REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy darowizna od najbliższej rodziny jest zwolniona od podatku?

pieniądze banknoty 50 pięćdziesiąt złotych świadczenia zasiłki wynagrodzenia dochody przychody czerwień bordo blond tipsy
pieniądze banknoty 50 pięćdziesiąt złotych świadczenia zasiłki wynagrodzenia dochody przychody czerwień bordo blond tipsy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że darowizna od członka najbliższej rodziny (np. od siostry) może być zwolniona od podatku od spadków i darowizn.

Darowane środki ze sprzedaży odziedziczonego domu

Wnioskodawca wraz z siostrą odziedziczył po rodzicach dom. W czerwcu 2023 r. doszło do sprzedaży domu, a siostra postanowiła darować należną sobie kwotę od sprzedaży domu swojemu bratu. Wnioskodawca zapytał, czy będzie musiał zapłacić podatek od tej darowizny. Zadane pytanie brzmiało: Czy w przedstawionym opisie stanu faktycznego, prawidłowe jest stanowisko, że - przy zachowaniu warunków zgłoszenia darowizny w ciągu 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego oraz udokumentowania przekazania środków pieniężnych na rachunek bankowy Wnioskodawcy, jako obdarowanego - nie powstanie obowiązek zapłaty podatku od darowizny?

REKLAMA

Nie powstanie obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn

REKLAMA

W odpowiedzi na pytanie zadane przez wnioskodawcę, organ stwierdził, że darowizna od członka najbliższej rodziny może być zwolniona od podatku od spadków i darowizn. Aby to zwolnienie miało miejsce, wnioskodawca musi spełnić warunki zgłoszenia darowizny w ciągu 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego oraz udokumentowania przekazania środków pieniężnych na rachunek bankowy jako obdarowanego. W przypadku gdy przelew środków zostaje dokonany z rachunku bankowego, którego właścicielem nie jest darczyńca, sporządzenie dodatkowego dokumentu (np. umowy) jest konieczne.

"Wobec tego, będzie miał Pan prawo do skorzystania ze zwolnienia otrzymanej od siostry darowizny środków pieniężnych na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, jeżeli - jak Pan twierdzi - spełnione zostaną przesłanki określone w analizowanym przepisie, czyli gdy:

-ich przekazanie udokumentuje Pan wpływem na Pana rachunek bankowy,

-złoży Pan zgłoszenie o ich nabyciu do organu podatkowego we właściwym terminie od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Jeżeli wszystkie warunki, o których mowa w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn zostaną przez Pana spełnione, to po Pana stronie nie powstanie obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że wnioskodawca może skorzystać ze zwolnienia od podatku od darowizny, o ile spełni wszystkie warunki wymienione przez KIS. Wtedy nie będzie musiał płacić podatku od otrzymanej darowizny od siostry. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 24 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.128.2023.1.BD

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy zajęcia ruchowo-taneczne dla dzieci mogą być zwolnione z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że opłata za udział w zajęciach ruchowo-tanecznych dla dzieci, organizowanych przez instytucję kultury, może być zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33.a ustawy o podatku od towarów i usług.

  Czy osiągane przez fundację rodzinną przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych są zwolnione z CIT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że osiągane przez fundację rodzinną przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  Czy nieodpłatne przekazanie punktów w serwisie internetowym podlega opodatkowaniu VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że nieodpłatne przekazanie pakietu punktów dla nowo zarejestrowanych użytkowników serwisu internetowego nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

  Czy senior może skorzystać z ulgi podatkowej przed otrzymaniem emerytury?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że senior prowadzący działalność gospodarczą i nie pobierający emerytury ma prawo do skorzystania z ulgi dla seniora do momentu faktycznego otrzymania świadczenia emerytalnego.

  REKLAMA

  Czy udostępnianie powierzchni reklamowej przez nierezydentów podlega podatkowi u źródła w Polsce?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie wypłacane nierezydentom za udostępnianie powierzchni reklamowej nie podlega podatkowi u źródła w Polsce, pod warunkiem, że świadczone usługi nie mieszczą się w kategorii usług wymienionych w art. 29 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  Czy przekazywanie środków pieniężnych przez żonę na konto męża w ramach nakładów na wspólny dom należy zgłosić do urzędu skarbowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że przekazywanie środków pieniężnych, które żona przelewa na konto bankowe męża jako swój własny wkład na opłacenie kosztów związanych z budową wspólnego domu, nie rodzi po stronie mężczyzny obowiązku zgłaszania tego faktu do właściwego urzędu skarbowego, ponieważ nie generuje żadnych skutków na gruncie podatku od spadków i darowizn.

  Czy lekarze specjaliści mają prawo do opodatkowania ryczałtem po zakończeniu rezydentury?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że lekarz specjalista, po zakończeniu rezydentury i rozpoczęciu działalności gospodarczej, może opodatkować swoje przychody w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, pod warunkiem, że działalność ta różni się od obowiązków wykonywanych w ramach rezydentury.

  Czy środki ze sprzedaży nieruchomości przeznaczone na spłatę kredytu refinansującego wydatki mieszkaniowe korzystają ze zwolnienia podatkowego?

  REKLAMA

  Czy praca dla organizacji ONZ w Polsce zwalnia od podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że dochody osiągnięte przez osobę współpracującą z organizacją działającą w ramach ONZ w Polsce nie są zwolnione z opodatkowania, mimo finansowania z bezzwrotnej pomocy międzynarodowej.

  Czy cykliczna darowizna środków pieniężnych od dziadków na rzecz małoletniej wnuczki przekazywana na konto bankowe jej ojca korzysta ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że cykliczna darowizna środków pieniężnych od dziadków na rzecz małoletniej wnuczki przekazywana na konto bankowe jej ojca może korzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn pod warunkiem spełnienia określonych wymagań przewidzianych w przepisach ustawy o podatku od spadków i darowizn.

  REKLAMA