REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy darowizna od najbliższej rodziny jest zwolniona od podatku?

pieniądze banknoty 50 pięćdziesiąt złotych świadczenia zasiłki wynagrodzenia dochody przychody czerwień bordo blond tipsy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że darowizna od członka najbliższej rodziny (np. od siostry) może być zwolniona od podatku od spadków i darowizn.

Darowane środki ze sprzedaży odziedziczonego domu

Wnioskodawca wraz z siostrą odziedziczył po rodzicach dom. W czerwcu 2023 r. doszło do sprzedaży domu, a siostra postanowiła darować należną sobie kwotę od sprzedaży domu swojemu bratu. Wnioskodawca zapytał, czy będzie musiał zapłacić podatek od tej darowizny. Zadane pytanie brzmiało: Czy w przedstawionym opisie stanu faktycznego, prawidłowe jest stanowisko, że - przy zachowaniu warunków zgłoszenia darowizny w ciągu 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego oraz udokumentowania przekazania środków pieniężnych na rachunek bankowy Wnioskodawcy, jako obdarowanego - nie powstanie obowiązek zapłaty podatku od darowizny?

REKLAMA

Nie powstanie obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn

REKLAMA

W odpowiedzi na pytanie zadane przez wnioskodawcę, organ stwierdził, że darowizna od członka najbliższej rodziny może być zwolniona od podatku od spadków i darowizn. Aby to zwolnienie miało miejsce, wnioskodawca musi spełnić warunki zgłoszenia darowizny w ciągu 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego oraz udokumentowania przekazania środków pieniężnych na rachunek bankowy jako obdarowanego. W przypadku gdy przelew środków zostaje dokonany z rachunku bankowego, którego właścicielem nie jest darczyńca, sporządzenie dodatkowego dokumentu (np. umowy) jest konieczne.

"Wobec tego, będzie miał Pan prawo do skorzystania ze zwolnienia otrzymanej od siostry darowizny środków pieniężnych na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, jeżeli - jak Pan twierdzi - spełnione zostaną przesłanki określone w analizowanym przepisie, czyli gdy:

-ich przekazanie udokumentuje Pan wpływem na Pana rachunek bankowy,

-złoży Pan zgłoszenie o ich nabyciu do organu podatkowego we właściwym terminie od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli wszystkie warunki, o których mowa w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn zostaną przez Pana spełnione, to po Pana stronie nie powstanie obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że wnioskodawca może skorzystać ze zwolnienia od podatku od darowizny, o ile spełni wszystkie warunki wymienione przez KIS. Wtedy nie będzie musiał płacić podatku od otrzymanej darowizny od siostry. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 24 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.128.2023.1.BD

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na studia podyplomowe poniesione przed założeniem firmy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wydatki na studia podyplomowe poniesione przed zarejestrowaniem działalności gospodarczej mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. Decyzja ta wynika z bezpośredniego związku tych wydatków z planowaną działalnością oraz ich wpływu na osiągnięcie i zabezpieczenie przyszłych przychodów.

Czy zakup okularów korekcyjnych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatku poniesionego na zakup okularów korekcyjnych do pracy przy komputerze nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wydatek ten jest traktowany jako osobisty, niezależny od prowadzenia działalności gospodarczej.

Czy sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta oparta została na przepisach art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, które przewidują zwolnienie od podatku dla dostawy budynków po upływie co najmniej 2 lat od ich pierwszego zasiedlenia.

Czy wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wspólnika?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez wspólnika działalności gospodarczej proporcjonalnie do jego udziałów w zyskach spółki, jeśli spełnione są określone warunki.

REKLAMA

Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

REKLAMA

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody z tytułu wytwarzania protez zębowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przychody osiągane w ramach działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu protez zębowych ruchomych i stałych z powierzonych przez zleceniodawcę materiałów, są opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.

Czy przeniesienie praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

REKLAMA