Czy darowizna od najbliższej rodziny jest zwolniona od podatku?
REKLAMA
REKLAMA
- Darowane środki ze sprzedaży odziedziczonego domu
- Nie powstanie obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn
- Podsumowanie
Darowane środki ze sprzedaży odziedziczonego domu
Wnioskodawca wraz z siostrą odziedziczył po rodzicach dom. W czerwcu 2023 r. doszło do sprzedaży domu, a siostra postanowiła darować należną sobie kwotę od sprzedaży domu swojemu bratu. Wnioskodawca zapytał, czy będzie musiał zapłacić podatek od tej darowizny. Zadane pytanie brzmiało: Czy w przedstawionym opisie stanu faktycznego, prawidłowe jest stanowisko, że - przy zachowaniu warunków zgłoszenia darowizny w ciągu 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego oraz udokumentowania przekazania środków pieniężnych na rachunek bankowy Wnioskodawcy, jako obdarowanego - nie powstanie obowiązek zapłaty podatku od darowizny?
REKLAMA
Nie powstanie obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn
REKLAMA
W odpowiedzi na pytanie zadane przez wnioskodawcę, organ stwierdził, że darowizna od członka najbliższej rodziny może być zwolniona od podatku od spadków i darowizn. Aby to zwolnienie miało miejsce, wnioskodawca musi spełnić warunki zgłoszenia darowizny w ciągu 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego oraz udokumentowania przekazania środków pieniężnych na rachunek bankowy jako obdarowanego. W przypadku gdy przelew środków zostaje dokonany z rachunku bankowego, którego właścicielem nie jest darczyńca, sporządzenie dodatkowego dokumentu (np. umowy) jest konieczne.
"Wobec tego, będzie miał Pan prawo do skorzystania ze zwolnienia otrzymanej od siostry darowizny środków pieniężnych na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, jeżeli - jak Pan twierdzi - spełnione zostaną przesłanki określone w analizowanym przepisie, czyli gdy:
-ich przekazanie udokumentuje Pan wpływem na Pana rachunek bankowy,
-złoży Pan zgłoszenie o ich nabyciu do organu podatkowego we właściwym terminie od dnia powstania obowiązku podatkowego.
Jeżeli wszystkie warunki, o których mowa w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn zostaną przez Pana spełnione, to po Pana stronie nie powstanie obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn." - wskazał organ.
Podsumowanie
Wynika z interpretacji, że wnioskodawca może skorzystać ze zwolnienia od podatku od darowizny, o ile spełni wszystkie warunki wymienione przez KIS. Wtedy nie będzie musiał płacić podatku od otrzymanej darowizny od siostry.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.