednio związana z nieruchomością, natomiast wydatki poniesione na skablowanie linii energetycznych mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów, ponieważ są bezpośrednio związane z utrzymaniem i przygotowaniem nieruchomości do sprzedaży.
Dyrektor KIS potwierdził, że emeryci, którzy sprzedają pamiątki rodzinne i rzemiosło artystyczne przez ostatnie 50 lat, nie będą musieli płacić podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC-3) za sprzedaż tych przedmiotów. Ewentualny obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że działalność polegająca na organizowaniu występów artystycznych, takich jak koncerty, korzysta z ulgi podatkowej, która wyłącza spod opodatkowania VAT.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że spółka może obniżyć swoje dochody z działalności pozarolniczej o stratę z transakcji zabezpieczenia stóp procentowych (IRS), ale z uwzględnieniem określonego limitu dla każdego roku podatkowego.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której wyjaśnił, że wnioskodawca, który przeprowadził się do Polski z Białorusi, nie spełnił warunków wskazanych w art. 21 ust. 43 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a co za tym idzie, nie przysługuje mu prawo do skorzystania z ulgi na powrót, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 152 ww. ustawy.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydaje interpretację podatkową dotyczącą zaliczenia kosztów zakupu soczewek okularowych z filtrem światła niebieskiego jako kosztów uzyskania przychodu. KIS wyjaśnia, że taki zakup nie może być uznany za bezpośredni koszt prowadzonej działalności gospodarczej.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że świadczenie w postaci bonusu wakacyjnego sfinansowanego z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych stanowi przychód pracownika ze stosunku pracy zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych do obowiązującego w skali roku limitu na mocy art. 21 ust. 1 pkt 67 oraz art. 52l pkt 3 ustawy o PIT.
Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony istnieje jedynie dla podatników, którzy używają towarów i usług w związku z opodatkowaną działalnością.
Dyrektor KIS potwierdził możliwość zastosowania 8,5% stawki zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych dla usług sklasyfikowanych wg PKWiU 74.90.12.0., tj. dla usług pośrednictwa komercyjnego i wyceny.
Dyrektor KIS potwierdził, że Stowarzyszeniu, które realizuje projekt współpracy, realizowany w partnerstwie z innymi krajowymi lokalnymi grupami działania, nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy. W konsekwencji, nie przysługuje również prawo do zwrotu podatku na podstawie art. 87 ust. 1 ustawy.
Według interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), skapitalizowane odsetki przysługujące spółce stanowią koszt uzyskania przychodów w momencie kapitalizacji. Spółka, która nie potrącała dotychczas skapitalizowanych odsetek, jako koszt uzyskania przychodów jest uprawniona do korekty zeznania podatkowego i uwzględnienia skapitalizowanych odsetek w kosztach uzyskania przychodów.
REKLAMA