Czy Gmina może odliczyć VAT związany z operacją PROW na lata 2014-2020?
REKLAMA
REKLAMA
- Gmina, która realizuje projekt
- Towary i usługi nie będą miały związku z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT
- Podsumowanie
Gmina, która realizuje projekt
Pewna Gmina jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Podjęła operację w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014-2020. Operacja polegała na stworzeniu przestrzeni do wspólnych spotkań dla mieszkańców, poprzez budowę placu zabaw i poszerzenie oferty spędzania wolnego czasu. Gmina zakupiła urządzenia zabawowe, elementy małej architektury oraz nasadzenia roślin.
REKLAMA
Cała infrastruktura jest bezpłatnie udostępniana mieszkańcom i niepełnosprawnym, a jej celem jest zwiększenie oferty atrakcyjnego spędzania czasu w sposób aktywny i pożyteczny. Gmina jest również podmiotem działającym w sferze kultury.
REKLAMA
Faktury związane z realizacją projektu będą wystawiane na nabywcę - Gminę. W trakcie i po realizacji operacji Gmina nie osiągnęła żadnych przychodów związanych z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT. Nabywane towary i usługi nie mają związku z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT.
W tym stanie sprawy zostało zadane pytanie: Czy Gmina może obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur z tytułu nabycia towarów i usług otrzymanych w związku z realizacją operacji pn. „…” w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014-2020?
Towary i usługi nie będą miały związku z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT
REKLAMA
Dyrektor KIS stwierdził, że Gmina nie może obniżyć kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur z tytułu nabycia towarów i usług w związku z realizacją operacji w ramach PROW na lata 2014-2020. Usługi i towary nabyte w trakcie realizacji projektu nie wykazują związku z czynnościami opodatkowanymi, które dają prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
"Mając na uwadze powołane powyżej przepisy prawa oraz przedstawiony opis sprawy należy stwierdzić, że rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy, uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. W omawianej sprawie warunek uprawniający do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie zostanie spełniony, ponieważ – jak Państwo wskazali – nabywane, w celu realizacji projektu, towary i usługi nie będą miały związku z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT. W związku z powyższym, nie mają Państwo prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków ponoszonych z tytułu realizacji ww. projektu. Tym samym, z tego tytułu nie przysługuje Państwu prawo do zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 1 ustawy." - wskazał organ.
Podsumowanie
Wynika z interpretacji, że Gmina nie może obniżyć kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur z tytułu nabycia towarów i usług w związku z realizacją operacji w ramach PROW na lata 2014-2020. Nabywane towary i usługi nie mają związku z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT. Oznacza to, że Gmina nie będzie mogła odliczyć podatku naliczonego od kwoty podatku należnego. W przypadku pytającego oznacza to konieczność pokrycia pełnej kwoty podatku należnego bez możliwości odliczenia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.